Samsun Gezilecek Yerler Listesi... Samsun'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

25.04.2021 - 13:21

Karadeniz'in en güzel şehirlerinden olan Samsun mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken şehirlerimizin başında yer almaktadır. Samsun gerek doğal güzelliği gerekse de tarihi ile dikkat çeken ve ilgi duyulan bir şehirdir. Her mevsim bu şehre uğrayıp muhteşem bir gezi deneyimi yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. Samsun Karadeniz'in gelişmiş olan şehirleri arasındadır. Burada dilediğiniz gibi konaklama yapabilir ve yöresel lezzetleri tadarak Samsun kültürünü yakından tanımak mümkündür.

Samsun Gezilecek Yerler Listesi... Samsun'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Samsun Gezilecek Yerler Listesi - Samsun'da Görülmesi Gereken Yerler Listesi ve Yapılacaklar Listesi

 1) Kurtuluş Yolu İskelesi

 Samsun'un sembolik yapıları arasında yer alan kurtuluş yolu iskelesi Türk tarihi açısından önemli bir iskeledir. Atatürk'ün Samsun'a çıkarma yapması bu iskele sayesinde olmuştur. Atatürk Bandırma vapuru ile Samsun'a gelerek bu iskele ile şehre yanaşmış ve milli mücadeleyi başlatmıştır. Dolayısıyla Türk tarihi açısından epey öneme sahip bir iskeledir. Toplam 400 metre uzunluğa sahip olan bu iskele Türkiye'nin en sembolik yerleri arasındadır. Kurtuluş yolu iskelesi Samsun'un İlkadım ilçesinde bulunmaktadır.

 2) Onur Anıtı

 Avusturyalı heykeltraş tarafından yaptırılan bir anıttır. Bronz bir Atatürk heykeli olarak bilinmektedir. Onur anıtı mutlaka görülmesi gereken bir anıttır. Bu anıt da yine Samsun'un İlkadım ilçesinde yer almaktadır. Çok sembolik bir yerlerden olan Onur anıtı konumu itibari ile ulaşımı son derecede kolaydır. Samsun'da en çok paylaşılan yerlerden bir tanesidir.

 3) Amisos Tepesi

 Samsun'da biraz da manzaralı gezmek isteyen kişilerin ilk olarak uğraması gereken yerler arasındadır. Amisos tepesi Baruthane tepesi olarak da adlandırılmaktadır. Milattan önce 3. yüzyılda inşa edilmiş olan oldukça eski bir yapıdır. Amisos tepesi 2008 yılında tamamen hizmete açılmıştır. Amisos tepesi Samsun'da İlkadım ilçesinde yer almaktadır. Sit alanı ilan edilen amisos tepesi hafta içi ve hafta sonu her gün ziyaret edebilirsiniz. Amisos tepesinde çok güzel fotoğraflar çektirebilirsiniz.

 4) Saat Kulesi

 Samsun'un adeta sembolü haline gelmiş olan saat kulesi saathane meydanı olarak da bilinmektedir. Saat kulesi bir Fransız mühendis tarafından inşa ettirilmiştir. Buranın inşası tarihte Abdülhamid Han'a kadar uzanmaktadır. Saat kulesi şehirde ki adeta tarih kokan yerlerden bir tanesidir. Etrafında ise Samsun çarşısı yer almaktadır. Samsun'un en işlek caddeleri arasında bulunmaktadır.

 5) İstiklal Caddesi

 Samsun'un en işlek caddesidir İstiklal caddesi. Bir kez gidenlerin bir kere daha gitmek isteyeceği muhteşem bir caddedir. Diğer bilinen adı ise Çiftlik caddesidir. Samsunluların yoğun olarak gittiği caddelerden olan İstiklal caddesi şehrin adeta kültürünü yansıtan bir caddedir. Pek çok alışveriş merkezini bu cadde üzerinde görebilirsiniz. Bol bol alışveriş yapabilir Samsun'un en güzel alışveriş dükkanlarında gezebilirsiniz. Türkiye'nin en ünlü markalarının yer aldığı bu cadde alışveriş yapmayı sevenlerin gözdesi haline gelmektedir.

 6) Cumhuriyet Meydanı

 Şehrin adeta kalbinin attığı yer olarak bilinir. Cumhuriyet meydanı saat kulesine de çok yakın bir konumdadır. Samsun'un en sevilen yerleri arasında gösterilmektedir. Cumhuriyet meydanı İstiklal caddesinden sonra şehrin en işlek yerleri arasındadır. Cumhuriyet meydanı bölgesinde halkın rahat rahat gezip tozabileceği alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Hem dini hem de milli bayramlarda bu meydanda coşku ile törenler düzenlenmektedir.

 7) Bandırma Vapuru

 Şehirde müzeleri gezmek isteyenlerin de gezebileceği muhteşem müzelerden olan Bandırma vapuru mutlaka görmeniz gereken bir müzedir. Milli mücadeleyi anlatan bir açık hava müzesinde sergilenen Bandırma vapuru hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak noktalarından bir tanesidir. Bandırma vapuru Türkiye'nin kuruluşunda çok önemli bir rol oynamıştır. Milli mücadeleyi başlatması açısından Atatürk'ü Samsun'a taşıyan bir vapurdur. Samsun'un Canik ilçesinde bulunmakta olan bu müzeye öğrenciler için giriş ücreti 1 lira iken yetişkinler için ise 2 liradır. Eğer bir müze kart sahibi iseniz bu müzeye ücretsiz bir şekilde giriş sağlayabilirsiniz.

 8) Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

 Samsun'da en çok görülen müzelerden bir tanesidir. Arkeoloji ve Etnografya müzesi Samsun'da yapılmış olan kazı çalışmalarının sergilendiği bir yerdir. Müzede pek çok bölüm bulunmaktadır. İlk çağda ki eserlerin de sergilendiği bir yerdir. Arkeoloji ve Etnografya müzesi İlkadım ilçesinde bulunmaktadır. Sabah 8 ila akşam 17 arasında bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Samsun'da çıkan hazineler de yine bu müzede sergilenmektedir. Giriş ücreti ise 5 liradır.