Gürcistan-Türkiye maçında kural hatası isyanı

Gürcistan-Türkiye maçında kural hatası isyanı

Gürcistan-Türkiye maçında kural hatası isyanı

A Milli Erkek Basketbol Takımı, FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası'ndaki üçüncü maçında Gürcistan'a 88-83 yenildi. Ay-yıldızlı ekip, bu skorla ilk mağlubiyetini yaşadı. Maçın sonlarına doğru Furkan-Sanadze gerilimi ortalığı karıştırdı. Olaylar soyunma odasına taşındı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

A Milli Takım yetkilileri, oynatılmayan 22 saniyelik zaman için itirazda bulundu. Gürcistan maçında Duda Sanadze'nin bitime 4 dakika 48 saniye kala Furkan Korkmaz'a yaptığı faulün ardından oyun durmasına rağmen, karşılaşmaya bitime 4 dakika 26 saniyeden devam edilmişti.

A Milli Takımda Alperen Şengün 21, Sertaç Şanlı 15 ve Cedi Osman 13 sayıyla mücadeleyi noktaladı. Gürcistan’da ise Alexander Mamukelashvili 20 sayıyla oynadı.

Millilerde Başantrenör Ergin Ataman ile Furkan Korkmaz oyundan ihraç edildi.

Basketbol Federasyonu Başkan Vekili Ömer Onan karşılaşma sonrası şu açıklamaları yaptı;

"Ben buradan FIBA'ya sesleniyorum, o koridordaki tüm kameraları dakika dakika bizim önümüze getirecekler. Eğer getirmeyeceklerse, biz turnuvadan çekileceğiz. Resmen yumruk yumruğa birbirimize girecektik Gürcistan polisiyle."

Onlar bizim önümüze kameraları getirecekler, biz de bakacağız. Tüm oyuncularımız bizim için çok değerli, biz de turnuva yaptık hiç böyle olmadı. Tüm hata FIBA'nın. Net kural hatası var. Tartışacak bir şey yok."

Neler oldu?

Mücadelenin son periyoduna iyi başlayan taraf olan Türkiye, çeyreğe 4 sayı geride başlamasına rağmen farkı 1 sayıya kadar indirdi. Maçın bitimine 4:48 kala 3 sayılık Gürcistan üstünlüğü varken Sanadze, Furkan Korkmaz'a sert bir faul yaptı. Faulün ardından hakeme itiraz eden Gürcü basketbolcu, temsilcimize dönerek bir şeyler söyledi.

Sanadze'nin söyledikleri Furkan Korkmaz'ı oldukça sinirlendirdi. Furkan'ın Sanadze'nin üzerine yürümesiyle ortalık karıştı. İtişmeler yaşanırken araya hakemler ve diğer oyuncular girdi. Sakin yapısı ile tanınan Furkan, hiç bu kadar öfkeli görüşmemişti. İki basketbolcunun da diskalifiye edilmesiyle sonuçlanan olayda maç saati akmaya devam etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Alperen Şengün'ün faul atışı için çizgiye geldiği sırada maç saatinde 4:26 yazıyordu. Tam 22 saniye kavga sırasında eridi. Ay-Yıldızlı taraf duruma itiraz etse de hakemler izlemeye gitmedi.

Kural hatası itirazı yapıldı

Maçın sona ermesinin ardından ilk 15 dakika içinde itiraz hakkı bulunan Türkiye, bu hakkını kullandı. Milli Takım, Furkan Korkmaz ile Duda Sanadze'nin diskalifiye edildiği pozisyonda maç saati durmadığı için sonuca itiraz etti. Kural hatası ya da hakem hatası tartışılacak. Müsabakada kural hatasının yapıldığına karar verilirse maçın tekrarı gündeme gelecek.