Youtube PewDiePie'ın 50 milyon abonesini kandırmasını tartışıyor

Youtube PewDiePie'ın 50 milyon abonesini kandırmasını tartışıyor

Youtube üzerinde en fazla takipçi sayısına ulaşan PewDiePie adlı kanalın sahibi olan ünlü Youtuber Felix Arvid Ulf Kjellberg 50 milyon aboneye ulaşmasının ardından kanalını sileceğini açıklamıştı. Yaklaşık 51 milyona ulaşan abone sayısının ardından Youtube üzerindeki başka bir kanalını silerek abonelerini kandıran ünlü Youtuber takipçilerinden eleştiriler aldı.

Youtube’un ana sayfada gösterdiği videoların algoritmasına karşı olduğu öne sürülen ünlü Youtuber’ın bu algoritmanın değiştirilmesi ve Youtube’a bir mesaj göndermek istediği için bu kararı aldığı ifade edilmişti.

Açıklamayı yaptığı esnada 48 milyonu aşkın takipçisi bulunan PewDiePie kısa süre içerisinde 50 milyon takipçiye ulaşınca konu ile ilgili video yayınlamak zorunda kaldı.

“Deleting my channel” (Kanalımı siliyorum) başlıklı bir video yayınlayan ünlü Youtuber’in bu açıklamayı tamamen reklam için yaptığı ortaya çıktı. Başka bir kanalı silerken videosunu çeken Youtuber takipçilerinin bir bölümünden kendilerini kandırdığı için eleştiriler alırken bazı takipçileri de ünlü Youtuber’a kendilerini bırakmadığı için teşekkür etti.

Youtube üzerinden milyonlar kazanıyor

50 milyonu aşkın aboneye sahip olan PewDiePie’ın 20 milyon izlenme rakamına ulaşan videoları bulunurken her gün ortalama 3 video yükleyen başarılı Youtuber’ın kanalını silmek istediğini açıklaması yabancı haber sitelerinin tamamında yer almıştı. Günlük kazancı ile bazı iş adamlarını bile geride bırakan Youtube fenomeni kanalını silmek üzere hazırladığı videoda üzgün bir halini videonun başlangıcına koyarak takipçilerinin dikkatini çekti ancak kendi kanalı yerine başka bir kanalı silerek takipçilerini kandırdı.

Yıllık 5 milyon dolara yakın para kazandığı öne sürülen PewDiePie kanalının sahibi Felix Arvid Ulf Kjellberg 9 Aralık 2016 tarihinde 50 milyon abone rakamını aşarak Youtube üzerinde bu rakama ulaşan ilk kişi olmayı başardı.

Youtube kullanıcıları ise ünlü fenomenin Youtube videolarının altına yaptığı yorumlarda PewDiePie'nin bu hareketiyle medya ile dalga geçebildiğini ifade ederek "Bu yüzden büyük bir Youtuber" ifadelerini kullandı.

Youtube Facebook ve Twitter’ı solladı

Dünyanın en çok tıklanan internet sitelerinin verilerinin yer aldığı Alexa değerlerine göre Youtube, bir süre önce ikinci sıraya yükseldi.

Youtube üzerinden para kazanan sosyal medya kullanıcılarının Facebook ve Twitter’a ayırdıkları zamanın bir bölümünü kendi bünyesine çeken Youtube kullanıcılarına para kazandırmasıyla birlikte popülerliğini arttırdı.

Facebook, internet siteleri sıralamasında Youtube’un gerisinde kalmasının ardından canlı yayın yapan kullanıcılarına ücret kazandırma politikasını devreye soktu. Younow, Youtube, Periscope gibi uygulamalardan sonra kendi bünyesinde yayın yapan kullanıcılara para kazandırma olanağı sunmaya hazırlanan Facebook bu sayede Youtube’a kaptırdığı sıralamasını geri almayı planlıyor.

Youtube’da video yayınlayarak Google reklamları üzerinden para kazanan Youtuber’lar özel şirketler ve şarkıcılardan aldıkları ücretlerle sosyal medyanın oluşturduğu meslek grubunun içerisine dahil oldular.

Alexa verilerine göre Youtube Google’nin ardından lider

Dünyanın en çok tıklanan internet sitelerinin verilerinin yer aldığı Alexa adlı internet sitesinin verilerine göre Youtube, Google’den sonra dünyanın en tıklanan ikinci sitesi konumunda. Youtuber’lık mesleğinin gelişmesinin ardından zamanlarının büyük bir bölümüne Youtube’da harcayan sosyal medya kullanıcıları Facebook ve Twitter gibi uygulamalardan da uzaklaşmış oluyor.

10 aylık dönem öncesinde Facebook ikinci sırada yer alırken, video yükleyen Youtuber’ların ve kullanıcıların Youtube’da geçirdikleri zamanın artmasıyla birlikte video yükleme-izleme özelliğini bünyesinde bulunduran Youtube ikinci sıraya yükselmeyi başardı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS