Kotor Nerede? Kotor'a Nasıl Gidilir? Kotor Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kotor Nerede? Kotor'a Nasıl Gidilir? Kotor Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şu an dünyanın en genç ülkeleri arasında yer alan Karadağ'ın harika bir şehri olarak Kotor, günümüzde önemli bir yere sahiptir. Özellikle Sarp dağların eteklerine kurulu şehir olarak öne çıkan Kotor, dünyanın en güzel körfezlerinden birinin yanında yer alıyor. Turistik yerlerden biri olması ile beraber, bir liman şehri olarak da biliniyor. Bu sebepten dünya çapında her sene farklı zaman dilimlerinde oldukça fazla turist çekmektedir. En önemlisi ücretsiz şekilde ziyaret olanağı tanıdığı için, Türkiye'den de yoğun şekilde gidilen şehirler arasında yer alıyor.

Kotor Nerede?

Kotor, Avrupa Kıtasında bulunan Karadağ ülkesinin bir şehridir. Aynı zamanda Kara daha bir Balkan ülkesi olarak da öne çıkıyor. Yüksek dağlarla çevrili olan bir bölgenin eteklerinde kurulmuş olan Kotor şehri, aynı zamanda Koton Körfezi'nin en korunaklı köşelerinden birinde yer almaktadır. Her ne kadar bir Avrupa ülkesi olarak öne çıksa dahi, Türkiye üzerinden vizesiz şekilde seyahat imkanı tanıyor. Böylece turistik bir şehir olarak Kotor’a gitmek suretiyle bu harika bölgeyi ziyaret etmek mümkün.

Kotor'a Nasıl Gidilir?

Türk vatandaşlarından vize istememesi ile beraber, bir Karadağ şehri olarak pek çok Türkiye vatandaşı Kotor’a nasıl gideceğini merak ediyor. Kotor şehrinde bir Havalimanı bulunmamaktadır. Bölgeye en yakın Havalimanı 9 kilometre uzaklıktaki Tivat şehrinde yer alıyor. Ancak bu havalimanına Türkiye üzerinden direkt olarak bir uçuş yok. Türkiye üzerinden Kotor’a gidebilmek için farklı ülkelerin bazı şehirlerine havayolu ve giderek, daha sonra buradan karayolu eşliğinde ulaşım sağlamak gerekir. Havalimanı olan bu ülke ve şehirleri şu şekilde saymak mümkün;

- Karadağ'ın başkenti Podgorica
- Arnavutluk'un başkenti Tiran
- Hırvatistan Dubrovnik şehri

Bu şehirlerdeki Havalimanı'na İniş yapmak suretiyle, karayolu vasıtasıyla Kotor şehrine ulaşım sağlamak mümkün. Türkiye'den farklı süreler içerisinde bu şehirlere ulaşım sağlanabilir. Aynı zamanda haftanın 7 günü boyunca direkt olarak uçuşların olduğunu söylemek gerekir. Böylece ne zaman istenirse bu 3 şehirden birine ulaşım sağladıktan sonra, karayolu üzerinden Kotor şehrine gidilebilir.

Kotor Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avrupa'nın en güney fiyordu olarak da bilinen Kotor Körfezi'ne gizlenmiş bir şehir olarak Kotor en özel bölgelerden biridir. Özellikle orta çağ izlerini taşıyan tarihi yapıları ve kültürüyle Avrupa'nın sevilen şehirleri içerisinde yer alıyor. Dolambaçlı deniz kanallarının yanı sıra sarp yamaçlı dağların çevrelediği bir şehir şeklinde de ifade etmek mümkün.

Romalılar tarafından M.Ö. 168 yılında kurulan şehrin ilk adı Acruvium’du. Daha sonra binlerce yıl içerisinde farklı imparatorluğun eline geçen şehir, bu dönemde ciddi bir yağmalanma içerisine girdi. Özellikle 1391 yılında Osmanlı'nın Avrupa'ya doğru ilerleyişi nedeniyle, bu dönemde Venedik topraklarını katıldı. I. Dünya Savaşı'ndan sonra Yugoslavya'nın yıkılması ile beraber, şehir sırbistan-karadağ sınırları içerisine dahil oldu. Daha sonra ise sadece Karadağ ülkesinin bir şehri olarak kaldı.

Özellikle UNESCO Dünya Mirası listesine giren çok önemli tarihi yapıları olduğunu söylemek mümkündür. Katedraller, tarihi binalar, kaleler, eski şehir merkezi ve pek çok yapı Kotor’un merkezinde yer almaktadır. Aynı zamanda Akdeniz'e açılacak olan seyahat ve tatil gemilerinin en uğrak yeri olarak da öne çıkıyor.

Kotor’da Gidilecek Yerler

Adeta surlarla çevrili bir şehir olması ile Kotor her yanı ile tarihi bir miras taşımaktadır.

- 17. yüzyıldan kalma Saat Kulesi
- 12 yüzyıldan kalma Roma Katedrali
- Denizcilik Müzesi
- Tarihi yapıları
- Şık butik otelleri
- Zengin deniz ürünleri
- Dar sokaklarındaki şık restoran ve kafeler

Bu şekilde daha pek çok özel mekan ile beraber tarihi ve Kültürel bir ziyaret gerçekleştirmek mümkün.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS