Urfa'da gezilecek yerler - Urfa'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Urfa'da gezilecek yerler - Urfa'da ne yapılır? Yapılacaklar listesi

Urfa ülkemizin en güzel şehirlerinden biridir. Peygamberler şehri olarak bilinen Urfa'da gezilmesi gereken pek çok doğal yer bulunmaktadır. Urfa'da gezerken bir yandan da eğleneceksiniz. Ailecek gezip görebileceğiniz Urfa şehri herkesin gezmesi görmesi gereken şehirler arasında yer almaktadır. Urfa'yı gezmek isteyenler Urfa hakkında bilgi edinmekte ve seyahat rehberini incelemektedirler. Peki, Urfa'da gezilecek yerler neresidir? Urfa'da ne yapılır? İşte Urfa'da yapılacak her şey.

Urfa Türkiye'nin Güney Doğu Anadolu bölgesinde yer alan en güzel şehirlerden biridir. Yemekleri ve farklı kültürü ile her zaman cezbedici bir şehir olmuştur.

Urfa'da Gezilecek Yerler

1) Balıklı Göl

Urfa'da ki en güzel yerlerden olan balıklı göl bol bol dinlenebileceğiniz bir yerdir. Balıklı göl çevresinde İslam inancına göre Hz. İbrahim peygamberin mucizesi de geçmektedir. Balıklı göl çevresinde güzel vakitler geçirebilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Yaşayacağınız en güzel deneyimlerden olan balıklı göl ziyareti mutlaka yapmanız gereken aktivitelerin başında yer almaktadır.

2) Urfa Kalesi

Urfa'da aynı zamanda tarihi yerlerde oldukça fazladır. Urfa kalesi de o tarihi yerlerden birisidir. MÖ 10 bin yıl önce inşa edilmiş olan Urfa kalesi Anadolu'da ve Urfa çevresinde yaşanmış olan pek çok savaşın kalıntısını taşımaya devam eden bir kaledir. Urfa kalesi Urfa'nın Dambak tepesinde yer alan bir kalesidir. Günümüzde Urfa kalesine giriş yapmak için müze kart almanız yeterlidir. Müze olarak hizmet veren Urfa kalesi yeri turistlerin de en çok gezdiği yerlerden birisidir. Urfa kalesinin zengin bir tarihi geçmişi bulunmaktadır.

3) Eski Şehir Merkezi

Urfa'nın en güzel ve alışveriş için en uğrak yerlerinden olan eski şehir merkezi Urfa'nın kültürünü yansıtan bir merkezdir. Burada bol bol alışveriş yapabilir ve yöresel kıyafetler satın alabilirsiniz. Eski Şehir merkezi en çok tercih edilen ve şehrin en kalabalık yerlerinden birisidir. Eğer Urfa'ya geldikten sonra nereyi gezeceğinizi bilmiyorsanız Eski şehir merkezini mutlaka listenize eklemelisiniz. Eski şehir merkezinde Urfa kültürünü yakından tanımak mümkün.

4) Göbekli Tepe

Belki de Urfa'da gezilecek en iyi yerler arasında göbekli tepe yer almaktadır. Göbekli tepe şuana kadar bulunmuş ve keşfedilmiş olan Dünya'nın en eski tapınaklarının olduğu bir bölgedir. Göbekli tepe insanoğlunun yerleşik hayata geçişinde ki ilk eserlerinden biri olarak bilinmektedir. Antik çağa kadar uzanan bir tarihi bulunan göbekli tepe kültür ve turizm bakanlığı tarafından da koruma altına alınmış bir yerdir. Urfa'ya geldikten sonra mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında göbekli tepe yer almaktadır.

5) Gümrük Hanı

Tarihi yerleri bol olan Urfa'da ki bir diğer tarihi yer ise gümrük hanıdır. Gümrük hanı en çok ziyaret edilen bölgelerin başında yer almaktadır. Biraz nefes alıp dinlenmek istiyorsanız şehir kalabalığından uzaklaşmak istiyorsanız bu yer tam da size göre. Bol bol kahve içebileceğiniz bu yerde Urfa'nın kültürünü sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

6) Harran Ovası

Harran ovası şehrin en ünlü yerlerinden birisidir. Hz. Adem peygamberin cennetten kovulduktan sonra ilk olarak buraya geldiği rivayet edilir. Bundan dolayı özel bir anlamı olan bu ova en çok ziyaret edilen bölgelerden birisidir. Harran ovası mutlaka gezmeniz gereken yerlerin başında yer almaktadır.

Urfa'da Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

1) Tarihi Urfa Çarşılarında Bir Gün Gezin

Urfa çarşılarında bir gün gezerek bu şehrin kültürünü yakından tanıyabilirsiniz. Urfa'ya özgü yöresel ürünler ve yine Urfa'ya özgü yöresel pek çok şeye bu çarşılarda ulaşabilmek mümkün. Tarihi çarşılar Osmanlı döneminde yapılmış olan çarşılar olduğundan dolayı oldukça fazla ziyaret edilmektedir. Eğer gittiğiniz yerden sürekli olarak hediyelik eşyalar almayı seviyorsanız mutlaka bu tarihi çarşıda bir gün geçirmelisiniz.

2) Urfa Müzesini Gezin

Urfa müzesi mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Şehirde yapılan arkeolojik kazılar ve daha birçok eserler Urfa müzesinde sergilenmektedir. Urfa müzesinde çok keyifli dakikalar yaşayacaksınız. Çünkü daha önce hiç görmediğiniz şeyleri bu müzede görebilirsiniz. Urfa'da yapılacaklar listesinin başında Urfa müzesini gezmek yer alıyor. Dünya tarihi boyunca yapılmış olan kazı çalışmaları sonucunda çıkarılan taşları da burada görmek mümkün.

3) Hz. Eyüp Mağarasını Görün

Hz. Eyüp mağarası da Urfa'daki en ilginç mağaralardan biridir. Eyüp peygamberin hastalanması sonucunda bu mağarada tedavi gördüğü bilinmektedir.  

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS