Palovit Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir? Palovit Şelalesi Özellikleri, Giriş Bilgileri Ve Ziyaret Saatleri...

Palovit Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir? Palovit Şelalesi Özellikleri, Giriş Bilgileri Ve Ziyaret Saatleri...

Palovit Şelalesi Türkiye'nin doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Rize'de bulunan bu şelale her yıl pek çok yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Bunun yanında çevrede bulunan doğal güzellikler de oldukça güzeldir ve görülmeye değerdir.

Palovit Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

 Palovit Şelalesi Karadeniz Bölgesinde yer alan doğal turistik bölgelerden bir tanesidir. Doğu Karadeniz bölgesinde Rize ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu şelale Çamlıhemşin ilçesinde, Şen Köyünde yer almaktadır. Palovit Deresi bu şelalenin oluşumunda rol oynamaktadır.

 Şelale Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle milli parkı görmeye gelen kimseler şelaleyi de ziyaret edebilmektedir.

 Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan bu şelaleye gitmek için araç kiralamak mümkündür. Bunun yanında şehir merkezinden kalkan toplu taşıma araçlarına da binerek şelaleye gitmek mümkündür. Bunun yanında tur ile de şelaleye gezilerek düzenlenmektedir.

 Çamlıhemşin'e gelen kişiler önce Zil Kaleye gelir. Burada bulunan yol ayrımından 3 km ilerleyerek şelaleye kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir.

 Dilerseniz şelaleye Trabzon ilinden de gitmek mümkündür. Trabzon ile Palovit şelalesi arası yaklaşık 145 km uzaklıktadır. Özel araç ile gidildiğinde aşağı yukarı 2 saat sürmektedir. İsteyenler Çamlıhemşin ilçesinden doğa yürüyüşü ile de şelaleye gidebilirler. Bölgede bulunan çeşitli otellerde de konaklama imkanı bulunmaktadır.

 Palovit Şelalesi Özellikleri, Giriş Bilgileri ve Ziyaret Saatleri

 Şelale oluşumları genellikle bir akarsuyun ya da nehir yatağının yüksek bir yerden dökülmesi ile meydana gelmektedir. Palovit Şelalesi de bu şekilde meydana gelmiş doğal bir oluşumdur. Palovit Deresi gür ormanların bulunduğu ormanlık bir alandan dere yatağına doğru akmaktadır.

 Palovit Şelalesi yaklaşık 15 metre yüksekten akar. Palovit Deresinden akan sular cadı kazanları meydana getirmiştir. Bunun yanında şelalenin çevre bölgesinde seyir terası, mesire alanı, kamp alanı gibi bölgeler bulunmaktadır. Şelalenin suları Meşe Deresi ile birleşir. Sonrasında ise Fırtına Deresine bağlanmaktadır.

 Palovit Şelalesi ülkemizin en yüksek debisine sahip olan şelale olma özelliğine sahiptir. Şelalenin gelen ziyaretçiler tarafından yakından izlenebilmesi için merdivenler yapılmıştır. Bulunduğu bölgede gür ormanlık alan bulunmaktadır. Palovit Şelalaesi yakınlarında Huser Yaylası, Fırtına Deresi, Zil Kale, Ayder Yaylası bulunur. Buralarda turistler tarafından oldukça ilgi gören yerlerdir.

 Palovit Şelalesi, doğal yollar ile meydana gelmiş bir şelaledir. Bu nedenle tarihi eser olarak nitelendirilemez. Kaçkar Dağları alanında yer alır. Bu sebeple Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Burada bulunan milli park her sene pek çok yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

 Palovit Şelalesi, Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesine bağlıdır. İsmi bulunduğu bölgedeki Palovit vadisinden gelmektedir. Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde bulunur. Yaklaşık 15 metre yüksekten akmaktadır.

 Palovit Şelalesi, Zilkale Harabesine yaklaşık 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Buraya ulaşım bir hayli zor bir şekilde gerçekleşmektedir. İki aracın zor geçtiği dik ve engebeli bir yol üzerinden şelaleye ulaşılmaktadır. Bu bölge dik ve engebelidir. Bunun yanında gür ağaçlar da bulunmaktadır. Bu sebeple çok fazla gün ışığı alan bir bölge değildir.

 Özellikle yaz aylarında sıcaktan ve nemden bunalan kişiler için gezip görebilecekleri bir alandır. Ancak bahar ve kış aylarında burası oldukça serin olmaktadır. Bu nedenle bu aylarda ziyaret edecek olan kişilerin soğuk havaya uygun bir şekilde giyinmesi gerekmektedir.

 Palovit Şelalesi yakınında bulunan Fırtına deresi üzerinden kafeler ve restoranlar bulunmaktadır. Bunun yanında yaz aylarında salaş bir çay ocağı da kurulmaktadır. Burada bulunan Tarzan Park ise yeni hizmete girmiştir. Bu park çocuklar ve yetişkinler için oldukça eğlenceli bir alandır.

 Palovit Şelalesi içerisinde ne yazık ki piknik yapılacak bir alan yok. Ancak burada bulunan kafe ve restoranlarda dinlenmeniz mümkündür.

 Palovit Şelalesine girişlerde herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak milli park içerisinde yapacağınız aktiviteler için ücret ödeyebilirsiniz.

 Milli Park için herhangi bir ziyaret saati de yoktur. Ziyaret etmek isteyen kişiler haftanın her günü ve her saati bölgeyi ziyarete gelebilirler. Ancak yörenin hava koşulları bölgenin dik ve engebeli olması nedeni ile yaz aylarında ve gündüz saatlerinde ziyaret edilmesi tercih edilmelidir. Palovit Şelalesi şehrin stresinden ve kalabalığından uzaklaşıp doğa ile iç içe olabileceğiniz oldukça güzel bir yerdir.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS