Tortum Şelalesi Nerede? Tortum Şelalesi'ne Nasıl Gidilir? Tortum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tortum Şelalesi Nerede? Tortum Şelalesi'ne Nasıl Gidilir? Tortum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kış mevsimlerinde kış turizminin de etkisiyle en çok ziyaret edilen illerden birisisi de Erzurum’dur. Erzurum'da özellikle de kış aylarında gezilmesi ve görülmesi gereken pek çok yer bulunur. Bunlardan birisi ise, Tortum Şelalesidir. Tortum şelalesi, ülkemizdeki pek çok kişi tarafından merak ediliyor.

Tortum Şelalesi Nerede?

Ülkemizin önemli doğal güzellikleri arasında yer alan Tortum şelalesi, 48 metre yüksekliğine sahiptir. Bu nedenle de dünyanın en yüksek üçüncü şelalesi olarak da bilinir. Tortum şelalesi, mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Ülkemizin önemli doğal güzellikleri arasında olan Tortum şelalesi, Erzurum ilimizde ve Erzurum'un Uzundere ilçesinde bulunuyor. Aynı zamanda Tortum Şelalesi, ülkemizin en büyük üçüncü şelalesi olma özelliği taşır.

Gerek yurt dışından gerekse ülkemizden her yıl pek çok turist ağırlayan Tortum Şelalesine yörenin halkı Sudökülen ismini veriyor. Aynı zamanda Tortum Şelalesi üzerine elektrik üretimine katkıda bulunulması için hidroelektrik santrali de yer alıyor.

Tortum Şelalesi'ne Nasıl Gidilir?

Tortum Şelalesi, doğal güzellikleri ile pek çok kişi tarafından merak edilen önemli bir yerdir. Tortum şelalesine Balıklı Köyü ve Tortum Gölündeki gibi aynı yol üzerinden kolaylıkla gidilebilir. Aynı zamanda Tortum Şelalesine gitmek için Erzurum ilinde bulunan Doğu Semt Garajından Düzenli olarak Uzundere dolmuşları hareket ediyor. Buradan da dolmuşlarla Tortum Şelalesine kolaylıkla gidebilirsiniz.

Tortum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tortum Gölü, 18. Yüzyılda Balıklı Köyü yakınlarında ortaya çıkan heyelan sonrasında Tortum Çayının önünün kapanması sonucunda meydana gelmiştir. Göl ile birlikte şelale, 22 metre genişliğine sahiptir. Toplamda ise, 48 metre yükseklikten aşağı doğru dökülür. Şelaleden dökülen suların üst tarafında gök kuşağı oluşur. Bu sayede ziyaretçilerine harika bir şölen oluşturur. Şelalenin sularının döküldüğü alanda ise, dev kazanı meydana gelir.

Tortum şelalesine bölgenin halkı Sudökülen ismini vermiştir. Aynı zamanda bu alana piknik alanı ve şelaleyi izlemek için yapılmış olan balkonlar da bulunuyor. Tortum şelalesi, dünya üzerinde yer alan şelaleler arasında üçüncü en büyük şelaledir. En yüksek şelale ise, Afrika'da Vietorio, ikinci büyük şelale ise, Amerika'da bulunan Niagara Şelalesidir.

Tortum şelalesi, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 1000 metre yüksekliğinde yer alır. 1700 yıllarında Kemerlidağ'dan heyelan sonucunda ayrılmış olan Tortum Çayının akıttığı Tev vadisini kapatması sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu sayede günümüzde de su sporlarının yapılabileceği bir alan ortaya çıkmıştır. Tortum Şelalesi yılın her döneminde farklı bir güzelliğe sahip olur. Özellikle de Mayıs ve Haziran aylarında su miktarında zaman zaman azalmalar yaşanır. Su seviyesinin de düşmesi sonucunda Şelaleye farklı bir güzellik katar.

Tortum Şelalesi ve çevresinde bulunan mesire alanları, Erzurum ilimizin önemli doğal güzellikleri arasında yer alır. Bu doğa harikası Uzundere ilçesinde, Erzurum ilinin 100 kilometre kuzeyinde, Uzundere ilçesine ise, yaklaşık olarak 16 kilometre uzaklıkta olup Tortum Gölünün kuzeyinde yer alır. Bütün özellikleri ve doğal güzellikleri ile ülkemizde mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerden arasında yer alır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS