Mardin Gezilecek Yerler Listesi... Mardin'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

26.04.2021 - 15:11

Ülkemizin her bölgesi hem tarihi hem de turistik açıdan oldukça gelişmiştir. Özellikle Mardin şehri herkesin merak ettiği yerlerden birisi olmayı başarmıştır. Şehirde gezilecek olan çok sayıda tarihi yapı vardır. Ayrıca Mardin'in çarşısı da görülmeye değecek kadar muhteşemdir. Yemek kültürü ise oldukça gelişmiş olan bir şehirdir.

Mardin Gezilecek Yerler Listesi... Mardin'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Mardin'de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Mardin'e giden kişilerin gezmesi gereken birçok yer vardır. Bu yerlere giderek Mardin'in tadını keyifli bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Mardin Dar Sokakları

Mardin'e vardığınız zaman dar sokakları görmekten kesinlikle memnun kalacaksınız. Çünkü, Mardin Dar Sokakları oldukça meşhur olan bir yerdir. Bu dar sokakları yurt dışından bile görmeye gelen çok sayıda kişi vardır. Mardin'in en güzel görüntüsünü yansıtan bu sokakları karış karış gezebilirsiniz.

Mardin'in dar sokaklarını gezmek son derece keyiflidir. Tarihi dokusu ve farklı yapıları ile son derece beğenilen bir yer olmuştur.

Mardin Tarihi Çarşısı

Mardin'de bulunan tarihi çarşıda birçok ürünü bulacağınıza emin olabilirsiniz. Özellikle Mardin'e ait yöresel ürünleri bu çarşıda rahatlıkla bulabilirsiniz. Eski bir dokusu olan bu tarihi çarşı büyük bir ilgi görmektedir. Bu ilgi sayesinde oldukça meşhur bir çarşı olmayı başarmıştır. Türkiye'den ve yurtdışından Mardin'e gelen herkes bu çarşıyı keyifle gezebilir.

Midyat Gümüşçüler Çarşısı

Midyat Gümüşçüler Çarşısı, özellikle hediyelik eşyaları ile ünlü olan bir yerdir. Bu çarşıda bulunan kuyumculardan keyifle alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca tespih, kolye, yüzük ve daha birçok ürünü bu çarşıda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Eski Mardin

Mardin yapı itibariyle Eski Mardin ve Yeni Mardin olarak ayrılmaktadır. En çok gezilmek istenen yer ise Eski Mardin'dir. Eski Mardin'in muhteşem bir tarihi dokusu bulunmaktadır. Bu tarihi dokusu ve farklı yapıları ile Eski Mardin tam anlamıyla gezilecek bir yerdir.

Midyat

Mardin'in Midyat ilçesi dillerin ve dinlerin buluştuğu ortak bir yerdir. Bu yeri görmek ise oldukça büyük bir şanstır. Mardin'e giden kişiler her zaman için Midyat ilçesini merak etmektedir. Midyat'a giderek keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Mardin Kalesi

Mardin'in merkezinde yer alan bu kalenin muhteşem bir yapısı vardır. Mardin'e gidenler Mardin Kalesi için mutlaka zaman ayırmalıdır. Bu kaleyi görmeden geri dönenler kesinlikle pişman olur. Mardin Kalesi'nden şehre bakmak ise büyük bir ayrıcalıktır.

Mardin'de Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Nelerdir?

Mardin'e gittiğiniz zaman geçirdiğiniz her zamanın kıymetini çok iyi bilmelisiniz. Özellikle bazı yerleri mutlaka görmeniz lazımdır. Bu görülmesi gereken yerler eşsiz yapıları ile dikkat çekmektedir.

Mardin'de görülmesi gereken yerler;

 Kasımiye Medresesi

Günümüze kadar mükemmel yapısını korumayı başarmış olan Kasımiye Medresesi, Mardin'de görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Medresenin yapısı son derece muhteşemdir. Bu medresede vakit geçirmek ise büyük bir ayrıcalıktır. Bu medresenin yapımı ise 1502 yılında bitmiştir. Mardin'in en büyük yapılarından birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Ulu Camii

Ulu Camii, Mardin'de görülmesi gereken önemli yerlerden birisidir. Artuklular döneminde yapılan bu camii son derece tarihi bir yapıya sahiptir. Günümüze kadar varlığını korumuş olan Ulu Camii görülmeye değer bir yerdir.

Mor Gabriel Manastırı

Süryanilerin varlığını sürdürdüğü Mor Gabriel Manastırı, muazzam bir yapıya sahiptir. Oldukça büyük bir alanda yer alan bu manastır Midyat ilçesinin 23 kilometre güneydoğusunda bulunmaktadır. Manastırı görmeye gelen kişiler büyük şaşkınlıklar yaşamaktadır. Çünkü, Mor Gabriel Manastırı gizemli ve büyüleyici bir yapıyı içerisinde barındırmaktadır.

Sıla Konağı

Sıla Konağı olarak bilinen yerin asıl adı ise Midyat Konukevi'dir. Halk arasında ise bu yerin adı Sıla Konağı olarak anılmaktadır. Konağın yapısı son derece ilgi çekicidir. Mimari yapısı ise herkesi etkileyecek bir şekilde yapılmıştır.

 Aznavur Kalesi

Nusaybin ilçesine yakın olan bu kale geniş bir vadide bulunmaktadır. Kalede 14 burç ve 2 adet gözetleme kulesi bulunmaktadır. Kalenin uzunluğu ise 400 metreye yakındır.

Mor Yakup Manastırı

Mor Yakup Manastırı, Mardin'in ilgi çeken yapılarından birisidir. Manastırın olduğu yerde Perslerden kalma bir mabet bulunmaktadır. Bu manastır görülmeye değer bir yerdir ve herkesin görmesi lazımdır.

Mardin'de yapılacaklar;

  • - Mardin yöresel yemeklerinin tadına bakılmalı,
  •  - Mardin dibek kahvesi içilmeli,
  •  - Mardin'e özgü olan badem şekerleri denenmeli,
  •  - Mardin'in Dar Sokaklarında yürüyüş yapılmalı,
  •  - Tarihi yapılar keyifle incelenebilir.