Sivas'ın Neyi Meşhur? Sivas'ın En Meşhur Yemekleri Ve Alınabilecek Hediyelikler

Sivas'ın Neyi Meşhur? Sivas'ın En Meşhur Yemekleri Ve Alınabilecek Hediyelikler

Sivasın Neyi Meşhur Sivasın En Meşhur Yemekleri Ve Alınabilecek Hediyelikler
expand

Ülkemizin her bir şehri kendine has güzellikleri, kültürü ve yiyecekleri ile ön plana çıkıyor. Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip ikinci şehri olan Sivas’ta bunlardan birisidir. İç Anadolu’nun nadide şehirlerinden biri olan Sivas ticaret yolları üzerinde olduğu için uzun tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapması ile ön plana çıkıyor.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

 Sivas'ın Neyi Meşhur?

 Sivas dünyaca tanınan Kangal Köpekleri ile ünlüdür. Sivas Kangalı bekçi ve çoban köpeği olarak nam salan Türk kökenli bir köpek ırktır. İsmi Sivas’ın Kangal ilçesinden gelen bu köpek uzun çalışmalar sonucu 2018’de Uluslararası Sinoloji Kulübü tarafından özel ırk olarak tanımlanmıştır.

 Sivas İç Anadolu Bölgesi’nin en uzun tarihe sahip olan en önemli şehirlerinden biridir. Sivas ticaret yolları üzerinde yer aldığı için tarih boyunca pek çok tüccarın uğrak noktası olmuştur. Coğrafi konumundan dolayı hem Doğu Karadeniz hem de Doğu Anadolu Bölgeleri içerisinde bulunan Sivas bu bölgede yer alan tüm şehirleri kültüründen etkilenmiştir.

 Sivas tüm bunlara ek olarak mutfak kültürü ile de ön plana çıkmaktadır. Sivas’ın en meşhur yöresel yemekleri şunlardır: Sivas köftesi, Sübüra, Hingel, Peskütan Çorbası, Sivas Kebabı, Kıymalı Patatesli Kömbe Patlıcan Pehli, Sivas Ketesi, Divriği Pilavı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

 Sivas'ın En Meşhur Yemekleri ve Alınabilecek Hediyelikler

 Sivas Anadolu mutfak kültüründe seçkin bir yere sahiptir. Sivas mutfağı sayısız yemek çeşidi, özel gün ve geceler için özel yapılan yemekleri, şifalı otları ile ünlüdür. Buğday Sivas mutfağının ana maddesidir. Buğdaydan yapılan yiyeceklerin yeri ayrıdır. Sivas mutfağında et yemekleri ağırlıklı olarak kuzu ve koyun etinden yapılmaktadır.

 Sivas mutfağında süt ve yoğurttan yapılan yemekler de sıklıkla tüketilmektedir. Ağartı adı verilen yoğurt, süt, katık, ayran, kaymak, tereyağı, lor, çökelek gibi peynir çeşitleri, kışlık yoğurt, doras, tomas gibi yiyecekler yapılmaktadır.

 Sivas köftesi Sivas’ın en meşhur yemekleri arasındadır. Sivas köftesinin özelliği içerisinde bayat ekmek bulunmamasıdır. Sivas köftesi sadece kıyma yumurta ve özel Sivas tuzu ile yapılmaktadır.

 Sivas'ın en meşhur yemekleri şunlardır:

 Babiko, içli köfte

 Kesma aşı, madımak

 Etli ekmek, perkütan çorbası

 Pezik, sirok

 Sübüra, hıngel

 Sivas ketesi, Sivas kötesi

 Sivas kebabı, oğmaç çorbası

 Çılbır, mercimek badı

 Kelle tatlısı, Sivas katmeri

 Kavut, uğut, kömbe

 Tutmaç, kuymak

 Ağartı, tellice köftesi

 Mumbar dolması, umaç, mirik

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

 Sivas’tan alınabilecek hediyelik eşyalar ise şunlardır:

 Sivas bıçağı

 Buzdolabı süsleri

 Sivas köftesi

 Sivas halısı

 Nakışlı çorap

 İmranlı balı

 Sivas ketesi

 Kemik tarak

 Gümüş takı