Pırlanta Plajı Nerede, Nasıl Gidilir? Pırlanta Plajı'nın Özellikleri Nelerdir?

Pırlanta Plajı Nerede, Nasıl Gidilir? Pırlanta Plajı'nın Özellikleri Nelerdir?

Pırlanta Plajı Nerede, Nasıl Gidilir? Pırlanta Plajı'nın Özellikleri Nelerdir?

Pırlanta Plajı bir hayli dikkat çekici güzellikteki plajlar arasında kendisine yer bulmaktadır. Pırlanta plajı yerli ve yabacı çok fazla sayıda turist için mutlaka denize girmenin ayrıcalıklı keyfinin yaşanması gereken plajlar arasında bulunmaktadır. Pırlanta Plajı pek çok tatile tutkunu tarafından ziyaret edilmekte olup İzmir ilinin Çeşme ilçesinde bulunan en güzel plajlar arasında kendisine yer bulmaktadır. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini adeta büyüleyen bu plajın denizi de çok güzeldir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Pırlanta Plajı Nerede?

 Türkiye'nin baş döndürücü niteliğe sahip güzelliklerinden biri olan Pırlanta plajı, konum olarak Şehit Mehmet Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İzmir ilinin Çeşme ilçesindeki bu muhteşem plaj İzmir iline bağlı olmaktadır.

 Bir doğa harikası olarak öne çıkan Pırlanta plajı, Çeşme ilçesine bağlı olan ve yaklaşık olarak 10 kilometre mesafede bulunan Çiftlikköy beldesindeki ziyaretçilerini karşılamaktadır. Atmosferi ile baş döndüren plaj, Çiftlikköy beldesini geçtikten sonra sağa dönüldükten sonra aşağı inilerek varılmakta olan bir plaj olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Her yıl oldukça yüksek sayıda tatil sever insan tarafından talep gören bir plajdır. Bunun en önemli sebebi ise İzmir'in Çeşme ilçesinin her yıl çok fazla ziyaretçiye kapılarını açmasıdır. Yerli ya da yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken plajlardan biridir. Bu son derece harika plaj adını pırlanta gibi parlamakta olan muhteşem güzellikti incecik kumlardan almaktadır.

 Plajın tüm sahil bu incecik kumlar ile kaplı durumdadır. Sahip olduğu bu dikkat çekici özelliği sayesinde fotoğraf çekimine uygun bir atmosfer sunmaktadır. Tüm bunların yanında SİT alanı olarak geçmesi nedeni ile plaj ve çevresinin oldukça görkemli bir doğası bulunmaktadır. Görülmeye değer güzelliklerle dolu plaja ulaşım ise son derece kolay olmaktadır.

 Pırlanta Plajı'na Nasıl Gidilir?

 Pırlanta plajı ve güzelliklerini keşfetmek isteyen deniz ve kum aşığı tatilciler bu plaja ulaşımın nasıl sağlandığını çok fazla merak etmekte ve araştırmaktadır. Çünkü plaja ulaşımda gidilecek olan güzergahların bilinmesi oldukça önemli olmaktadır. Pırlanta plajına ulaşım Çeşme merkez yönünden Çiftlikköy istikametinde devam edilir. Sonrasında ise Çiftlikköy’ü geçilerek önce sağa dönülür ve aşağı doğru inildiğinde Pırlanta Plajı’na varış sağlanır. Plaja kendi özel aracıyla ulaşım imkanı bulunmayanlar toplu taşıma vasıtasıyla ulaşım sağlayabilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Pırlanta Plajı'nın Özellikleri Nelerdir?

 İzmir'in görülmeye değer plajlarından biri olan Pırlanta plajı, denizinin temizliği ve de berraklığı ile üne sahip olup tertemiz bir plaj olma özelliği barındırmaktadır. Fakat sıcak geçen yaz aylarında ve tatil dönemlerinde bir hayli çok kalabalık olan bir atmosfere sahiptir. Bundan dolayı denizin temizliğini ve berraklığını görmek pek de olmayabilmektedir. Pırlanta plajı'nın sahip olduğu uzunluğu ortalama olarak 450 metre ile 500 metre kadardır.

 Plajın çevresini sarmalayan deniz tabanı da plaj gibi incecik kum taneleriyle kaplı bir yapıya sahiptir. Deniz seviyesi genellikle ortalama olarak 200 metre boyunca sığ bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı özellikle de yüzmeyi yeni öğrenenler için son derece mükemmel bir yüzme ortamı sunmaktadır. Bu özelliğinin yanı sıra sürekli olarak sabit bir rüzgar alan bir atmosferi barındırmaktadır. Bundan dolayı da Kitesurf veya Windsurf tutkunları için önemli bir uğrak yeridir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Pırlanta plajı sadece ülkemizden değil yurtdışından da bu sporlara gönül vermiş olan kişileri kendisine çekmektedir. Pırlanta plajının sınırları içerisinde yer almakta olan Kitesurf Beach ise Uluslararası Kitesurf Organizasyonu tarafından sertifika almış olduğu okulda ve yalnızca sertifika sahibi olan öğretmenlerle eğitim olanağı sağlamaktadır. Bundan dolayı çok fazla talep görmektedir.

 Pırlanta plajında yaz dönemlerinde kamp için hafta sonu en zor olan fakat hafta içi için uygun bir ortam sunan sezondur. Plaj'da sezon dışında da herhangi bir zaman diliminde kamp kurmak hiç kuşkusuz mümkün olmaktadır. Plaj halka açık ve ücretsiz olduğundan dolayı misafirlerin herhangi bir ücret ödemden kamp yapabileceği bir ortam sunmaktadır.

 Plajda yalnızca şezlongları kiralamak ücrete tabi olmaktadır. Bu göz kamaştırıcı güzelliğe sahip olan muhteşem plaj, gelen her yaştan ziyaretçisine istediğinde ücretsiz olarak kamp kurarak tatil yapma olanağı sağlamaktadır. Pırlanta plajı diğer halk plajlarının yanında büyüleyen güzelliği ve temizliği ile bir adım önde olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra kamp alanı olarak deniz kenarı da çok uygundur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı