Vilnius Gezilecek Yerler - Vilnius'de Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

Vilnius Gezilecek Yerler - Vilnius'de Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

Vilnius Gezilecek Yerler - Vilnius'de Ne Yapılır? Yapılacaklar Listesi

Vilnius, Litvanya'nın başkentidir ve aynı zamanda da Litvanya'nın en büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Farklı asırlarda yapılmış olan 1.500 civarında tarihi esere ev sahipliği yapan Vilnius'un eski şehir kısmı Dünya Miras Listesi'ne alınmıştır. Baltık Denizi üzerinden 312 kilometre uzakta yer alan bu şehrin nüfusu ise 550.000 şeklindedir. 1579 ile 1795 ve 1920 ile 1939 seneleri arasında Polonya'nın egemenliği içerisinde kalmıştır. Şehir nüfusunun yaklaşık % 57,8’i Litvan, % 13,9’u Rus, % 18,7’si Leh ve % 4'ü Beyaz Rus şeklinde olduğu gözlenmektedir. Vilnius 2009 senesinde Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Vilnius'ta Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Vilnius içinde gezilecek olan yerlerin büyük bir bölümü 3.59 kilometre kare gibi çok büyük bir alan üzerine yayılmış olan old town bölgesinde yer almaktadır. Bahsedilen bölge, büyüklüğü açısından Kuzey Avrupa içerisinde en büyük olan eski şehir merkezi, birbirlerinden farklı niteliklere sahip gotik, barok Rönesans ve neoklasik gibi tarzlarda inşa edilmiş olan binalar dolayısı ile Avrupa’nın en farklı ve büyük eski şehri olma niteliğindedir. Bu sebepten dolayı 1994 senesinde UNESCO kültür varlıkları listesi içine dahil edilmiştir.

Vilnius içinde gezilmesi gereken yerlerden biri Town Hall'dır. 1387 senesinde, kente Magdeburg Haklarının tanınmasından sonra kentin yönetileceği bir belediye binasına gereksinim duyulmuştur. 1432 senesinde, günümüz belediye binasının yer aldığı kısımda ilk resmi binanın açılışı gerçekleşmiştir. Yüzyıllar süresince pek çok kez restore edilmesinden sonra günümüzdeki şeklini 1799 senesinde almıştır.

Pilies Street de gezilmesi gereken bir başka yerdir. Belediye binasından aşağı doğru yürüdükten sonra old town bölgesinin popüler bir sokağı olan Pilies Street‘ten geçilmektedir. Bahsedilen sokak, katedral meydanı ile birlikte belediye binasını birbirlerine bağlamaktadır. Bu sebepten dolayı geçmişten bugüne Vilnius’ün en popüler olan ve prestijli sokağı olmuştur. Vilnus içerisinde gezilecek olan diğer yerler şu şekilde sıralanabilir:

Cathedral Square

Vilnius Cathedral

Palace of the Grand Dukes

National Museum of Lithuania

Archeology Museum

Gediminas Castle

Gediminas’ Tower

Gate of Dawn

Şeklinde sıralamak mümkündür.

Vilnius İçerisinde Yapılacak Listesinde Hangi Faaliyetler Yer Alır?

Vilnus içinde yapılacak çok fazla faaliyet bulunmaktadır. Bu faaliyetlerden ilki Eski Kent’i keşfetmektir. Metekhi Köprüsü’nden başlayarak Abanotubani'ye daha sonra Narikala Kalesi'ne, Sioni Katedrali'ne ve sonra da Anchiskhati Kilisesi’ne kadar devam etmek gerekmektedir. Bahsedilen bütün bu tarihi yerler birbirine bir hayli yakın bulunmaktadır. Bu sebeple yaklaşık 1bir ya da iki gün içinde Eski Kent’in bütününü gezmek mümkündür. Üç Çarmıh Tepesi de yapılacaklar listesinde yer almaktadır.

Kent merkezinde mevcut olan bir tepedeki ulusal ve tarihi bir önemi olan üç haçın ismine verilmiştir. Haçların bütünü ahşaptır fakat çürümeye başlayan bölümleri taşlar ile değiştirilmiştir. Bu haçlar daha sonra ise Sovyetler tarafından yok edilmiştir. Bununla beraber o dönemin heykeltıraşı olan Henrikas Silgalis tarafından bir kez daha inşa edilmiş. Gediminas Kulesi’ne çıkarak manzarayı seyretmek de oldukça verimli bir faaliyet olmaktadır. Uzupis içerisinde yer alan sanat galerisi de mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Crypt turuna katılmak da bir başka alternatiftir.

Vilnius Hakkında bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Vilnius, Litvanya’nın en gelişmiş olan şehridir. Ayrıca Baltık ülkelerinin içerisinde yer alan ikinci en büyük kenttir. İkinci Dünya Savaşı’nın öncesinde Vilnius şehri, Avrupa’nın Musevi olan nüfusunun en yüksek olan kentlerinden bir tanesini oluşturmaktaydı. Bu sebepten dolayı Fransa İmparatoru olan Napolyon Vilnius şehrine “Kuzeyin Kudüs’ü” şeklinde isim vermiştir. Vilnius şehri 1994 tarihinde UNESCO Dünya Mirasları Listesi adı verilen listeye girmiştir ve 2009 tarihinde de Avrupa’nın başkenti seçilmiştir.

Litvanya’nın tarihi içerisinde yer alan en önemli hükümdar ise Kral Mindaugas olmaktadır. Vilnius adı, Litvanya üzerinden Beyaz Rusya’ya akmakta olan Vilnia Nehri örnek alınarak türetilmiştir. Vilnius şehri, 14. Yüzyıl içinde Litvanya dükü olan Gediinas tarafından kurulmuştur. Rüyasında görmüş olduğu demir bir kurt gibi güçlü bir şehir kurmayı arzu ettiği rivayet edilmektedir. Kurulduğu zamandan itibaren Litvanya’nın yeni başkenti ise Vilnius şehri olmuştur.

Vilnius İçerisinde Neler Yapılabilir?

Şehrin panoramik olan görüntüsünün izlenebilmesi için Gediminas Kulesi’ne çıkabilmektedir. Hristiyanlar için oldukça önemli olan ibadethaneler arasına girmiştir. Papa tarafından da kutsanan St. Stanislav ile St. Vladislav Kilisesi içerisinde bir törene katılmak da mümkündür. Bütün bunların yaratacağı yorgunluğu ise Pilies Sokak’ta yer alan tarihi kafelerden bir tanesinde yenecek olan bir öğle yemeği ile atabilmek mümkündür.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı