Sumatra Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Sumatra Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sumatra Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Sumatra Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sumatra Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Sumatra Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünya üzerinde ünlü olan adalardan bir tanesi Sumatra adasıdır. Sumatra adası gerek güzelliği gerekse de tarihi ile dikkat çeken bir adadır. Adada günümüzde halen daha yaşayan pek çok insan yer almaktadır. Bir tatil beldesi olarak da bilinen Sumatra adası mutlaka gezilmesi gereken bir adadır. Sumatra adası içerisinde birbirinden farklı endemik bitki türlerinin yer aldığı ve yetiştiği bilinmektedir. Sumatra adası oldukça büyük bir adadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tam olarak Güneydoğu Asya üzerinde yer alan Sumatra adasının en zirve noktası Kerinci bölgesidir. Bu ada içerisinde Açe, Batak, Malay ve Mimangkabau gibi etnik gruplar yaşamaktadır. Sumatra adasının tam olarak yüz ölçümü ise 470 bin kilometre karedir. Ada yoğun nüfusa sahiptir. Bundan dolayı bulunduğu ülkenin en gelişmiş adalarından bir tanesidir. Sumatra adasında en ünlü yerleşim yeri ise Medan meydanıdır.

Sumatra Adası Nerede?

Sumatra adası Güneydoğu Asya ülkelerinden olan Endonezya'da bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Sumatra adası ülkemizin dışındadır. Bundan dolayı bu adaya gidiş için tek alternatif yol hava yoludur. İlk olarak Endonezya'ya uçuş için aktarmalı güzergahları tercih etmeniz gerekmektedir. Aktarmalı güzergahlar ile birlikte Endonezya'ya ulaşabilir oradan da doğrudan Sumatra adasına geçiş sağlayabilirsiniz. Endonezya'ya geldikten sonra bu noktadan itibaren transit geçişleri uygulayarak Sumatra adasına aktarmalı bir şekilde deniz yolu ya da kara yolunu tercih ederek ulaşabilirsiniz. Sumatra adası turistik bir bölgede yer aldığından dolayı da doğrudan toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşım sağlamak mümkündür.

Sumatra Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu adanın tarihi milattan önceki zamanlara kadar uzanmaktadır. Sumatra adasına ilk gelen halklar Avustronezya dillerine hakim olan halklardır. Bundan dolayı daha önce adaya ilk kurulmuş olan krallık da Kantoli krallığıdır. Sumatra adasında önemli hüküm sürmüş olan Kantli krallığı 5. yüzyıla geldiğimizde adanın sınırlarını Güney'e kadar iyice geliştirdi. Kantoli adası dağıldıktan sonra yerine ise başka bir imparatorluk geçmiştir.

İmparatorluğun ömrü çok uzun olmamış ve imparatorluk da dağıldıktan sonra Sumatra krallığı adaya hakim olmuştur. Adada tarihten beridir sürekli krallık yönetimleri baş göstermiştir. Adada günümüzde 45 milyon kişi yaşamaktadır. Endonezya'nın en yoğun nüfuslu adalarından bir tanesidir. Bu adanın başkenti günümüzde Açe şehridir. Açe şehri en önemli vilayetlerinden biri olup aynı zamanda en yoğun nüfusa sahip vilayetlerindendir.

Bu adada ağırlıklı olarak Budizm dini hakimdir. Budistlerin yoğun olarak yaşadığı bu adada Buda heykelleri de yer almaktadır. Zamanında burada hüküm sürmüş olan Sumatra imparatorluğu bu bölgede denizcilik faaliyetlerini de hızlandırmıştır. Tarihte önemli bir deniz adası haline gelmiştir. Adada daha çok Malay kültürü hakimdir ve Malay kültürü tarihten beridir gelen kültürlerdendir. 13. yüzyılda yaşanan muharebeler sonucunda Arap Hindu savaşında Sumatra adası İslam dinine geçmeyi kabul etmiştir. 1292 yılında da ünlü denizci olan Marco Polo bu adayı ilk defa ziyaret etmiştir.