Oeschinensee Gölü buzla kaplanmış haliyle hayran bırakıyor!

İsviçre'nin Berner Oberland bölgesinde yer alan Oeschinensee Gölü eşsiz manzarası ile görenleri hayran bırakıyor. Emre Ünlü yazdı...Oeschinensee Gölü, İsviçre'nin Berner Oberland bölgesinde yer alan muhteşem bir buzul gölüdür. 1.578 metre yükseklikte bulunan göl 1.114 kilometrekarelik bir yüzey alanına sahiptir. Gölün en derin yeri ise 56 metre.
Oeschinensee Gölü'ndeki suyun bir kısmı elektrik üretimi için, bir kısmı ise Kandersteg halkının su ihtiyacını karşılamak için kullanılmaktadır. Göle ulaşmak için Kandersteg’ten teleferiğe binerek yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş yapmanız gerekmekte.

Oeschinensee genellikle Aralık ayından Mayıs ayına kadar buz tabakasıyla kaplanır. Gölün buzla kaplanmış hali ise gerçekten görülmeye değer. Göl 2007 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine girmiştir.

İsviçre gerçekten bambaşka bir dünya. Ne tarafa gitsem ‘Böyle muhteşem bir doğa olamaz’ diyorum. Teleferik ile yukarı çıktıktan sonra sizi göle doğru yönlendiren tabelaları ve patikayı takip ederek yaklaşık 30 dakikalık bol oksijen dolu, muhteşem Alp dağları ve çam ağaçlarıyla kaplı bir ormanın içinden göle ulaşıyorsunuz.

Göl sizi turkuaz rengi ve etrafındaki yüksek dağlarla selamlıyor. Gölün hemen kenarında harika bir restoran ve bir otel var. Restoranın alt tarafında gölün başladığı yerde ise küçük mavi renkli kayıklar var. Gölün sizi çağırmasına engel olamıyorsunuz.

Ocak- Mart aylarında ise buzda balık tutmak oldukça popülerdir ki ben de bu deneyimi yaşadım. Göle ev sahipliği yapan bazı balık türlerini alabalık, Kanada göl alabalığı ve gökkuşağı alabalığı olarak sayabiliriz. Oeschinensee’de gezerken aklınızda ne varsa silinip gidecek. O an tek düşündüğünüz şey içinizi kaplayan huzur ve müthiş güzel duygular.
Oeschinensee’de gezerken aklınızda ne varsa silinip gidecek. O an tek düşündüğünüz şey içinizi kaplayan huzur ve müthiş güzel duygular.

Kesinlikle İsviçre seyahatinizde olması gereken bir durak. Tavsiyem 1 tam gününüzü ayırmanız. Gölün etrafında piknik yapabilirsiniz ve hatta restorandan izin belgesi alarak balıkta tutabilirsiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS