hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  FIBA: Euroleague ile anlaşmaya açığız

  FIBA: Euroleague ile anlaşmaya açığız
  expand
  KAYNAKCem Pelister / CNN TÜRK

  FIBA Avrupa Direktörü Kamil Novak, Euroleague yönetimiyle anlaşabileceklerinin mesajını verirken

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eurobasket 2017 kura çekimi için İstanbul'da bulunan FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel ve FIBA Avrupa Direktörü Kamil Novak bugün sohbet toplantısında gazeteciler ile bir araya geldi. Hem Novak hem de Demirel sorduğumuz sorulara samimi cevaplar verdi. 

  Basketbolun en önemli gündemi bugün de Euroleague-FIBA arasındaki anlaşmazlık oldu. Kamil Novak Euroleague yönetimiyle  daha yeni anlaşma noktasından döndüklerini söyledi. 24 takımlı Euroleague konusunda hem fikir olduklarını 10 senelik anlaşmaya sadık kalınacağını ve ikinci kupayı da FIBA'nın düzenlemesini teklif ettiklerini söyleyen Novak bir anda Euroleague yönetiminin bundan vazgeçtiğini anlattı.

  Birkan Batuk: Bir ve ikide Türkiye ile Sırbistan olur

  FIBA'nın bu konuda istediği şey çok net: 24 takımlı ECA tarafından organize edilen Euroleague'in yanı sıra Top 16 öncesi oradan elenen takımların ikinci turundan itibaren katılacağı Basketbol Şampiyonlar Ligi organize edilmesi ve bu turnuvanın şampiyonunun Euroleague içine dahil edilmesi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Novak bunu ECA'ya bir kez daha teklif ettiklerini ve cevap beklediklerini, anlaşmaya açık olduklarını söyledi.

  FIBA bir konuya da açıklık getirdi. Sanıldığı gibi ülkeleri Eurobasket'e katılmamakla tehdit etmelerinin tek sebebinin takımlarının Eurocup'ta yer alması olmadığını söyledi. Yapılan uyarının takımların Eurocup'ta oynamasından dolayı değil ECA ile illegal anlaşma imzalanmasıdan dolayı yapıldığını söyledi. 

  Türkiye'nin Eurobasket 2017'deki rakipleri belli oldu

  Novak daha fazla bu konu hakkında konuşmanın zaman kaybı olduğunu çünkü ortada çok fazla yalan bilgi döndüğünü söyledi.

  NBA'e erken giden oyuncular

  Toplantının bir diğer konusu ise gençlerin NBA yoluna erken girmeleriydi. Turgay Demirel bu konuda net konuştu.

  "Genç oyuncuların NBA'e gitmesine bir şey yapamayız. Tek çözüm bu konuda federasyonların daha fazla çalışması daha fazla yıldız çıkartması. Bu sayede bir kısmı NBA yolunu seçecek bir kısmı burada kalacak. ECA ile yaşadığımız çıkmaz verdiğimiz mücadele bununla ilgili zaten."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow