Büyük Atatürk Koşusu yapıldı

Büyük Atatürk Koşusu yapıldı

78. Büyük Atatürk Koşusu'nu kadınlarda Azeri sporcu Tsenca Ttsehynesh, erkeklerde ise Mehmet Çağlayan kazandı.

Dikmen Keklik Pınarı'nda Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın verdiği işaretle başlayıp TCDD Ankara Garı önünde tamamlanan, 10 bin 800 metre mesafeli yarışta, erkeklerde Mehmet Çağlayan, 29.10'luk derecesiyle birinci gelirken, Etiyopyalı Ketoma Amensisa Tadesa 29.35 ile ikinci, vatandaşı Fetena Alemu Regasa ise 29.45'lik derecesiyle üçüncü sırayı elde etti.


Kadınlarda Azeri Tsenca Tsehynesh'in 33.18 derecesiyle birinci bitirdiği yarışta, Burcu Büyükbezgin 33.31'lik derecesiyle ikinci, Sevilay Eytemiş de 33.44'lük derecesiyle üçüncü sırada yer aldı.


Mehmet Çağlayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yenilenen parkurda ilk kez yarıştığını belirterek, zorlu bir parkur olmasına karşın yarışı birinci bitirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu arada Çağlayan, yarışın ardından basının karşısında nişanlısına evlenme teklif etti.


- "En yaşlı sporcu" Dulda, "en çok katılan" Türkeri


86 yaşındaki Erdoğan Dulda, Büyük Atatürk Koşusu'na katılan en yaşlı sporcu oldu. Dulda, yarışa 41. kez katıldığını belirterek, "Beni kaç yaşında görüyorsanız, o yaştayım. Atatürk'ü gördüm, Atatürk'ün okullarında okudum ve bu yarışmada bulunmaktan gurur duyuyorum" dedi. Dulda, yarışa katılımın az olmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.


Yarışa 60 kez ile en çok katılan sporcu unvanını elinde bulunduran Altan Türkeri de "Beni bu kadar çok sayıda koşturan, Atatürk sevgisidir. Adı Atatürk olan bir koşuda yarışmaktan gurur duydum" diye konuştu.

Bu arada koşuya katılan İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü üyeleri de ellerinde Atatürk posterleri ve Türk bayraklarıyla izleyenleri selamladı.


78. Büyük Atatürk Koşusu, Suat Kılıç'tan görevi dün akşam devralan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın katıldığı ilk spor etkinliği oldu.


Yarışın ödül töreni Ankara Spor Salonu'nda yapılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS