Sapanca Gezilecek Yerler Listesi... Sapanca'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

25.04.2021 - 13:34

Hafta sonlarının vazgeçilmez kaçamak yerlerinden olan Sapanca piknik ve kahvaltı için olmazsa olmaz bir yerdir. Sapanca'da özellikle gençlere hitap eden birçok yer bulunmaktadır. Sapanca Sakarya şehrine bağlı olan bir şehirdir. Türkiye'nin en büyük ilçeleri arasında yer almaktadır. Sapanca, meşhur Sapanca gölüne yakın bir konumdadır. Marmara bölgesinde bulunan Sapanca'nın tarihi milattan önce 1200'lü yıllara kadar uzanmaktadır. Sapanca içerisinde pek çok tarihi yer bulunmaktadır.

Sapanca Gezilecek Yerler Listesi... Sapanca'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Sapanca Gezilecek Yerler Listesi... Sapanca'da Görülmesi Gereken Yerler Listesi ve Yapılacaklar Listesi

 1) Maşukiye

 Sapanca denilince akla ilk gelen yerlerdendir. Kartepe ve Sapanca ilçeleri arasında yer almaktadır. Maşukiye doğa harikası bir yer olarak bilinmektedir. Hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz en güzel yerlerdendir. Maşukiye farklı aktiviteler yapabileceğiniz çok güzel bir yerdir. Marmara bölgesinde bulunmaktadır. Manzarası ile dikkat çeken Maşukiye bitki örtüsü bakımından en zengin yerlerdendir. Maşukiye içerisinde çok güzel tesisler yer almaktadır. Özellikle Maşukiye'de yer alan Aygır deresi bulunmaktadır. Maşukiye'de doğa sporları oldukça fazladır.

 2) Sapanca Gölü

 Çevresinde mangal yapabileceğiniz en güzel yerlerdendir. Sapanca gölü çevresinde bisiklet parkurları bulunmaktadır. Bu bisiklet parkurlarında gölü tamamen gezmek mümkündür. Ailecek gelerek kahvaltı yaparak manzarayı seyredebileceğiniz Türkiye'nin en güzel göllerinden olan Sapanca gölü her mevsim çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Su sporları ile bilinen Sapanca gölü içerisinde yüzmek de mümkündür. Sapanca'da bol bol dinlenip bol bol oksijen soluyabileceğiniz en güzel göllerdendir. Sapanca gölü çevresinde banklar da yer alıyor ve buradan gölü izlemek mümkündür.

 3) Kırkpınar

 Sapanca'da ki kamp alanlarından bir tanesidir. Sapanca'nın saklı cenneti olarak da biliniyor. Zamanında bu bölgede Çerkezler yaşıyordu. Günümüzde Çerkez nüfusu azalsa da halen daha ilgi duyulan bir yerdir. Kırkpınar çevresinde Çerkez yöresine ait olan yöresel lezzetler de bulunmaktadır. Türkiye'nin en güzel kamp alanlarından birisi burası kuşkusuz. Kırkpınar Sapanca'nın en güvenli kamp alanıdır. Sapanca gölüne de yakın olduğundan dolayı burada her türlü ihtiyacınızı giderecek tesisler bulunmaktadır. Doğa güzellikleri ile baş başa kalabileceğiniz Kırkpınar yemyeşil bir bitki örtüsüne de sahiptir.

 4) Rüstem Paşa Camii

 Osmanlı imparatorluğu döneminde Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış bir camidir. Rüstem Paşa Camii bu şehrin en eski yapılarından bir tanesidir. Ziyaretçilerin sıklıkla uğradığı yerlerin başında Rüstem Paşa Camii gelmektedir. Ünlü Türk mimarlardan olan Mimar Sinan tarafından yaptırılmıştır. Rüstem Paşa Camii günümüzde ibadete açık olan camilerden birisidir. Burada hamam ve kervansaraylar da yer almaktadır. Rüstem Paşa Camii'nin minaresi kızıl bir renge sahiptir. Sahile de yakın bir konumdadır.

 5) Rahime Sultan Camii

 Sapanca'da bulunan tarihi camiler arasında Rahime Sultan Camii yer almaktadır. Rahime Sultan Camii Abdülmecit'in 4. eşi tarafından yaptırılmıştır. Çok zarif bir cami olarak bilinmektedir. Cami'nin üst tarafından Sultan Abdülmecit'in tuğrası bulunmaktadır. Cami çok güzel oyma süslemeler ile birlikte süslenmiştir. 17 Ağustos büyük depremde bu cami zarar görmüştür. Fakat yıkılma gerçekleşmediğinden dolayı çeşitli onarım faaliyetleri ile birlikte cami onarılmıştır.

 6) Hasan Fehmi Paşa Camii

 Sapanca'daki Osmanlı mimarisi ile yapılmıştır. Hasan Fehmi Paşa Camii Mahmudiye köyü lokasyonunda bulunmaktadır. Hasan Fehmi Paşa Camii Sadrazam olan Hasan Fehmi Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kiremit çatılı bir cami olan Hasan Fehmi Paşa Camii dönemin en güzel eserleri arasında yer almaktadır. Tuğla, taş ve ahşap malzemeleri bu caminin yapımında kullanılmıştır. Caminin bahçesinde şadırvan da yer almaktadır. Hasan Fehmi Paşa Camii minaresin içten yukarıya doğrudur. Tarihte pek çok kez defa bu cami restorasyona uğramıştır.

 7) Cam-i Cedid

 Tek minareye sahip olan bir camidir. Caminin minaresi kiremit rengindedir. Caminin önünde ise bir tane çeşme bulunmaktadır. Cam-i cedid Sapanca'da gezmeniz gereken bir yerdir. Bölgenin atmosferini ve kültürünü yansıtan tarihi bir camidir. Bulunduğu mahalle ile aynı isme sahip olan bu cami ahşap pencerelere sahiptir. Cam-i Cedid sade bir mimari ile inşa edilmiştir.

 8) Justinianus Köprüsü

 Tarihi camiler arasındadır. Justinianus köprüsü Sapanca'ya tam olarak 20 dakika uzaklıkta yer almaktadır. 12 kemerli olan taş köprülerdendir. Justinianus köprüsü Roma döneminden kalma olan bir köprüdür. 1995 yılında bu köprü onarım ve restorasyon sürecine girmiştir. Daha sonra bu köprü araç trafiğine tamamen kapatılmıştır.