Zonguldak Gezilecek Yerler Listesi... Zonguldak'ta Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

A A

20.04.2021 - 14:57

Ülkemizin Karadeniz bölgesinde yer alan bir şehridir. Zonguldak Türkiye’deki en güzel şehirler arasında yer almaktadır. Zonguldak şehrini gezmeden önce bu şehir hakkında bir bilgi edinmek gerekir. Batı Karadeniz bölgesinin en gelişmiş şehirleri arasında yer alan Zonguldak Batı Karadeniz'in gelişmiş şehirlerindendir. Zonguldak'ın tarihi milattan önceki çağlara kadar uzanmaktadır. Bundan dolayı Zonguldak şehri tarih meraklıların ilgi odağı haline gelmiştir. Zonguldak şehri bir liman şehridir. Hem doğal güzellikleri hem de tarihi güzellikleri bulunmaktadır. İşte Zonguldak'ta gezilecek yerler listesi...

Zonguldak Gezilecek Yerler Listesi... Zonguldak'ta Görülmesi Gereken Yerler Ve Yapılacaklar Listesi

Zonguldak Gezilecek Yerler Listesi... Zonguldak'ta Görülmesi Gereken Yerler ve Yapılacaklar Listesi

 1) Kozlu Ilıksu Kaplıcası

 Zonguldak'ta yer alan doğal güzellikler arasında yer almaktadır. Kozlu Ilıksu Kaplıcası şifalı suların olduğu bir yerdir. İçerisinde şu anda herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Zonguldak'ta daha sonra buraya bir tesis yapılması planlanmaktadır. Yapılacak olan bu tesis ile birlikte Kozlu Ilıksu Kaplıcası turizme kazandırılacaktır. Kozlu Ilıksu Kaplıcası 27 derece su sıcaklığı bulunan pek çok rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Kozlu Ilıksu Kaplıcası özellikle cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Egzama hastalığını doğal yollardan tedavi etmek için bu kaplıcaları gezmek son derecede önemlidir.

 2) Çayır Köyü Su Mağarası

 İlçe merkeze tam olarak 12 kilometre uzaklıkta bulunan Çayır Köyü Su Mağarası Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde bulunmaktadır. Çayır köyü su mağarası içerisinde bulunan sarkıtlar ve dikitler bu mağarayı ön plana çıkarmaktadır. Dünya'nın en esrarengiz mağaralarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Oldukça güzel bir mağara olan bu mağara tam olarak 1300 metre uzunluğuna sahiptir. Bu mağaranın altında da bir tane nehir yer alıyor. Botla da gezilebilen bu nehir ile mağaraların içerisinde alabalık da yer almaktadır.

 3) Gökgöl Mağarası

 Gökgöl mağarası Zonguldak'ta bulunan bir mağaradır. Uzunluğu ile en büyük mağaralardan bir tanesidir. 3350 metre uzunluğu ile gökgöl mağarası Türkiye'deki en büyük onuncu mağara olarak biliniyor. Tam olarak burada 875 metrelik bir mağara yürüyüş yolu bulunmaktadır. Gökgöl mağarası sosyal mecralarda da sürekli olarak fotoğrafları paylaşılıyor. Bu mağarayı gezenler sürekli olarak gezi deneyimlerini aktarmaktadırlar. İnsanların güzelce bu mağarayı gezmesi için bir aydınlatma sistemi de kurulmuştur. Bu mağaranın tam olarak yaşının 350 milyon yaşında olduğu biliniyor.

 4) Fetih Çınarları

 Anadolu'da ki en güzel çınarlardan bir tanesidir. Buranın tarihi İstanbul fethine de dayanmaktadır. Fetih çınarları Anadolu hisarlarının yapımında kullanılan sur ihtiyacını karşılayan çınarlardandır. Karadeniz'den tam olarak taşlar İstanbul'a gönderilmiştir. Ereğli'nin en güzel yerleri arasındadır. Fetih çınarları tam olarak 550 yıllık tarihi bulunmaktadır. Bu şehirden ayrılmadan önce mutlaka bu çınar ağaçlarını görmenizi öneriyoruz.

 5) Danaağzı Tabiat Parkı

 Zonguldak'ta Ereğli ilçesinde bulunmaktadır. Tam olarak Tepeören köyüne de 21 kilometre bir mesafede bulunmaktadır. Danaağzı tabiat parkı 57 hektarlık bir alana sahiptir. Danaağzı tabiat parkı ulaşım zor olan bir yerdir. Doğa yürüyüşü ve piknik yapmak için Zonguldak'taki en güzel yerler arasındadır. Eğer kamp yapmak istiyorsanız Danaağzı tabiat parkı tam da size göre bir yerdir.

 6) Filyos Kalesi

 Roma dönemine ait olduğu düşünülen bir kaledir. Zonguldak'ta Çaycuma ilçesinde bulunmaktadır. Filyos kalesi iri taşlar kullanılarak inşa edilen bir kaledir. Ücretsiz bir şekilde ziyaret edebileceğiniz en güzel kalelerdendir. Kalenin harika bir manzarası bulunmaktadır. Bundan dolayı manzarayı seyretmek isteyenler bu kaleyi ziyaret ettiği biliniyor. Filyos kalesi önünde bir tane de Filyos plajı yer almaktadır.

 7) Teion Antik Kenti

 Bu şehrin tarihinin antik çağa ve milattan öncesine kadar dayandığını söylemiştik. Teion antik kenti de bu bölgede antik çağda yaşamış olan uygarlıkların inşa ettiği bir antik kenttir. Teion antik kentini Tios tarafından kurulmuş bir antik kenttir. Tam olarak Filyos nehri kıyılarında yer almaktadır. Teion antik kenti Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde bulunmaktadır. 15 yıl önce burada kazı çalışmaları başlamıştır. Karadeniz bölgesinden günümüze kadar gelmeyi başarmış olan bir antik kenttir.

 8) Orhan Gazi Camii

 Zonguldak'ta Bizans döneminde kalma bir kilisedir. Ayasofya kilisesi olarak biliniyordu. Daha sonra ise camiye çevrilmiştir. Orhan gazi cami ya da orta cami ismi ile biliniyor. Orhan gazi camii İstanbul'da yer alan Ayasofya'dan da eski bir kilisedir. Tam olarak 100 yıl önce inşa edilmiştir.