Terfi beklerken işinden oldu! Sosyal medya fenomenliği Ümran Avcu’yu işinden etti!

Terfi beklerken işinden oldu! Sosyal medya fenomenliği Ümran Avcu’yu işinden etti!

Milliyet’ten Emre Kara’nın haberine göre sosyal medya fenomeni Ümran Avcu iş hayatında hiç beklemediği bir durumla karşı karşıya geldi. Instagram fenomeni ünlü isim terfi beklediği sırada işinden olduğunu ifade etti. İşte Ümran Avcu röportajında dikkat çeken detaylar…

Sosyal medya fenomeni Ümran Avcu "kare surat" filtresiyle çektiği videolarla adını geniş kitlelere duyurmayı başarmıştı. Kariyeri ve sosyal medya fenomenliği ile ilgili Milliyet'ten Emre Kara'ya konuşan Avcu başından geçenleri anlattı.

Ümran Avcu kimdir? Senin henüz videolarını izlememiş biri 'bu kız kim?' diye sorduğunda senden nasıl bahsetmemiz lazım? 

Kedi sever bir mizahşör. Tüm hayvanları seviyorum ancak kediler kırmızı çizgimdir.

Mesela abla-kardeş videolarındaki diyaloglarda, çocukluğumda ablamla yaşadığım şeyleri birebir görüyorum. Bu kadar şeyi yaşayıp gözlemledin mi, yoksa -mış gibi yapıp, içerik mi üretiyorsun?

Biz beş kız kardeşiz. Tüm içerikler de aslında buradan geliyor. Bazen haftalık planlama yaparken içerik bulamayınca annemlere gidiyorum orada muhakkak skeç buluyorum. Aşırı gözlemciyim. Çok ince noktalara dikkat ederim ve aklımda tutarım. Mesela bir ortamda espri yaparken kimsenin dikkat etmediği en ince noktayı bulur oradan güldürürüm herkesi.

Belirli başlıklar altında planlı şekilde mi içerik üretiyorsun? Yoksa o an bir yerde bir şey duyup ‘ah şimdi bundan şöyle bir şey çıkartırım’ deyip paylaşıyor musun?

Bazen planlama yapıyorum, bazen de o gün 'Aa bak bu çok iyi olur' diye bir video fikri bulduğumda hemen çekiyorum. Bir gün evdeyken kargom gelmişti, balkondan kuryeye 'evdeyim' diye bağırırken bir yeni mesaj; 'Geldik, evde yoktunuz.' O gün akşam bunu çekmiştim.

Sence en çok sevilen içeriklerin hangisi? Benim favorilerim 'müşteri hizmetleri' serisi.

'Abla-kardeş'. Çünkü aynılarını yaşıyorum ve bunları ablamların izlemesi hoşuma gidiyor. Bir de bazen alınıyorlar, 'Sen burada beni mi çektin? Burada benden mi bahsediyorsun?' diye. Halbuki birini çektim ama hangisiydi ben nereden bileyim. Üçü de aynı. Üç ablam, bir kardeşim var bu arada.

Tüm çekimi, senaryoyu, kurguyu, montajı sen mi yapıyorsun? 

Evet sadece tripotum var. Kuruyorum, yazıyorum, çiziyorum, oynuyorum. Minimum iki saatimi alıyor. Ama herkes beğeniyor ya bütün yorgunluğum geçiyor.

Daha önce kurumsal bir firmada çalışıyormuşsun. Ne iş yapıyordun ve ne kadar süre çalıştın?

Yedi yaşımda üçüncü sınıfa gidiyordum; o zaman Malatya’da köyde yaşıyorduk, okuma ve yazmayı erken öğrendiğim için köy okuluna erken almışlardı. Bu sebeple yaşıtlarıma göre okul hayatım iki adım öndeydi. Önce bankacılık ve sigortacılık ön lisans bitirdim, ardından kamu yönetimini tamamladım. Şu anda da uzaktan eğitim ile bilgisayar programcılığı okuyorum. Sigorta sektörüne 16 yaşımda girdim, 26’da istifa ettim. 10 yıl kadar sürdü ama bana sorarsanız bir ömürdü. Çok zorluk çektim. İnsanın arkasında kimsesi olmayınca eziyeti bitmiyor.

Neden ayrıldın peki, fenomenlikten kazandıktan sonra aldığın maaş az mı geldi? 

Son çalıştığım şirkette iş yüküm aşırı fazlaydı. Sabah 4-5’lere kadar çalışır, üç saat uyuyup 9’da tekrar mesaiye başlardım. Üzerimde üç kişinin iş yükü vardı ve ben üstesinden geldikçe daha çok yükleniyorlardı. Tiktok'ta bu videolarım izlenmeye başlayınca, sosyal medyaya da vakit ayırmaya başlamıştım ve bundan sonra olaylar içinden çıkılamaz bir hal almıştı.

Tam olarak nerede patlak verdi? 

Üç gün yıllık izin kullanmak istedim. Kendi müdürüm muhteşem bir insandı, o da Malatyalıydı. Beni anlıyordu. Bu sebeple iznimi onayladı. İznimin ikinci gününde şirketin genel müdürü beni aradı ve şirkete çağırdı. Ben de terfi verecekler sanıyorum! Kemal Sunal’ın filmi geliyor aklıma; herkes gerekli/gereksiz terfi aldı üç sene boyunca, ben sürekli 'abi ben, peki ben' diye yöneticilerime dert yanıyordum. Kime sorarsanız sorun, deli gibi çalışırdım. İnsan kendi işinde öyle çalışmaz.
 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS