Instagram'da "ince" yenilik

A A

11.05.2016 - 17:43 Son Güncelleme:

Facebook şirketinin sahip olduğu fotoğraf paylaşımı uygulaması Instagram’ın logosu değişti. Orijinal simgesi polaroid kameraları andıran uygulama artık daha minimal bir tasarıma sahip.

Instagram'da "ince" yenilik

Eski uygulama ikonundan esinlenen yeni ikon, daha çok yönlü bir kamerayı temsil edecek şekilde değiştirildi. İkonda yer alan gökkuşağı da gradyan şeklinde Instagram’ın bir parçası olmaya devam ediyor. Kullanıcı arayüzü ve yazı tipinde fotoğraf ve videoları daha çok ortaya çıkarmaya yönelik değişiklikler yapıldı.

Değişiklikler sadece tasarımsal boyutta ve Instagram’ın kullanım şeklini ve özelliklerini değiştirmeyecek.

 

Instagram’ın tasarım ekibinin başındaki Ian Spalter’a göre değişimin sebebi "ince çizgilerle, kullanıcıların tarzına da uyan, daha estetik bir görünüm" yakalamak.

Medium adlı siteye konuşan Spalter “Instagram logosu ve tasarımı kullanıcıları çok yansıtmamaya başlamıştı ve açıkçası daha iyisini yapabileceğimizi düşündük” sözleriyle, yeni logolarının “instagrammer”ların tarzına uygun olarak uyarlandığını anlattı. 

Yeni dizaynla uygulama içindeki tüm yazılar siyah beyaz olacak, bildirimlerin rengi ise turuncudan kırmızıya değişecek. Bu da, aplikasyondan çok kullanıcıların fotoğraflarına ve videolarına dikkat çekmek için düşünülmüş bir ayrıntı.

Instagram’ın kardeş uygulamaları Layout, Hyperlapse ve Boomerang da bu yeni, minimal tasarımla ahenk içinde olacak. Ürün ailesi (Hyperlapse, Layout, Boomerang) için ortak bir logo seti de bulunuyor.