Nil Nehri Nerede? Nil Nehri Nereden Çıkıyor, Hangi Ülkeden Başlıyor, Hangi Ülkelerden Geçiyor?

Nil Nehri Nerede? Nil Nehri Nereden Çıkıyor, Hangi Ülkeden Başlıyor, Hangi Ülkelerden Geçiyor?

Nil Nehri Nerede? Nil Nehri Nereden Çıkıyor, Hangi Ülkeden Başlıyor, Hangi Ülkelerden Geçiyor?

Dünya üzerinde çok sayıda nehir yer almaktadır. Bu nehirlerin tamamı bir bölge üstünden toplanarak belirli bir yere dökülmektedir. Dünya üzerinde ki en ünlü niteliğe sahip olan nehirlerden biri de Nil nehridir. Nil nehri sık olarak araştırılan nehirler arasında bulunmaktadır. Özellikle de nehrin nerde olduğu ve hangi özellikleri bünyesinde barındırdığı hakkında araştırmalar yapılmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Nil Nehri Nerededir?

Nil nehri, Dünya üzerinde en uzun olan nehir olarak kabul edilmektedir. Nil nehrinin havzasına bakıldığında Afrika kıtasının tam olarak onda birini kapladığı görülmektedir. Güneyden kuzeye doğru akmaktadır ve üç tane ana kolu bulunmaktadır.

Bahsedilen kollar ise Beyaz Nil Nehri, Atbarah Nehri ve Mavi Nil Nehri şeklinde sıralanmaktadır. Nil nehrinin en uzakta yer alan kaynağı Burundi içindeki Doğu Afrika Göller Bölgesi'nde bulunan Kagera Nehri şeklinde doğmaktadır. Ruanda, Tanzanya ve Uganda bölgelerinin sınırlarını meyana getirerek Victoria Gölü'ne katılmaktadır.

Nil Nehri Nereden Çıkar?

Nil nehri esas olarak göl üzerinden Victoria Nili şeklinde çıkmaktadır. Kyoga ve Albert Göllerinin içerisinden geçmesinin ardından Albert Nili adı ile olarak yoluna devam etmektedir. Nimule içinde Sudan'a girebilen bu nehrin ana kolu ise, Melekal yakınında yer alan Bahrü'l Gazal ile Sobat Nehirleri ile çatına olacak kadar Bahrü'l Cebel, daha sonra da Mavi Nil Nehri ile çatına olacak kadar ise Beyaz Nil Nehri şeklinde anılır.

Mavi Nil ise Etiyopya'nın orta kısmında doğmaktadır ve Beyaz Nil'e Hartum yakınları üzerinde doğu kıyısından katılmaktadır. Mısır'da bulunan taşkınlara yol açabilen suyu ve bereketli olan çamuru Mavi Nil getirmektedir. Asıl Nil ise son büyük kolu şeklinde olan Atbera Nehri adı verilen nehrini Hartum'un kuzeydoğusunda ve ayrıca doğu kıyısından almaktadır.

Daha sonra da kuzeybatıya doğru geniş olan bir S harfi çizmektedir. Bununla birlikte üç çağlayanı aşıp "Nasır Gölü'ne" katılmaktadır. Bu gölü meydana getiren Assuan Barajı'nın aşağı kısmında Mısır'ın içlerinde kuzey bölüme doğru akmaktadır ve Kahire yakınlarında da "Nil Deltası"nı oluşturmaktadır. İskenderiye ile birlikte Dimyat'tan Akdeniz'in içerisine dökülmektedir. Denize dökülen alam olan ağız bölümü yaklaşık olarak 300 kilometre uzunluğundadır.

Nil Nehri Hangi Ülkelerden Geçer?

Nil Nehrinin nerede olduğuna bakıldığında bu nehrin Afrika kıtasında yer alan Sudan, Burundi, Mısır, Ruanda, Tanzanya, Kongo, Kenya, Etiyopya ve Uganda ülkelerinde bulunan bir nehir özeliğine sahip olmaktadır. İki ülkeyi de boydan boya dolaşmakta olan bir nehir çeşididir. Kuzey Afrika üzerinde yer almaktadır.

Nil Nehrinin Önemi Nedir?

Nil nehri geçmiş olduğu ülkelere yaşam vermektedir. Nil nehri tarımsal alanları oluşturmuş olduğu gibi yerleşme, turizm ve arkeoloji bakımından da oldukça dikkat çekicidir. Şehir, tapınaklar ve mezarlar nehir etrafında yapılmıştır. Şehir ile tapınaklar güneşin doğmuş olduğu yer olan Nil nehrinin sağ kıyısına, bununla birlikte mezarlar ise güneşin batmış olduğu yer olan sol kıyısında yer almaktadır.