Kırklareli Gezilecek Yerler Listesi... Kırklareli'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Kırklareli Gezilecek Yerler Listesi... Kırklareli'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Trakya Türkiye'nin en güzel coğrafi bölgelerinden bir tanesidir. Kırklareli'de Trakya bölgesinde bulunan en güzel şehirlerimizden bir tanesidir. Kırklareli Tekirdağ ve Edirne'ye komşu olan bir şehirdir. Nüfusu tam olarak 360 bin civarı olan Kırklareli şirin bir şehirdir. Kırklareli Bulgaristan ile de sınır kapısı bulunmaktadır. Dereköy sınır kapısı bu şehirde bulunmaktadır. Kırklareli Türkiye'nin Avrupa'ya komşu olan şehirlerinden bir tanesidir. Trakya kültürünü tamamen yaşayan bir şehirdir. Gerek kültürleri gerekse de doğal güzellikler ile cazibe haline gelmiş şehirlerdendir. Dereköy 2 ya da 3 gün içerisinde tamamen gezebileceğiniz bir şehirdir.

Kırklareli Gezilecek Yerler Listesi.. Kırklareli'de Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

1) Kıyıköy Plajı
Karadeniz'e kıyısı olan bir şehirdir. Kıyıköy tam olarak kayalık bir zemin üzerine inşa edilmiştir. Kıyıköy plajı muhteşem bir güzelliğe sahip çok bilinmeyen bir plajdır. Sit alanı olarak çevrilmiştir. Kuzey tarafta yer alan Kırklareli'de sürekli olarak ziyaret edilen bir yerdir. Karadeniz2in serin ve dalgalı suyuna girmek istiyorsanız Kıyıköy plajı tam da size göredir. İçerisinde balıkçılık faaliyetleri oldukça fazladır. Bu denizde alabalık ve sazan oldukça fazladır. Eğer olta ile gelirseniz Kıyıköy plajı tam da size göredir. Denizi kumdan oluşan çok temiz bir denizdir. Günübirlik turlarla da kıyıköy plajına gelerek Kırklareli'de Vize ilçesinde bulunmaktadır. Girişi ise tamamen ücretsizdir.

2) İğneada Plajı
Kırklareli'de Demirköy ilçesinde bulunmaktadır. Bulgaristan ile tam olarak sınır bir konumdadır. İlçeye uzaklığı da 25 kilometre uzaklıkta yer alıyor. İğneada plajı Kırklareli'de ünlü plajlardan bir tanesidir. 60 metre genişliğe ve 10 kilometre uzunluğa sahip olan oldukça büyük bir plajdır. Özellikle hafta sonu İğneada plajında yoğun ziyaretçiler vardır. İğneada plajının etrafı tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz restoranlara ve çay bahçesine sahiptir. Aynı zamanda burası bir doğal sit alanıdır. Kırklareli belediyesi tarafından korunmakta ve bu bölge temizlenmektedir. İğneada plajında pek çok etkinlik alanı da yer alıyor. Halk plajı olan İğneada plajına giriş için ücret ödemiyorsunuz.

3) Ali Rıza Efendi Kültür Evi
Ali rıza efendi kültür evi buranın en çok gezilen müzesidir. Ali rıza efendi kültür evi yayla mahallesi üzerinde yer almaktadır. Kentsel bir sit alanı olarak da koruma altına alınmıştır. Kırklareli'de geleneksel dokusu itibari ile Ali Rıza Efendi kültür evi bu şehrin turizmine katkı sağlamaktadır. Ali Rıza Efendi Kültür evi 1800'lü yıllardan kalmış olan bir evdir. Büyük bir ahşap kapısı bulunmaktadır. Bulgaristan Odası, Yunanistan odası gibi odalar bu kültür evinde yer almaktadır.

4) Atatürk Evi
Kentsel sit alanı olarak tescillenmiş bir müzedir. Kırklareli belediye başkanı tarafından açılmıştır. Tam olarak Atatürk'ün doğmuş olduğu ev olan Selanik'te ki ev ile tıpatıp aynı olan bir evdir. Ücretsiz bir şekilde bu müzeyi gezebilirsiniz. Kırklareli Selanik'e gitmeye gerek kalmadan sizleri Atatürk'ün doğduğu evi göstermektedir. Atatürk evine ziyaret saati sabah 9 buçukta başlar ve akşam 5 buçuğa kadardır.

5) Kırklareli Müzesi
Kırklareli müzesi Trakya bölgesinde bulunan ve Trakya kültürünü yansıtan bir müzedir. Burada Kırklareli tarihine özgü olan tarihi eserler sergilenmektedir. Zamanında burası 1894 yılında bir belediye binası olarak kullanılmıştır. 1960 senesinde bina eskidiğinden dolayı taşınmıştır. Bu tarihten itibaren de halk evi olarak kullanılmıştır. Binanın yıkılması için karar çıkmıştır. Daha sonra bir belirsizlik süreci yaşanmıştır. Kırklareli müzesi 1994 yılında müze olarak kullanılmasına karar verilmiştir. O günden bu yana müze olarak hizmet vermektedir.

6) Aşıklar Tepesi
Kırklareli'de ki seyir noktaları arasındadır. Aşıklar tepesi Kıyıköy'de yer alıyor. Çok ünlü bir yerdir. Aşıklar tepesine hem özel aracınız ile hem de toplu taşıma dolmuşları kullanarak ulaşabilirsiniz. Burada çay bahçeleri yer almaktadır. Çay bahçelerinde çay içerek çok güzel bir vakit geçirebilirsiniz.

7) Vilayet Meydanı
Tam olarak hükümet konağının önünde bulunmaktadır. Kırklareli'de Karakaş semtinde bulunmaktadır. Etrafında bolca çay bahçeleri ve restoranları bulunmaktadır. Vilayet meydanı çevresinde oturabileceğiniz bir Atatürk parkı bulunmaktadır.

8) İstasyon Caddesi
Halkın en çok ziyaret ettiği caddelerdendir. İstasyon caddesi Atatürk stadyumuna oldukça yakındır. İstasyon caddesi en işlek caddelerdendir. Cadde Kırklareli'nin tam olarak merkezinde bulunuyor. Tren raylarının olduğu bölgeye inşa edildiğinden bu caddeye İstasyon Caddesi deniliyor.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS