Termessos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir? Termessos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Termessos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir? Termessos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Termessos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir? Termessos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülkemizde yer alan antik kentlerden birisi de Termessos Antik Kenti olmaktadır. Termessos Antik Kenti Türkiye'nin en iyi korunmuş antik kentlerinden birisidir. Tarih açıdan büyük öneme sahip olan Termessos Antik Kenti pek çok yerli ve yabancı turistler tarafından da merak konusudur.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Termessos Antik Kenti Nerede?

Termessos Antik Kenti ülkemizin turizm kendi olan Antalya ilinde Döşemealtı beldesinde yer almaktadır. Antalya Merkeze yaklaşık olarak 30 kilometre mesafede yer alan Termessos Antik Kenti deniz seviyesinden de 1,5 metre yükseklikte bulunmaktadır. Termessos Antik Kenti Güllük Dağı'nın güneybatısında bir platform üzerinde yer almaktadır.

Türkiye'nin en iyi korunmuş antik kentlerinden olan Termessos Antik Kenti Korkuteli yolu üzerinde yer almaktadır. Korkuteli yolu üzerinde yer alan 1665 metre yükseklikteki Güllük Dağı eteklerinde konumlanmıştır. El değmemiş bir görünüme sahip olan Termessos Antik Kenti içerisinde bulunan kaplıcalar sebebiyle milli park kapsamında yer almaktadır. Ayrıca yıllar içerisinde çevresini sarmış olan doğal bitki örtüsü, sık çam ormanları ile saklı bir yere dönüşmüştür.

Termessos Antik Kenti'ne Nasıl Gidilir?

Termessos Antik Kenti'ne ulaşım sağlanması biraz zor olmaktadır. Antalya Korkuteli üzerinde yer alan Termessos Antik Kent'i şehir merkezine 37 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bu nedenle ören yerine özel araç ile 45 dakika sürede gidilmektedir.

Termessos Antik Kenti'ne ulaşım toplu taşıma ile sağlanmamaktadır. Antalya Korkuteli minibüsleri ile Termessos yol ayrımına gelerek buradan ulaşım sağlanabilir. Termessos yol ayrımından 9 kilometrelik dar ve rampalı yoldan ulaşım sağlanabilmektedir.

Termessos Antik Kenti girişinden itibaren 8 kilometrelik bir yol bulunmaktadır. Buradan araçlar ile gidebilmek mümkündür. Yolun sonunda otopark bulunmaktadır. Otoparktan sonra biraz yorucu olan 500 metrelik bir yürüyüş ve tırmanış yolu bulunmaktadır. Bu şekilde Termessos Antik Kenti'ne ulaşım sağlanabilmektedir.

Termessos Antik Kenti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Termessos Antik Kenti'nde yaşanmış en büyük olay M.Ö. 333 yılında Büyük İskender'in kuşatma girişimidir. Dağ eteklerinde kurulmuş olmanın getirdiği doğal savunma avantajı ve güçlü surları ile İskender'in kuşatmasına Termessos halkı güçlü bir savunma ile direnmiştir. Bu olay kenti teslim etmeyerek İskender'in kuşatmadan vazgeçmesine neden olmuştur.

Termessos pek çok sayıda geniş mezarlıklara ve tapınaklara sahiptir. Büyük İskender Döneminin önemli komutanlarından olan Alcetas'ın mezarı da burada yer almaktadır. Anıtsal mezarlar ile birlikte çok sayıda savaş sahnesinin betimlendiği kalkan motifli lahit büyük bir yer kaplamaktadır.

Termessos Ören Yerinde şehrin kalıntıları, Korkuteli Antalya Karayolu üzerinde bulunan Helenistik Devir suru ile başlayarak Güllük Dağının zirvesine kadar uzanmaktadır. Ören yerinin girişinden şehre tırmanan patika Hadrian Döneminde inşa edilen tapınağın girişine kadar uzanmaktadır.

Termessos Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi 1 Nisan ile 1 Ekim tarihleri arasında saat 08:00 ile 19:00 saatlerinde ziyaret edilebilir. Kış döneminde ise yani 1 Ekim ve 1 Nisan tarihleri arasında saat 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.