Sagalassos Antik Kenti Nerede? Sagalassos Antik Kenti'ne Nasıl Gidilir? Sagalassos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sagalassos Antik Kenti Nerede? Sagalassos Antik Kenti'ne Nasıl Gidilir? Sagalassos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sagalassos Antik Kenti Nerede? Sagalassos Antik Kenti'ne Nasıl Gidilir? Sagalassos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Toros dağlarının eteklerine yer alan ve bir dönemin en önemli şehirleri arasında bulunan Sagalassos, günümüze kadar ulaşan kalıntıları ile birlikte ülkemizin görülmeye değer antik kentlerindendir. Tarihi M.Ö. 1000’li yıllara kadar uzanan ve bir dönemin en önemli ticaret kentleri arasında yer alan bu şehir, M.S. 7’inci yüzyılda terk edilerek sessizliğe gömüldü. 1990 sonrasında hızlanan kazı çalışmaları ile sessizlik dönemi sona eren Sagalassos Antik Kenti, şimdi de ziyaretçilerinin keşfetmesini bekliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sagalassos Antik Kenti Nerede?

Sagalassos Antik Kenti, Burdur’un Ağlasun ilçesinin yaklaşık 7 kilometre kuzeydoğusunda yer alıyor. Sagalassos Antik Kenti, Antalya’ya 110 km, Isparta’ya 4 km, Burdur’a ise 35 km uzaklıkta yer alır. Sagalassos halkı, Güneybatı Toroslarının güneyine bakan yamaçları üzerinde yer alır.

1490 ila 1600 metreler arasında yer alan bölgeyi yerleşim yeri olarak seçmiştir. Halkın bu kadar yüksek bir yeri yerleşim bölgesi olarak seçmesinin 2 önemli nedeni bulunuyor. Birincisi güvenlik kaygısı, ikincisi ise, su bolluğudur. Özellikle yer katmanlarının geçirgenliği nedeni ile çok sayıda pınarın bulunması, halkın bu bölgede yerleşmesini sağlamıştır. Bölgede yüksek kaliteli seramik kapların ve bereketli toprakların, yapılmasına elverişli kilin ve metal eşya üretmek için zengin maden yataklarının yer alması Sagalassos’u kısa süre içinde en önemli kentlerinden biri haline getirdi.

Sagalassos Antik Kenti'ne Nasıl Gidilir?

Sagalassos Antik Kenti’nin yer aldığı Ağlasun’a ister kendi aracınızla isterseniz de toplu taşıma araçları ile bölgeye rahatlıkla gidebilirsiniz. Eğer toplu taşıma araçları ile gidecekseniz;

Isparta’dan ve Burdur’dan hareket eden üzerinde Ağlasun yazılı olan otobüslere binebilirsiniz. Aynı zamanda Ağlasun minibüs kooperatifleri otobüslerini de tercih edebilirsiniz. Ama bu otobüsler Isparta’dan 15 günde bir, Burdur’dan ise, 10 günde bir hareket ediyor. Bu nedenle de herhangi bir aksilik yaşamamak için bu otobüslerin hareket saatlerini ve günlerini kooperatifin web sayfasından kontrol edebilirsiniz. Bölge halkı, Anadolu’da bulunan pek çok ilde olduğu gibi çok yardım severdir.

Antalya’dan Sagalassos Antik Kenti’ne doğru gitmek istiyorsanız, Antalya otogardan hareket eden ve Ağlasun Minibüs Kooperatifi’ne bağlı olarak hizmet veren yeşil renkli Ağlasun otobüslerini tercih edebilirsiniz. Bu otobüslerin, Antalya’dan hareket saatleri ise, 11.00-15.00 ve 19.30’dur. Ağlasun’dan Antalya'ya dönmek için de saat 08.00, 10.00 ve 17.30 saatlerinde hareket eden otobüslerden birine binebilirsiniz. Antalya ile Ağlasun arası ise yaklaşık olarak 1,5 saattir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Antik kenti ziyaret etmeye Ege, Pamukkale ya da Eğirdir üzerinden gelerek Ağlasun’a gidecekseniz; Isparta ya da Burdur'a ulaştıktan sonra Ağlasun’a giden minibüslere binmeniz gerekiyor. Ama Isparta’da şehirler arası otobüs terminalinden Ağlasun’a herhangi bir toplu taşıma aracı ile gelemezsiniz. Ancak, köy garajından Ağlasun’a direkt araç bulabilirsiniz. Isparta şehirler arası otobüs terminalinden hareket eden otobüsler ya da taksiler ile köy garajına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Otobüsler sabah 07.30 ile 18.45 saatleri arasında saatte bir hareket eder ve yolculuk yaklaşık olarak 1 saat kadar sürer.