Safranbolu Gezilecek Yerler Listesi... Safranbolu'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

25.04.2021 - 16:21

Ülkemizin gezilip görülmesi gereken yerlerden olan Safranbolu son yıllarda iyice popülerliğini arttırmış bir ilçedir. Safranbolu Karabük'ün turizm gelirini oluşturmaktadır. Eski ismi ise Zafranbolu olarak biliniyor. Safran bitkisi bu ülkede oldukça fazla yetiştiğinden dolayı ilçenin ismine Safranbolu denilmiştir.

Safranbolu Gezilecek Yerler Listesi... Safranbolu'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Tarihi de meşhur olan Safranbolu UNESCO tarafından da tescillenmiş yapılara sahiptir. Bu ilçede en ünlü yapılar ise Safranbolu evleridir. Bu kent kültürü ve gelenek görenekleri ile dikkat çekmektedir. Doğal güzellikleri de bir hayli fazla olan Safranbolu ilçesi ilgi duyulan bir ilçedir. Türkiye’deki gözde müzelere sahip olan Safranbolu müzeleri Kültür ve turizm bakanlığınca korunan müzelere sahiptir. Bu şehirde ulaşım da oldukça kolaydır.

Safranbolu Gezilecek Yerler Listesi... Safranbolu'da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

 1) Safranbolu Evleri

 Safranbolu'ya geldikten sonra ilk gezmeniz gereken yerlerdendir. Safranbolu evleri yüzlerce yıl geçmişi olan evlerdendir. UNESCO tarafından tescillenmiş ve Dünya mirasları listesine eklenmiştir. Safranbolu evleri bu şehrin sembolik yapıları arasındadır. Tarihi yaklaşık olarak 2 bin yıl olduğu tahmin edilmektedir. Safranbolu evleri rutubet tutmamasına ve sel gibi doğal afetlere karşı dayanıklı olması ile bilinmektedir. Oldukça görkemli ve güzel oluşan evlerden olan Safranbolu evleri kesme taşlarla yapılmıştır.

 2) Tarihi Saat Kulesi

 Osmanlı döneminde III. Selim tarafından inşa edilen tarihi saat kulesi 1790 yılında inşa edilmiştir. Diğer saat kulelerinden farkı bulunmaktadır. Öyle ki saat kulesine çıkış yapabilirsiniz. Türkiye'deki en eski saat kulelerinden bir tanesidir. Tam olarak 12 metre yüksekliğe sahip olan bu tarihi saat kulesinin 200 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü bu tarihi saat kulesini ziyaret edebilirsiniz.

 3) Kent Tarihi Müzesi

 Hükümet konağı olarak tarihte kullanılmıştır. Daha sonra Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından müzeye çevrilmiştir. 2000 yılında çeşitli restorasyonlara uğramıştır. Kent tarihi müzesi Safranbolu kültürünü yansıtmaktadır. Kent tarihi müzesi sosyal zenginliğini de yansıtmaktadır. Kent tarihi müzesi üç kattan oluşmaktadır. Müzeye yer alan eserler kronolojik sıra ile sergileniyor. Kent tarihi müzesine müze kart ile ulaşabilirsiniz.

 4) Kaymakamlar Müze Evi

 Safranbolu'nun en sevilen ve en çok ziyaret edilen müzelerinden bir tanesidir. Kaymakamlar müze evi 18. ve 19. yüzyılda ki Türk toplumunun yaşayışını ve kültürünü yansıtan bir müze evidir. Safranbolu'da daha önce burası Hacı Mehmet Efendi adında ki kumandanı bir eviydi. Kaymakamlar müze evi 1981 yılında kaymakamlar evi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kaymakamlar evi vatandaşlar tarafından yoğun ilgi duyulunca müze olarak kullanılmasına karar verilmiştir. Giriş ücreti 3 liradır. Safranbolu'nun Çeşme mahallesinde yer almaktadır.

 5) Kristal Teras

 Safranbolu'da ki manzara lokasyonlarındandır. Kristal teras tokatlı kanyonu üzerinde bulunuyor. Yerli ve yabancı turistlerin en çok uğradığı yerlerden olan kristal terasa sizler de ziyaret ederek çok güzel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Tam olarak üç kanyonun birleştiği yere inşa edilmiştir. Oldukça yüksek bir konumda olduğundan dolayı yükseklik korkusu olanların dikkat etmesini öneriyoruz. Kristal terasına giriş 30 kişi ile sınırlıdır. Muhteşem bir manzaraya sahip olan kristal teras Safranbolu'daki benzersiz güzelliğe sahiptir.

 6) Hıdırlık Tepesi

 Hem tarihi hem de doğal güzelliği olan nadir yerlerden bir tanesidir. Muhteşem bir manzaraya sahip yerlerdendir. Safranbolu'ya gelenlerin uğradığı yerlerden olan Hıdırlık tepesi kuş bakışı olarak manzara seyretmek isteyenlerin tercih etmesi gereken bir yerdir. Hıdırlık tepesi hıdırellez kutlamalarında da şenlik olarak kutlanmaktadır. Turistik yerlerden bir tanesidir. Burada çay bahçesine de oturarak çay içebilirsiniz.

 7) Cinci Hanı

 Safranbolu'da iki katlı bir handır. Tam olarak 63 odası bulunmaktadır. Restoran ve kafeler bakımından cinci han oldukça zengindir. Cinci Han 1645 yılında yaptırılmıştır. İlçenin tam olarak merkezinde yer almaktadır. En göze çarpan yapılardan bir tanesi olan Cinci hanı esnafların bol olduğu bir yerdir.

 8) İncekaya Su Kemeri

 İncekaya köyü içerisinde yer almaktadır. Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan İncekaya su kemerinin tarihi 17. yüzyıla kadar uzanmaktadır. İncekaya su kemeri Safranbolu'daki gözde yerlerden bir tanesidir.

 9) Asmazlar Konağı

 Safranbolu ilçesinde ki tarihi yapılardan olan Asmazlar konağı en ilgi çekici yapılardan bir tanesidir. Günümüzde otelcilik olarak hizmet vermektedir. İlk otele dönüştürülen tarihi köşktür.