Osmaniye Gezilecek Yerler Listesi... Osmaniye'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

26.04.2021 - 09:20

Akdeniz illerimizden olan Osmaniye tarihte pek çok uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Osmaniye Türkiye'de gezilesi şehirler arasındadır. Tam olarak 270 bin nüfusu bulunan Osmaniye ülkemizin küçük şehirlerinden bir tanesidir. Küçük bir şehir olmasına karşın tarihi ile dikkat çeken ender şehirler arasındadır. Osmaniye Türklerin Anadolu'da ki ilk yerleştikleri bölgelerden olarak da biliniyor. İşte Osmaniye gezilecek yerler listesi ve Osmaniye'de görülmesi gereken yerler...

Osmaniye Gezilecek Yerler Listesi... Osmaniye'de Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Bu bölgede Kutalmışoğulları hüküm sürmüştür. Osmaniye milattan önce 3 bin yıllara kadar tarihi olan bir şehirdir. Ortalama tam olarak 2 gün içerisinde bütün bu şehri gezme imkanınız vardır. Osmaniye eski yerleşim birimlerindendir. Kaleler şehri olarak da adlandırılır. Bu bölge coğrafi konum olarak Akdeniz bölgesinde yer aldığından ötürü Akdeniz iklimi hakimdir.

 Osmaniye Gezilecek Yerler Listesi... Osmaniye'de Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

 1) Osmaniye Kent Müzesi

 Osmaniye belediyesi tarafından açılmış olan bir müzedir. Osmaniye Kent müzesi şehre kazandırılan bir binadır. Tam olarak 1960'lı yıllarda bir sosyal tesis olarak kullanılmıştır. Daha sonra ise Selçuklu mimarisine uygun bir şekilde binanın dış tarafı yapılmıştır. Günümüzdeki halini bu şekilde almıştır. Şehrin sosyal hayatını ve siyasi tarihini içerisinde barındıran çok özel bir müzedir. Müzede aynı zamanda birçok bölüm de yer almaktadır. Bu bölgede zamanında unutulmuş olan meslekler ve kullanılan malzemeler hatta balmumu heykellerini de bu müzede gözlemleyebilirsiniz. Fotoğraf çekmeye de izin vardır. Müze kartınız ile birlikte giriş sağlayabilirsiniz. Osmaniye kent müzesi Eski çamlık düğün salonu binası bölgesinde yer alıyor.

 2) Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

 Osmaniye'de Kadirli ilçesinde yer alan bir müzedir. Tam olarak 22 kilometre mesafede bulunmaktadır. Kız yusufu köyü sınırları içerisinde yer alan bu açık hava müzesinin tarihi milattan önce 8. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Karatepe Aslantaş Açık Hava müzesi Asativata tarafından yaptırılmıştır. İlk kez bölgede ki kazı çalışmaları 1946 yılında yapılmıştır. Karatepe açık hava müzesi tam olarak 4341 hektar büyüklüğünde bir açık hava müzesidir. Anadolu'daki en eski açık hava müzeleri arasında yer almaktadır. Bu açık hava müzesine giriş ücreti 5 lira olarak belirlenmiştir.

 3) Haruniye Kaplıcaları

 Doğal alanlardan bir tanesidir. Haruniye kaplıcaları yemyeşil bir bitki örtüsüne sahiptir. Buraya gelerek doğal bir şekilde hastalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Haruniye kaplıcaları Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde bulunuyor. Tam olarak bu ilçeye de 15 kilometre uzaklıktadır. Ceyhan nehri kenarında bulunan bu kaplıcaların su sıcaklığı 20 derecedir. Herkesin girebileceği bu kaplıcalar bu şehir için önemli bir turizm gelirini oluşturuyor.

 4) Kokar Kaplıcaları

 Yer altı suları bakımından zengin bir şehir olan Osmaniye ilçesinde bulunan kaplıcalardan bir diğeri de kokar kaplıcalarıdır. Tam olarak Kadirli ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Konumu kolay bir yerde olduğundan dolayı diğer ilçelerden de bu kaplıcalara doğrudan ulaşım sağlamak mümkündür. Kokar kaplıcaları Roma ve Bizans döneminde de oldukça fazla kullanılmıştır. Kaplıcanın bu suları mide ve bağırsak hastalıklarına oldukça iyi geldiği bilinmektedir. Bu kaplıcanın çevresinde bolca çam ağaçları yer almaktadır. Aynı zamanda burası bir mesire alanıdır. Buraya geldikten sonra hem doğa ile başbaşa kalacak hem de bu mesire alanında aileniz ya da arkadaşlarınız ile birlikte kaplıcalara girdikten sonra piknik yapabileceksiniz.

 5) Aslantaş Barajı

 Ceyhan nehri üzerinde bulunan bir barajdır. Milli park içerisinde yer almaktadır. Osmaniye'nin doğal güzelliklerinden sadece bir tanesi olan Aslantaş barajı gezi noktalarından bir tanesidir. Bu park zenin bir bitki örtüsüne sahiptir. Dolayısıyla burada pek çok doğa spor faaliyetlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle bu bölge doğa yürüyüşü için çok uygun bir yerdir.

 6) Çiftmazı Tabiat Parkı

 Çiftmazı tabiat parkı tam olarak 700 metre yükseklikte bulunan bir tabiat parkıdır. C tipi olarak bit sit alanı haline getirilmiştir. 2011 yılında ise bu bölge tamamen bir tabiat parkı ilan edilmiştir. Girişi ücretsiz olan çok güzel bir tabiat parkıdır. Pek çok farklı bitki çeşidine ev sahipliği yapan Çiftmazı tabiat parkı piknik yapmak için güzel bir mekandır.

 7) Kırmıtlı Kuş Cenneti

 Daha önce böyle bir yer görmediğinize eminiz. Kırmıtlı kuş cenneti ceylan nehri çevresinde bulunmaktadır. Osmaniye'nin merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer alıyor. İçerisinde çok güzel bir tane gölet yer almaktadır.