Tisan Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Tisan Adası Gezilecek Yerler Nelerdir?

Tisan Adası Nerede, Nasıl Gidilir? Tisan Adası Gezilecek Yerler Nelerdir?

Dört bir tarafı keşfedilmeye değer nitelikteki saklı güzelliklerle dolu ülkemizde tatilciler tarafından en çok merak edilmekte olan ilgi çekici yerlerden biri de Tisan adası olmaktadır. Her bir yanında farklı güzelliklerin kendisini gösterdiği ve varlığını muhafaza etmeyi önemli ölçüde başarmış olduğu Türkiye'nin en güzel rotalarından biri hiç şüphesiz Tisan Adası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tisan Adası Neredir?

Hzuurn ve doğal güzelliklerin alabildiğince gözler önüne serildiği bir atmosfere sahip olan Tisan Adası, bulunmakta olduğu konumu bakımında Mersin'e bağlı durumda olan Silifke ilçesinin bir beldesi durumunda olan Yeşilovacık'ta bulunmaktadır. Mersin'e bağlı bir ilçe olan Silifke'nin ilçe merkezine yaklaşık olarak 31 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu bakımdan ulaşımı kolay olan bir noktada yer almaktadır.

Tisan Adası'na Nasıl Gidilir?

Tisan adasıyla alakalı ilgili olarak bölgeyi ziyaret etmek isteyen tatil doğa tutkunlarının en çok merak ettikleri konuların başında bölgeye ulaşımın nasıl sağlanacağı hususu gelmektedir. Bu kapsam doğrultusunda Tisan Adasına nasıl gidilir sorusu en çok sorulan ve yanıtı büyük bir dikkatle araştıran konulardan biri olma niteliği taşımaktadır.

Tisan adasına ulaşım noktasında yararlanılabilecek seçeneklerden biri havayolu olmaktadır. Adana Tisan adası konum olarak hava limanından 170 km uzaklıkta yer almaktadır. Tisan adasını ziyaret etmek isteyenlerin ilk olarak Mersin'den Silifke ilçesine ulaşım sağlamaları gerekmektedir. Tisan adasının Mersin'in önemli ilçelerinden biri olma niteliğine sahip olan Silifke ile olan mesafesi ise 32 km kadardır.

Tisan Adası ile Silifke ilçesi arasında kendi şahsi aracı ile yolculuklarını gerçekleştirmek isteyenlerin bilmesi gereken en önemli konuların başında bu bölgeye ulaşımın sağlanmasında kullanılan yolun çok fazla virajlı ve bir hayli engebeli bir yapıda olduğudur. Bundan dolayı Tisan Adası'na ulaşım bazı ziyaretçiler için bir hayli zahmetli olabilmektedir. Ancak şehrin karmaşasından uzaklaşmak, bunaltan trafiğinden kaçmak isteyenler için esasında pek de caydırıcı bir seyahat olduğu söylenemez.

Tisan Adası Gezilecek Yerler Nelerdir?

Doğanın büyüleyici güzelliğinin ve tarihin ilgi çekici atmosferinin keşfedilmeyi bekleyen yönlerini öğrenmeyi mümkün hale getiren Tisan Adası’nda görülmeye değer niteliğe sahip olan pek çok yer bulunmaktadır. Bu yerlerden bazılarını şu şekilde listelemek mümkündür:

- Tarihi Bizans Kilisesi
- Aphrodisias Antik Kenti,
- Göktepe
- Tarihi Bizans Kulesi
- Kösrelik Adası
- Tisan Koyu

Türkiye'nin keşfedilmeye değer noktalarından biri olarak öne çıkmakta olan Tisan Adası, sakinlik ve huzur veren atmosferi ile ziyaretçilerine tam bir dinlence ve yenilenme ortamı sunan el değmemiş yerlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Bu anlamda bütün bir yılın üzerinde bıraktığı yorgunluğu ve ağır stresi ardından bırakmak isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında yerini alıyor.

Tisan Adası Konaklama Koşulları

Tisan Adası’nda bulunan saklı kalmış durumdaki güzellikleri ilk olarak keşfetmek için bölgeye gidenlerin konaklama gereksinimleri ve bütçeleri doğrultusunda hizmet sunmakta olan pek çok otelin varlığı söz konusudur. Fakat söz konusu durumdaki otellerin bölgeye olan mevcut mesafeleri 1.3 km ile 18 km arasında farklılık göstermektedir. Bunun beraberinde otellerin bölgeye olan yakınlığı ve hizmet kalitesi açısından gecelik konaklama fiyatlarında da son derece önemli farklılıkların varlığı söz konusu olabilmektedir.

Tisan Adası Tarihi

Yaşamakta olduğumuz çağda Tisan adıyla anılmakta olan antik şehrin tarihte kullanılmış olan eski adı Aphrodisias’tır. Tisan antik kenti, M.Ö. 7. Yüzyılda bu bölge sınırları içerisinde kurulmuş olan ve tarihi bir hayli eskiye uzanan antik kent olma niteliği taşımaktadır.

Tisan antik kenti ilk kurulduğu tarihlerde bir Yunan kolonisi konumuna sahip durumdaydı.İlerleyen süreçler içerisinde ise burası pek çok farklı medeniyete daha kucak açmış olan bir bölge haline gelmiştir. Bu bölgenin sahip olduğu önemli ölçüde zengin bir nitelik barındıran geçmişi, Tisan’ın günümüzdeki tarihi zenginliğinin dayanağını meydana getirmektedir.

Yaşamakta olduğumuz çağda Tisan Adası üzerinde, Yunan Kolonileri tarafından kurulmuş durumda olan etkileyici niteliğe sahip durumda olan antik kent kalıntılarına rastlamak mümkün olmaktadır. Akdeniz bölgesinin keşfedilmeyi bekleyen önemli saklı cennetlerinden biri olarak da bilinen Tisan Adası, tertemiz, berrak ve turkuaz rengindeki masalsı güzelliğe sahip koyları, görenleri adeta kendisine hayran bıraka muhteşem güzellikteki plajları, birbirinden ilgi çekici özelliğe sahip durumdaki tarihi kalıntıları ve nefes kesici güzellik sergileyen büyüleyici doğasıyla ön plana çıkmaktadır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS