hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Gözaltındayım" mobil uygulaması

  Gözaltındayım mobil uygulaması
  expand
  KAYNAKGözde Akgüngör Pamuk / Cnnturk.com

  Mobil cihazlar için bu kez de "Gözaltındayım" uygulaması geliştirildi. Atölye15 yazılım ekibi tarafından üretilen uygulama, kullanıcının uygulamadaki butonu harekete geçirmesi halinde, önceden belirlediği 3 kişiye gözaltı haberini ve konum bilgisini iletiyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Her gün yeni bir uygulamanın üretildiği mobil platformlar için şimdi de "Gözaltındayım" uygulaması geliştirildi. Atölye15 yazılım ekibinin geliştirdiği uygulama, acil bir yardım ve haberleşme prosedürünü tetikliyor.

  Uygulama, gözaltına alınan kullanıcının, önceden belirlediği 3 kişiye SMS yoluyla gözaltında olduğu haberini ileterek, konum bilgisini paylaşıyor. Bunun için kullanıcının gözaltı anında butona basması gerekiyor. 

  Atölye15 yazılım ekibi, gözaltı gibi bir imkansızlık ve zamansızlık anında en acil şekilde kişinin yakınlarına haber vermesini sağlıyor. Bu nedenle uygulama internet ağı ile değil de SMS yoluyla haberleşmeyi sağlıyor. 

  HES'ler ve nükleerden mobil gözaltı uygulamasına

  Atölye15 Proje Yöneticisi Bihter Aykut, uygulama fikrinin siyasi bir kaygı dışında toplumsal yaptırımlar sonucu ortaya çıktığına dikkat çekerek, "Karadeniz'deki HES'ler ve Nükleer Enerji konusu için gençlerin de içinde bulunduğu eylemlerde gözaltıların oluşu, bize bu konuda taleplerin ulaşmasını sağladı. Biz de bu kaygılara kulak vererek uygulamayı ürettik" diyor. Aykut, temel kurgularının "sağlıklı yardım alma" olduğunu belirterek gözaltı dışındaki acil yardım durumlarında da uygulamanın kullanılabileceğini söylüyor. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Android işletim sistemli cihazlar için uygulama bu linkten indirilebiliyor. Uygulamanın iOS işletim sistemi versiyonu ise yakında yayında olacak. 

  Gözaltındayım mobil uygulaması

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow