Sivas Gezilecek Yerler Listesi... Sivas'ta Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

25.04.2021 - 09:44

İç Anadolu bölgesinde yer alan Sivas doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Sivas Türkiye'nin en güzel illerinin başında yer almaktadır. Bundan dolayı Sivas'ta gezilecek yerler de bir hayli fazladır. Hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Sivas Türkiye'nin en hızlı gelişen şehirleri arasında da yer almaktadır. Birçok tarihi bölgeleri olan Sivas mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Sivas'ta görülmesi gereken yerler sosyal mecralarda da paylaşılmaktadır.

Sivas Gezilecek Yerler Listesi... Sivas'ta Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

 Sivas'ta Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

 1) Sivas Müzesi

 Sivas müzesi Sivas'ın en çok ziyaret edilen yerlerinin başında yer almaktadır. Yapımına 1922 yılında başlanmış olan Sivas müzesi Hars müdürlüğü tarafından hazırlanmış bir yerdir. Kongre Listesi'ne ise 1923 yılında dahil edilmiş olan Sivas müzesine müze kart ile giriş sağlamak mümkündür. Selçuklu eserlerinin içerisinde yer aldığı Sivas müzesi görülmeye değer bir müzedir. 1934 yılında ise müze hizmete açılmıştır. Sivas müzesi uzun yıllardan beridir hizmet veren bir müzedir.

 2) Arkeoloji Müzesi

 Sivas şehrinde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarının sergilendiği bir müzedir. Sivas arkeoloji müzesi Sivas valiliği tarafından 2005 yılında açılmış bir müzedir. 2005 yılından beridir sürekli olarak ziyaret edilen bir müze olmuştur. Arkeoloji müzesi aynı zamanda İç Anadolu'nun sahip olduğu en büyük arkeoloji müzesi olma özelliğini de taşımaktadır. Yaklaşık olarak 9 milyon yıl öncesine ait olan fosil eserlerin sergilendiği, daha önce Tunç Çağında burada yaşamış olan Hititler ve diğer milletlerin bırakmış olduğu eserler arkeoloji müzesinde sergilenmektedir.

 3) Aşık Veysel Müzesi

 Türkiye'nin en ünlü halk ozanlarından olan Aşık Veysel'in hayatının büyük bir kısmını geçirdiği bu ev müze haline getirilmiştir. Bu e ilk kez 1979 yılında Turizm bakanlığı tarafından onarıma alınmıştır. Daha sonra ise 1982 yılında halkın ziyaret edebileceği bir müze haline getirilmiştir. Sivas valiliği tarafından özel olarak korunan Aşık Veysel Müzesi Sivas'ın Şarkışla ilçesinde yer alan bir şehirdir. Evin içerisinde aynı zamanda kütüphane ve dinlenme salonu da yer almaktadır. Aşık Veysel'e ait olan tüm eşyalar bu müzede yer almaktadır.

 4) Hobbit Evleri

 Hobbit yamaç evleri olarak da bilinmektedir. Sivas'ın en ünlü yerleri arasında yer almaktadır. Yüzüklerin Efendisi filminden esinlenerek yapılan bu hobbit evleri 1+1 şeklinde inşa edilmiş olan bir evdir. Türkiye'nin en iyi rekreasyon projeleri arasında gösterilmektedir. Hobbit evleri doğa ile iç içe kalmanızı sağlayan bir evdir. Bundan dolayı günübirlik buraya tur düzenleyenlerin sayısı fazladır. Hobbit evleri şehir merkezine de yakın bir konumda olduğundan dolayı hem özel araç hem de toplu taşıma ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

 5) Paşabahçe Piknik ve Mesire Alanı

 Piknik yapmak isteyenlerin en çok sevdiği yerlerden bir tanesi Paşabahçe piknik ve mesire alanıdır. Piknik yapmaktan hoşlanan kişilerin mutlaka deneyimlemesi gereken yerlerdendir. Paşabahçe içerisinde ahşap evler kütük restoranlar ve çok güzel doğa yürüyüşü yapabileceğiniz yollar bulunmaktadır. Buraya giriş ücreti sadece kişi başı 5 TL olarak belirlenmiştir. Özellikle hafta sonları bu Paşabahçe piknik ve mesire alanına gelebilirsiniz. Hafta sonları tıklım tıklım mekanlardan bir tanesidir.

 6) Eğriçimen Yaylası

 Doğayı sevenler için bir diğer alternatif mekan ise eğriçimen yaylasıdır. Sivas’ın Koyulhisar ilçesinde yer alan bu yayla ilçe merkezine de 17 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Sivas’ın en güzel doğal güzellikleri arasında eğriçimen yaylası gelmektedir. Çam ormanlarının arasında kalan bu yayla görülmeye değer bir yayladır. Özellikle kış aylarında benzersiz bir ambiansa sahip olan Eğriçimen yaylası içerisinde şifalı su kaynakları da yer almaktadır. Yolları kıvrımlı olmasından dolayı bu yaylaya Eğriçimen denilmiştir.

 7) Gürün Gökpınar Gölü

 Sivas’ın Gürün ilçesinde bulunan bir göldür. Bu göl yemyeşil güzelliği ile dikkat çekmektedir. Gürün ilçesine yalnızca 10 kilometre uzaklıkta bulunan bu köy Türkiye’nin ender güzelliklerinden bir tanesidir. Tatlı su göllerinden olan Gökpınar gölü oldukça temiz bir suya sahiptir.

 8) Zara Tödürge Gölü

 Sivas’ın en güzel göllerinden olan Tödürge gölü de görülmeye değer olan bir başka göldür. Sivas merkeze tam olarak 70 kilometre uzaklıkta olan bu göl Sivas’ın Zara ilçesinde yer almaktadır. Doğa ile iç içe olmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerdendir.