Side'de gezilecek yerler - Side'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Side'de gezilecek yerler - Side'de ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Side Antalya'nın en güzel ilçeleri arasında yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında Side'ye giderek muhteşem bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Side tatil olanaklarını en üst seviyeye çıkarmış, ilçede konaklamaya dair bütün imkanlar bulunmaktadır. Side'de unutulmaz bir tatil yaşayabilir ve sevdiklerinizle burayı her yaz tatil için tercih edebilirsiniz. Side'ye gelmek isteyenler ilçe hakkında bilgi edinmektedirler. Peki, Side'de gezilecek yerler neresidir? Side'de ne yapılır? İşte Side seyahat rehberiniz.

Side hem doğal güzelliği hem de tarihi olanakları ile ön plana çıkmayı başarmış olan bir Antalya ilçesidir. Yurdun dört bir yanından Antalya'yı tatil için tercih edenler Side'ye de gelmektedirler. Side ülkemizde ki en iyi tatil ilçelerinden birisi olarak bilinmektedir.

Side'de Gezilecek Yerler

1) Side Antik Kenti

Side antik kenti Side'de ilk uğrayacağınız yerlerin başında yer almaktadır. Side'de hem tatil yapabilir hem de tarihi yerleri gezebilirsiniz. Side'nin en tarihi yerlerinden biri olan Side antik kentinin tarihi antik çağa kadar uzanmaktadır. Anadolu'da yaşamış olan uygarlıkların Side'de inşa etmiş olduğu bu antik kent görülmeye değer cinsten bir antik kenttir. Side antik kentinin milattan önce 7. yüzyılda inşa edildiği bilinmektedir. Oldukça eski bir antik kent olan bu kenti ziyaret ederek büyük bir kültür birikimi yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda bu antik kentte Perslerden, Yunanlılara ve Lidyalılara kadar pek çok uygarlık da yaşamıştır.

2) Apollon Tapınağı

Apollon tapınağı da Side'de yer alan tarihi yerlerden birisidir. Eğer tarihi yerleri gezmekten hoşnut duyuyorsanız bu tapınak tam da size göre bir yer. Roma barışı olarak bilinen dönemde inşa edilmiştir. Oldukça eski bir tapınak olan Apollon tapınağının Yunanlılar tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Oldukça dikkat çekici ve güzel bir mimariye sahip olan bu tapınak Side'de en çok ziyaret edilen yerlerin başında yer almaktadır. Apollon tapınağına giderek muhteşem dakikalar yaşayabilirsiniz. Özellikle bu tapınak gün batımında muhteşem bir manzaraya sahip olmaktadır.

3) Side Müzesi

Müze tutkunlarını şöyle Side müzesine alalım. Side müzesi Side'nin güzelliğini yansıtan eserlerin olduğu bir müzedir. Bu müzede tarihi eserler oldukça fazladır. Side müzesini ziyaret ederek bu tarihi güzelliklere ve eserlere ulaşmak mümkündür. Roma döneminden kalma yapıların olduğu Side müzesi dünyanın en güzel müzelerinden biridir. Müzeye giriş ücreti 10 TL'dir. Eğer dilerseniz Side müzesine Müzekart ile birlikte de giriş yapmak mümkün. Side müzesi 1947 yılında bölgede yapılan kazılar neticesinde kurulmaya ihtiyaç duyulmuş bir müzedir.

4) Side Plajları

Side'ye elbette tatil için geldiniz. Side'nin ünlü plajlarında muhteşem bir tatil deneyimi yaşayamaya ne dersiniz? Deniz kum ve güneşin muhteşemliğini bu plajlarda sonuna kadar deneyimleyebilirsiniz. Side plajları sadece Antalya'nın değil aynı zamanda Akdeniz bölgesinin en güzel plajlarının arasında yer almaktadır. Side plajları içerisinde bütçenize uygun bir şekilde şezlong kiralayabilir bütün tatil olanaklarından sonuna kadar yararlanabilirsiniz. Side antik kentine geldikten sonra hemen doğusunda bulunan bu plaja uğrayarak denize girebilirsiniz. Muhteşem Akdeniz sularına kendinizi bu plajlarda bırakarak unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

5) Köprülü Kanyon

Side'nin muhteşem yerlerinden birisi olan köprülü kanyon da mutlaka görmeniz gereken yerlerin arasındadır. Köprülü kanyon Köprüçay ırmağının geçtiği yerde bulunan bir köprüdür. Yaklaşık olarak 14 kilometre uzunluğa sahip olan köprülü kanyon mutlaka görmeniz gereken Side'nin en güzel yerlerinden birisidir. Aynı zamanda bu kanyon ülkemizin en uzun kanyonları arasında yer almaktadır. Dilerseniz bu kanyonda yürüyüş yaparak bol oksijen alabilirsiniz.

Side'de Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Side Plajlarında Denize Girin

Side plajları belki de Dünya'nın en güzel plajları arasında yer almaktadır. Side plajlarına giderek Side'yi sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Ayrıca kumsal sahilinde Side plajlarında güneşlenebilirsiniz. Şezlong kiralayarak güzel bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

2) Altınbeşik Mağarasını Görün!

Altınbeşik mağarası Side'nin doğal güzelliklerinden olan bir mağaradır. Zamanında bu mağara bir yerleşim yeri idi. Dolayısıyla Side'de yapılacakların başında bu mağarayı görmek yer almaktadır. Ayrıca bu mağara Düdensuyu mağarası olarak da adlandırılmaktadır.

3) Manavgat Şelalesine Gidin

Manavgat şelalesi Antalya'nın en güzel ve Side'nin de aynı şekilde en güzel şelalelerinden biridir. Bu şelaleyi izleyebilir Side'nin doğal güzelliklerini sonuna kadar deneyimleyerek keşfedebilirsiniz.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS