Sinop Gezilecek Yerler Listesi... Sinop'ta Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

23.04.2021 - 16:39

Ülkemizin en mutlu şehri olan Sinop coğrafi konumu itibari ile en kuzeyde yer alan bir şehirdir. Sinop şehrinde eski çağlardan gelme olan pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Durum böyle olunca Sinop'ta pek çok kişi tatil yapmaktadırlar. Tarih meraklıları için en güzel şehirlerden bir tanesi olan Sinop'ta görülmesi gereken yerler oldukça fazladır. Sinop'ta konaklama imkanlarından da faydalanabilirsiniz. Bir liman kenti olarak bilinen Sinop gezi turları ile birlikte tamamen gezebileceğiniz bir şehirdir. Sinop'a hem havadan hem de karadan doğrudan ulaşma şansınız bulunmaktadır. İşte Sinop'ta gezilecek yerler listesi ve Sinop'ta görülmesi gereken yerler...

Sinop Gezilecek Yerler Listesi... Sinop'ta Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Tatil sezonlarından en çok rezervasyon yapılan şehirlerin başında yer almaktadır. Güzel bir tatil organizasyonu ile birlikte ailecek bu şehri gezerek güzelliklerini yakından takip edebilirsiniz 

 Sinop Gezilecek Yerler Listesi... Sinop'ta Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

 1) Tarihi Sinop Cezaevi

 5 lira giriş ücreti bulunan tarihi Sinop cezaevine haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Tarihin en önemli tanıkları olarak bilinen Sinop cezaevinde Sabahattin Ali'de yatmıştır. Sabahattin Ali bu cezaevinde önemli şiir mısraları yazmıştır. Günümüzde en çok ziyaret edilen müzelerden bir tanesidir. Tarihi Sinop cezaevi oldukça yüksek duvarları bulunmaktadır. Büyük koğuşlara sahip olan Sinop cezaevi sürgün edilen kişileri misafir etmiştir.

 2) Arkeoloji Müzesi

 İlk kez 1921 yılında temelleri atılmıştır. Arkeoloji müzesinin en önemli özelliği ise Türkiye'nin en eski müzelerinden bir tanesi olmasıdır. Sinop halkı başta olmak üzere şehre gelen turistlerin de uğradığı yerlerdendir. Burada Tunç devri başta olmak üzere Helen dönemine ait olan eserler tüm orijinalliği ile birlikte sergilenmektedir. Arkeoloji müzesi içerisinde Bizans döneminden ve Osmanlı döneminde de eserler barındırmaktadır. Oldukça geniş bir tarihi bulunmaktadır. Müze kart sahiplerinin herhangi bir ücret ödemeyerek giriş sağladığı bu müze, müze kart dışında ki ziyaretçiler için ise 5 lira giriş ücreti belirlenmiştir.

 3) Sinop Kalesi

 Tarihi yerlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Sinop kalesi milattan önce 8. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Sinop kalesi bu şehri tepeden görmek isteyenler için çok güzel bir yerdir. Sinop kalesi şehrin tam olarak merkezi konumunda bulunmaktadır. Roma döneminden eserler ve Selçuklu döneminden eserlerin yer aldığı Sinop kalesi içerisinde çok güzel dakikalar yaşayacaksınız. Sinop kalesi şehrin en tepe noktalarından bir tanesidir.

 4) Boyabat Kalesi

 Sinop'un Boyabat ilçesinde bulunmaktadır. Boyabat kalesi kayalar üzerine yapılmış olan bir kaledir. Erken Bizans döneminden Osmanlı dönemine kadar bu kale kullanılmıştır. Osmanlı döneminde de Osmanlı kalesi olarak kullanılmıştır. Kaleye ulaşmak için patika yolları aşmanız gerekmektedir. Büyük dik merdivenleri bulunan Boyabat kalesi çok keyifli bir vakit geçireceğiniz kaledir. Boyabat kalesinde tarihe tanıklık ederek tarihi fotoğraflar da çekebilirsiniz.

 5) Diyojen Heykeli

 Sinop'un en özel yerlerinden bir tanesidir. Tam olarak 5 buçuk metre yüksekliğinde olan Diyojen heykeli ünlü düşünür olan Diyojen'i simgelemektedir. Diyojen heykeli daha önce Sinop'ta yaşamış olan düşünürün heykelidir. Diyojen heykeli çok güzel bir heykeldir. Bu heykelde bol bol fotoğraflar çektirebilirsiniz.

 6) İnceburun Feneri

 Sinop denilince akla ilk gelen yerlerin başında İnceburun feneri gelmektedir. Buraya uğradıktan sonra hatıralık hediyelik eşyalar da alabilirsiniz. Sinop ile adeta özdeşleşmiş olan bir fenerdir. İnceburun feneri denizden yüksekliği yaklaşık olarak 40 metredir. Birbirinden güzel manzara fotoğrafları çekebileceğiniz bir fenerdir. İnceburun feneri Sinop'un merkezinde bulunmaktadır.

 7) Alaadin Cami

 Eğer Sinop şehrine geldiyseniz öncelikle gezilecek yerler listesine Alaadin Camii'yi eklemeniz gerekmektedir. 1200'lü yıllarda inşa edilmiş olan Alaadin Camii Selçuklu döneminde inşa edilmiştir. Selçuklu mimarisini de yansıttığından dolayı Alaadin Camii sıklıkla ziyaret edilmektedir. Alaadin Camii içerisinde bir tane de türbe bulunmaktadır.

 8) Akgöl

 Sinop'un doğal güzelliklerinden olan Akgöl yemyeşil bir bitki örtüsüne sahiptir. Akgöl'de kampçılık da oldukça yaygındır. Ailecek ya da arkadaşlarınızla Akgöl'e gelerek kamp yapabilirsiniz. Akgöl çevresinde mangal yapmaya da izin verilmektedir. Mangal yaparak çok güzel bir piknik deneyimi yaşayabilirsiniz.

 9) Erfelek Şelalesi

 Şelale gezmeyi seviyorsanız Sinop'ta ki bu şelaleyi gezebilirsiniz. Sinop'un Erfelek ilçesinde yer almaktadır. Erfelek şelalesi içerisinde doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz. Yemyeşil bir vadiye sahip olan Erfelek şelalesini ziyaret ettikten sonra buraya hayran kalacağınızdan eminiz. Erfelek şelalesi gezi listenize eklemeniz gereken bir yerdir.