Sakarya İlçeleri Nelerdir? Sakarya'nın Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Sakarya Haritası…

Sakarya İlçeleri Nelerdir? Sakarya'nın Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Sakarya Haritası…

Sakarya İlçeleri Nelerdir? Sakarya'nın Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Sakarya Haritası…

Sakarya şehri; bilhassa İstanbullu bireylerin, şehrin gürültüsü ve yoğunluğundan ötürü doğaya kaçmaları adına tercih ettikleri bir şehirdir. Türkiye çapındaki en güzel şehirlerden birisi olan Sakarya, en kalabalık olan şehirler arasında 22. sırada yer alır.

Sakarya İlçeleri Nelerdir?

Sakarya'nın ilçeleri sırası ile; Adapazarı, Akyazı, Arifiye, Erenler, Ferizli, Geyve, Hendek, Karapürçek, Karasu, Kaynarca, Kocaali, Pamukova, Sapanca, Serdivan, Söğütlü ve Taraklı şeklindedir.

Sakarya'nın Kaç İlçesi Vardır?

Sakarya şehrinin 16 ilçesi bulunur.

Sakarya'nın Nüfusu Kaçtır?

Sakarya'nın nüfusu; 1.042.648 şeklinde belirlenmiştir. Bu nüfusun yaklaşık olarak; 522.387 erkekten ve 520.261 kadından oluştuğu söylenebilir. Bununla beraber Sakarya'nın nüfusu, 2020 senesine göre yaklaşık olarak 13.000 kişi artmıştır.

Sakarya Haritası

Türkiye'deki 81 şehir içerisinde bulunan Sakarya, doğal güzellikleriyle ön planda olan şehirlerden birisi olarak bilinir. Sakarya; Marmara Bölgesi'nde yer almaktadır. Sakarya şehrine komşu olan şehirler ise; Düzce, Bolu, Bilecik, Bursa, Kocaeli olarak sıralanabilir.

Sakarya'da Gezilecek Yerler

Sakarya şehri, birbirinden güzel yerlere sahip olup, eşsiz yerler barındıran bir şehirdir. Bununla beraber Sakarya'nın gezilecek birden fazla yeri vardır. Bunlardan birkaçı;

Sapanca Gölü: Sapanca Gölünün belli bir bölümü Sakarya şehri sınırları içerisinde bulunurken, belli bir bölümü de Kocaeli şehrinde yer almaktadır. Bununla beraber Sapanca Gölü eski zamanlarda, Marmara denizinin bir bölümüyken denizden ayrılarak, tatlı su gölü haline gelmiştir. İstanbul'a iki saat uzaklıkta yer alan Sapanca Gölü, uluslararası yelken ve sörf, kürek gibi yarışların yapıldığı göl olarak tanımlanabilir.

Çark Caddesi: Adapazarı'nda bulunan bu cadde, alışveriş caddesi şeklinde bilinmektedir. İlin simgesi olan bu cadde 24 saat boyunca hareketli olup, trafiğe kapalı bir şekildedir. Her iki tarafta dükkan yer alan caddenin içinde; kafeler, barlar, eğlence merkezleri, oteller, restoranlar gibi pek çok hizmet bulunmaktadır.

Acarlar Longozu: Bir bölümü Karasu, bir bölümü de Kaynarca kısmına bağlı longoz olarak belirtilebilir. Acarlar Longozu, Sakarya Nehri'ne dökülür. Burası, doğa gezisi ve kamp yapmak adına oldukça elverişli bir yerdir.

Deprem Müzesi: Bu müze; Cumhuriyet Mahallesi Kavaklar Caddesi’nde bulunmakta ve Adapazarı Belediyesi'ne bağlı olan bir müzedir. 450 metrekarelik kullanım sahasına sahip olan Deprem Müzesi içerisinde; kafeterya, sergi standları, sinevizyon salonu yer almaktadır. Müze içerisinde Adapazarı'nda 1967 ile 1999 senesinde gerçekleşmiş olan depremin, öncesi ve sonrasına ait fotoğraflar, depremde yıkılmış olan binaların yapım aşamaları ile alakalı inşaat malzemeleri, sismograf, suni depreme neden olan titreşimli stant gibi pek çok değişik unsur bulunmaktadır.

Sakarya'da Ne Yenir?

Sakarya'da yenebilecek pek çok lezzetli tarif vardır. Bununla beraber bu lezzetler içerisinde tadılması gereken tariflerden birkaçı aşağıdaki gibi sıralanacaktır;

- Pekmezli Ayva Dolması,
- Dımbıl Çorbası,
- Islama Köfte,
- Çerkez Tavuğu,
- Balkabaklı Ekmek,
- Dartılı Keşkek,
- Kara Lahana şeklindedir. Bu lezzetlerin damakta unutulmayacak bir tat bırakacağını belirtmek mümkündür.