Ovabükü Nerede, Nasıl Gidilir? Ovabükü Plajı Kum Mu, Denizi Nasıl?

Ovabükü Nerede, Nasıl Gidilir? Ovabükü Plajı Kum Mu, Denizi Nasıl?

Ovabükü Nerede, Nasıl Gidilir? Ovabükü Plajı Kum Mu, Denizi Nasıl?

Hayıtbükü’ne komşu olan koylardan olan Ovabükü oldukça geniş bir koy olduğu için ufuk hattı ise, Akdeniz’e açılıyor. Bunun için de açık deniz ferahlığına sahip olan bir koydur. Palamutbükü limanının 3,5 deniz mil kadar doğusunda, güneye doğru uzanan Adatepe burnunun kuzey doğusunda, muhteşem bir güzelliğe sahip olan Ovabükü yer alır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Bölgeye tatil yapmaya gelenler genellikle yaz mevsimini tercih eder. Aslında Datça’da yaşayan, bu beldeyi biraz bilen birine sorarsanız, Datça’da yaşanan en güzel zamanının ağustos ayından sonra olduğunu söyler. Datça Ovabükü yarım adanın gizlendiği 3 koydan birisidir.

 Ovabükü Nerede?

 Ovabük Koyu ve plajı, Muğla ilinin Datça ilçesi sınırları içinde yer alır. Muğla merkezine yaklaşık olarak 125 kilometre uzaklıkta ve Datça merkeze ise, 15 km uzaklıkta yer alıyor. Ova ve koya benzediği için bu isme sahip olmuştur. Ovabükü Sahili, Hayıtbükü’nden yaklaşık olarak 1 kilometre uzaklıkta bulunan Ovabükü çok uzun bir sahil şeridine sahiptir. Bu nedenle de ne kadar kalabalık olursa olsun bölgede sıkışıklık oluşmuyor. 

 Ovabükü, balı, bademi, yağları ile ünlü ve sahilde hizmet veren pansiyon mutfağı ile yöresel ev yemekleri ile damak zevki olan ziyaretçilere çok lezzetli ve çeşitli yemekler sunuyor. Akşam saatlerinde yakılan mangallarda, balık, et ve tavuk ızgaralar yapılırken, tencere yemeklerini sevenler için de taze bahçe ürünleri ile yapılan patlıcanlı yemek çeşitleri ve bununla birlikte taze börülce, patlıcan salatası, kabak çiçeği dolması, taze fasulye, kızarmış bamya, şakşuka, yaz türlüsü gibi çeşitli yemek seçenekleri de ziyaretçiler tarafından çok seviliyor.

 Ovabükü'ne Nasıl Gidilir?

 Datça, Marmaris yarımadasının en uç tarafında yer alır. Bu bölge, bir gidenin mutlaka bir daha tekrar gitmek istediği ve doğal güzellikleri ile herkesi kendine hayran bırakan oldukça özel bir yerdir. Muğla, Datça arası yaklaşık olarak, 125 km’dir. Özel aracınız ile bölgeye ulaşmak isterseniz de yaklaşık olarak 2 saat kadar sürer. İstanbul Datça arası ise, 880 km’dir. Kendi özel aracınız ile de yaklaşık yol, 12 saat 30 dakika kadar sürer. 

 Marmaris Datça arası ise, yaklaşık olarak 75 km, kendi özel aracınız ile de yaklaşık 1 saat 10 dakika kadar sürer. Denizli Datça arası, yaklaşık 250 km, kendi aracınız ile yaklaşık olarak 4 saat 15 dakika kadar sürer. Datça'dan karayolu ile ulaşmanız da mümkündür. Datça'ya ulaşmak için ilk olarak Mesudiye köyünden geçmek gerekir .

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Ovabükü Plajı Kum mu, Denizi Nasıl?

 Ovabükü, Hayıtbükü’ne göre çok daha geniş bir koydur. Hayıtbükü'ne göre daha geniş olması nedeni ile denizi de çok daha berraktır. Denizi hafif taşlı olmasına rağmen rahatsız etmez. Deniz bu koyda sahili okşar gibi yumuşak dalgacıklar ile daha değişken bir yapıya sahiptir. Oldukça hareketli ve mavi bir suyu olduğu için ziyaretçilerin uğrak noktaları arasında yer alır. Ovabük, az kalabalık, çok sakin, plajının arka kısmında ise, harika gözlemeler ve yayık ayranı keyfi yapabileceğiniz şirin kafeler bulunuyor.

 Ovabük Plajı genellikle kumdan oluşur. 600 metre uzunluğundaki plajın bir kısmı taşlık olsa da rahatsız edici bir yapıya sahip değildir. Koyun önü ise oldukça açıktır. Ovabük plajının suları çok berrak odluğu için özellikle de çocuklu aileler tarafından çok tercih ediliyor. Özellikle de yaz aylarında binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Yöre insanları ise, ziyaretçilerin bu bölgeye Ağustostan sonra gelinmesinin doğru olacağını söylüyor. Plajın çevresinde ise, küçük çaplı işletmeler de bulunuyor. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Ovabük koyu, cennet olarak tabir edilen koylardan birisidir. Her şeyden ve herkesten kaçarak denizin tadını çıkartmak isteyenler için ideal bir yerdir. Datça’nın temizliği ve sakinliği ile birlikte ünlü koyları arasında yer alan Ovabükü'nde gayet düzgün bir şekilde işletilen aile pansiyonlarında oldukça uygun fiyatlara kalabilirsiniz. Bölgede yediğiniz ve içtiğiniz her şey tarladan direkt olarak halka geliyor. Datça koylarının bir klasiği olarak plajları ise genellikle taşlıktır. 

 Ovabükü otelleri ve pansiyonları arasında yer alan DatçAnka Ahşap & Kütük Evler, Mengen Konakları, Belfin Apart ya da Yarımada Butik Otel seçeneklerinden birisini ziyaretçiler rahatlıkla tercih edebilir. Aynı zamanda isteyenler Datça merkezde yer alan otelleri tercih de edilebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı