Selfie'si photoshop'lanıp Paris'teki terörist diye lanse edildi

Veerender Jubbal, Paris'teki terör saldırılarının ertesi günü sabah "kabusa" uyandı. Sosyal medyaya girdiğinde kendini bir anda Paris'teki terör saldırısının sorumlusu olarak gören binlerce paylaşımla şoke oldu. (CNNTurk.com)Halbuki o Kanada vatandaşı bir Sih mensubu bir Hintliydi.

Bir gün herkesi yaptığı gibi ayna karşısında bir selfie çekti. İşte o selfie geçtiğimiz cumartesi sabahı onun kabusu oldu.

Birisi o fotoğrafı alıp photoshop'lamış ve altına da Paris saldırılarının arkasındakilerden biri diye yazmıştı.

Twitter'dan hemen bir mesaj attı ve "İnsanlar benim selfie'mi editleyip, photoshopla'yıp beni Paris saldırılarının sorumlusu gibi gösteriyor" diye yazdı.


Ancak Jubbal ne yaptıysa olmadı. Fotoğraf öyle hızla yayılmıştı ki Jubbal bir anda kendisini İspanya'nın önemli gazetelerinden "La Razon"un manşetinde buldu. Fotoğrafın altında "Teröristlerden biri" yazıyordu.

Detayda ise Sih olan Jubbal'ın Suriyeli olduğu, Avrupa'ya Yunanistan üzerinden girdiği yazıyordu.

Gazeteye ulaştı, kendisinien Kanadalı olduğunu, Kanada'da yaşadığını Paris'te bulunmadığını anlattı. Gazete ondan özür diledi ama olan olmuştu.


Jubbal'ın kabusu bitmiyordu. Bu kez de İtalyan Sky TG 24 kanalı o Tweet'i ve selfie'yi yayınladı. Yanına da "Paris saldırganlarından. Teröristlerden biri. IŞİD isimsiz bir intihar saldırganının fotoğrafını sosyal medyadan yayınladı" yazıyordu.

Orijinal resimde elinde bir iPad'le banyo aynasının karşısında selfie çektiren Jubbal'ın fotoğrafında iPad silinip yerine Kuran eklenmiş, üzerine intihar saldırganlarının kullandığı bombalı yelek giydirilmiş yanında görülen prizde bombanın mekanizması gibi gösterilmişti.

Jubbal aslında bir oyun eleştirmeni ve yazar. Twitter'da yaptığı oyun eleştirileriyle Kanada'da dikkat çekiyor. GamerGate hareketiyle ilgili yaptığı sert eleştirilerle dikkat çekmişti. Bundan sonra tehditler aldı. Bu photoshop'un arkasında da GamerGate hareketinin olduğunu düşünüyor. Ancak kanıtı yok.


Jubbal dün attığı tweet'le de son noktayı koydu: "Asla Paris'te bulunmadım. Ben türban takan bir Sih'im. Kanada'da yaşıyorum."

Sosyal medya kullanıcıları paylaştıkları fotoğrafın photoshop olduğunu farkettikten sonra bir özür hareketi başlayıp "Jubbal terörist değildir, online terörizmin kurbanıdır" diyerek tweet'ler attılar.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS