Son dakika... Bakandan 40 milyon liralık müjde

  1. Türkiye
Video: Son dakika... Bakandan 40 milyon liralık müjde
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Fındık üreticisinin elindeki tüm fındığı TMO olarak alacağız. Önümüzdeki hafta Salı günü de fındık üreticicisine 40 milyon lira ödeme yapacağız" dedi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Fındık üreticisinin elindeki tüm fındığı TMO olarak alacağız. Önümüzdeki hafta Salı günü de fındık üreticicisine 40 milyon lira ödeme yapacağız" dedi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, fındık konusu ile ilgili Kayseri'de yaptığı açıklamada " Üretici bizim için Number One'dir. Onları galeyana getirmek isteyenlere aldırmasınlar. Yürüyüş yaparak enerjilerini boşa harcamasınlar" dedi. Bakan Fakıbaba fındığa kilo başında 1.5 ve 2 TL alan desteği yaptıklarını TMO'nun tüm fındığı üreticiden alacağını ve salı günü fındık üreticine 40 milyon TL ödeme yapacaklarını müjdeledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Kayseri'de bugünkü etkinlikler ile ilgili Kayseri Valiliğini ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında Kayseri Milletvekilleri Taner Yıldız, İsmail Emrah Karayel ve Sami Dedeoğlu Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Ak Parti il Başkanı Cahit Özden'de hazır bulundu. Kayseri Valisi Süleyman Kamçı her iki bakana kısa bir brifing verdi. Valilikte gazetecilere ilk açıklamayı Bakan Mehmet Özhaseki yaptı. Özhaseki  Ak parti hükümeti olarak bakanların sürekli illere gidip sorunları yatırımları ve geleceğe yönelik projeleri buralarda yerinde gördüklerini söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da Şanlıurfa Belediye Başkanı iken belediyecilik hizmetini kabine arkadaşı Mehmet Özhaseki'den öğrendiğini belirterek vekiller olarak sahadayız. halk mutlu olursa bizde mutlu oluruz diyerek başladı. Çiftçilerin ve üreticilerin kendileri için" Number One" olduğunu söyleyen Bakan Fakıbaba, DHA muhabirinin fındık konusunda tartışmalar ve taban fiyat ile ilgili ve CHP'nin Pazartesi günü yapacağı Fındık yürüyüşü ile ilgili sorulara şu yanıtı verdi:

Fındığa 1.5 2 tl alan bazında destekleme verdik

" Biz üreticiye gönül vermiş bir hükümetin bakanlarıyız. Üretici bizim için her şeyimiz Mili Savunma, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve bizim bakanlığımız Giresun'da fiyatları açıkladık. Fiyatları açıklamadan önce bölgenin milletvekillileri Sivil toplum kuruluşları (STK) ile görüşme yapılarak ücret açıklanmıştır. Rekolte 420 bin ton idi. Önce 705 bin ton açıklandı. Güneş yanığı, küllenme nedeniyle 675 bin tona çıkmasına rağmen fiyatlarda eksiltme yapmadı. Alan bazında destekleme ile fındığın kg 1.5, 2 lira ayrı destekleme vermiştir. Alan bazıda destekleme yapılmıştır. Giresun'da fiyatları açıkladık. Rekolte yükselmesi olmasına rağmen fırsatçılara yer vermedik.

Halen üreticileri galeyana getirerek mallarını elinden alma çalışması var. Fırsatçılara izin vermeyeceğiz. Çürük oranını 3'ten 5 çıkarıldık. Çatlak oranı 7'ye çıkardık. Ödeme süresi 15 gün idi, şimdi 1 hafta oldu. Hiç paniğe gerek yok, biz fındık üreticilerin mallarını alacağız. 40 milyonluk mal almışız. Salı günü ödeme yapacağız. İnsanlar yürüdükleri zaman enerjilerini boşa sarf etmesinler. Zaman kullanımı çok önemlidir. Fırsatçılara hiç bir zaman meydan vermeyeceğiz. Oranları artırdık. 10 lira fiyat verdim. Giresun fındığına 10 buçuk lira vermemize rağmen 10.82'den almışız. Bu enerjiyi doğru kullanmaları lazım"

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS