Yalova Gezilecek Yerler Listesi... Yalova'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

20.04.2021 - 17:39

Yalova'da görülmesi gereken yerler tüm tatilcilerin ortak noktalarından biri oluyor. Yalova'da yapılacaklar listesi de turistik amaçlı bölgeye giden kişiler tarafından sıklıkla araştırılıyor. İşte Yalova gezilecek yerler listesi ve il genelinde bilinmesi gereken tüm özellikler...

Yalova Gezilecek Yerler Listesi... Yalova'da Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Yalova ülkemizin en güzel yerlerinden bir tanesidir. Çok güzel bir konumda bulunan Yalova denize kıyısı bulunan nadir şehirlerden bir tanesidir. Yalova Marmara bölgesinde yer almaktadır. Yalova doğal yerleri ile ön plana çıkmaktadır. Toplam 6 ilçeden oluşan bir ildir. Yalova mutlaka görülmesi gereken illerimizden bir tanesidir. Özellikle bu şehirde konaklama imkanları da bir hayli fazla gelişmiştir. Çok güzel manzaraya sahip olan şehirlerden bir tanesi olan Yalova'da her türlü bütçeye uygun olan oteller yer almaktadır. Türkiye'nin en çok ziyaret edilen illerinden bir tanesidir

Yalova'da Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

 1) Yürüyen Köşk

 Yalova'nın sembol yerlerinden bir tanesi olan Yürüyen Köşk Atatürk'ün konakladığı köşklerden bir tanesidir. Yürüyen Köşk'ün bir tane de hikayesi bulunmaktadır. Bu hikayeye göre köşk yapıldıktan sonra çok sevdiği bir ağaç olan çınar ağacına zarar veriyormuş. Bunun üzerine Atatürk bu köşkün başka bir yere inşa edilmesini isteyerek köşkü başka bir yere taşımıştır. Bundan dolayı bu köşkün adı yürüyen köşk olarak kalmıştır. Yürüyen Köşk temelden itibaren taşınarak yer değiştirmiştir. Bundan dolayı yürüyen köşk meşhur olarak tarihe geçmiştir.

 2) Deprem Anıtı

 17 Ağustos depremi için yapılmış bir anıttır. Deprem anıtı Yalova belediyesi tarafından yaptırılmış anıttır. 1999 depreminden en çok etkilenen illerin başında Yalova gelmektedir. Pek çok acı ve kaybın yaşandığı bu şehirde mutlaka görülmesi gereken anıtlardan olan deprem anıtı 2504 kişinin yaşamını yitirmesini anmak amacı ile oluşturulmuş bir anıttır. Deprem anıtı dökülen moloz yığınları ile birlikte inşa edilmiştir. Duygu yüklü bir anıt olan deprem anıtını ziyaret ederken yoğun duygular yaşayacaksınız.

 3) Termal Kaplıcalar

 Yalova'nın doğal şifalı kaplıcaları oldukça ünlüdür. Termal kaplıcalar özellikle doğal tedavide sıklıkla tercih edilmektedir. Ülkemizin dört bir yanından termal kaplıcalar için bu şehre gelenlerin sayısı bir hayli fazladır. Termal kaplıcalar aynı zamanda Yalova'nın turizm gelirini de oluşturmaktadır. Bizans döneminden kalma olan termal kaplıcalar içerisinde bu dönemde kalmış olan hamamlar da yer almaktadır. Termal kaplıcalar yer altından gelen sıcak suların oluşturmuş olduğu esrarengiz bir sudur. Bu kaplıcaların çevresinde konaklama imkanları da yine bulunmaktadır.

 4) Armutlu Hamamı

 Yalova'nın Armutlu ilçesinde yer alan Armutlu Hamamı'da en çok sevilen kaplıcalardan biridir. Armutlu hamamı oldukça eski bir tarihi olan hamamdır. Bundan dolayı hamam sevenlerin yoğunlukla ziyaret ettiği bir yerdir. Armutlu hamamı Armutlu merkeze de 4 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Ulaşımı son derecede kolay olan Armutlu hamamı Türkiye'nin en güzel kaplıcalarından bir tanesidir.

 5) Çınarcık

 Yaz tatilinde tatil yapmak isteyenlerin Marmara bölgesinde ki gelebileceği en güzel yerlerden olan Çınarcık Yalova'da mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Çınarcık'ta aynı zamanda gece hayatı oldukça gelişmiştir. Yalova'nın şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Çınarcık kumsalı ile dikkat çeken bir yerdir. Burada Marmara denizinin muhteşem sularına kendinizi bırakmanız mümkündür. Yalova'nın şehir merkezine de oldukça yakın bir konumda olan Çınarcık ulaşımı toplu taşıma ile gerçekleştirebileceğiniz bir yerdir.

 6) Armutlu

 Yaz aylarında özellikle fazlaca ziyaret edilen Armutlu çok güzel otellerin bulunduğu bir yerdir. Dilerseniz burada Marmara'nın mas mavi sularına kendinizi bırakabilir ya da burada bulunan havuzlar girebilirsiniz. Armutlu'ya doğrudan deniz otobüsleri ile de ulaşım sağlamak mümkündür. Yaz tatili için en güzel yerlerin başında yer alan Armutlu şehir merkezine de yakındır. Armutlu konum itibari ile de Bursa'ya da yakın bir konumda yer almaktadır.

 7) Yalova Açık Hava Müzesi

 Müze sevenler şöyle bir gelsin. Açık hava müzelerini gezmek isteyenlerin mutlak tercih etmesi gereken yerlerden olan Yalova açık hava müzesi bu şehrin en özel yerlerinden bir tanesidir. Tarihi Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluğu dönemine kadar uzanan bu müzede bu döneme ait olan eserler yer almaktadır. Yalova açık hava müzesine müze kartınız ile birlikte giriş sağlayabilirsiniz. Bu müze 2003 tarihinde çıkmış bir müzedir.

 8) Sudüşen Şelalesi

 Yalova'nın en güzel doğal yerlerinden olan Sudüşen şelalesi muhteşem güzelliğe sahip bir yerdir. Sudüşen şelalesi Samanlı dağlarında bulunan Sudüşen şelalesi özel bir yerdir. Sudüşen şelalesi özel araç ile de ulaşım sağlayabileceğiniz yerdir.