hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hataylı hentbolcular depremi anlattı

  Hataylı hentbolcular depremi anlattı
  expand

  Hatay BB Hentbol Takımı’nın antrenörü Savaş Yüksek ile oyunculardan Gökhan Şanlı ve Enes Gümüşok, depremi anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  30 yılı aşan gazetecilik kariyerimde gerek muhabir gerekse editör olarak binlerce Haber yazdım. Bire bir ya da dolaylı olarak, çok sayıda üzüntüye, drama şahit oldum, aktardım. Ama inanın böylesiyle hiç karşılaşmadım. Bu tam anlamıyla bir trajedi. Her şey Hentbol Federasyonu’ndan Barış Mutlu’nun dün saat 11.40’ta gönderdiği bir haber bülteniyle başladı...

  THF BAŞKANI KILIÇ DEPREM BÖLGESİNDE

  Bültende Hatay Büyükşehir Belediyespor Hentbol Takımı’nda forma giyen Cemal Kütahya ve ailesine henüz ulaşılamadığı bilgisi veriliyordu. Aynı zamanda A Milli Takım ve Plaj Hentbolu Milli Takımı kaptanlığı yapan Kütahya, dört aylık hamile eşi Pelin Kütahya, 5 yaşındaki oğlu Çınar ve kayınvalidesi Nurten Mutlu ile birlikte Antakya’daki Rönesans Residance’ın enkazı altında kalmıştı. İlk günden bölgeye giden Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) Başkanı Uğur Kılıç da arama kurtarma çalışmalarından gelecek haberi bekliyordu. Bu bilgileri aldıktan sonra Hatay Büyükşehir Belediyespor’un diğer oyuncuları ve teknik ekibinin durumunu araştırdım. Hepsi iyiymiş. Antrenör Savaş Yüksek ile hentbolculardan Gökhan Şanlı ve Enes Gümüşok ile konuştum. Deprem anı ve sonrasında yaşadıklarını bakın nasıl anlattılar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DEPREM OLURKEN TELEFONLA BABAMI ARAYIP ‘HAKKINI HELAL ET’ DEDİM

  Kulübün tesislerinde depreme yakalandık. 3 katlı bir binanın 3. katındaydık. Ana tesis yıkılmadı ama tüm odaların duvarları yıkıldı. Biz depremden 15-20 dakika sonra kendi imkanlarımızla çıktık. Daha önce 2020’deki İzmir depremini de yaşadım. O, 6.9 şiddetindeydi ve 40 saniye sürmüştü. Bu, çok daha şiddetliydi ve 1 dakika 50 saniye sürdü. Bitmek bilmedi. Hatay’da nefes alan çok şanslı. Çok büyük bir trajedi yaşanıyor orada. Deprem devam ederken şehadet getirdim, bir yandan telefonla İzmir’deki babamı aradım, ‘Deprem oluyor, hakkını helal et’ dedim. O sırada dışarıdan yıkılma sesi duydum. Sağsalim kurtulunca, iyi olduğumu bildirmek için telefonla yüzümün fotoğrafını çekip eşime ve babama gönderdim. Eşim, ‘Ne kadar korktuğun yüzünden anlaşılıyor’ dedi.

  ASKERLER SÜREKLİ ELİMİZE ÖLÜLERİ VERİYORDU, PSİKOLOJİMİZ GİTTİ

  Binadan çıktık, ama üzerimizde sadece şort ve tişört vardı. Dışarısı soğuktu. Giyecek bir şeyler bulmak için tekrar enkaz halindeki binaya girdik. Artçı sarsıntılar devam ederken, içeride ayakkabı, mont, çorap aradık. Ne bulduysak giydik. Çorabın biri farklı biri farklı! O sırada tesislerde 8 sporcuyduk. İdarecimiz Mustafa Savaş da bizimle birlikteydi. Hepimiz kurtulduk. Tesislerden çıkıp, kaptanımız Cemal Kütahya’nın evinin olduğu binaya gittik. 13 katlı bina yan yatmıştı. Biz enkazda Cemal ve ailesini ararken askerler sürekli elimize ölüleri verince psikolojimiz iyice gitti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  BİZ MARKETTE YİYECEK ARARKEN BİRİLERİ DE YAĞMALAMA DERDİNDEYDİ

  Sonra yiyecek bir şeyler aramaya girdik. Bir market zincirinin mağazasını gördük. Kapısı açıktı. Yiyecek arayan insanlar markette ne bulduysa alıyordu. Biz peynir, yulaf, sucuk alıp çıktık. Memleketim İzmir’e dönüşte aynı marketin şubesine gittim, ‘Bir yetkili ile görüşebilir miyim?’ dedim. ‘Neden?’ dediler. Durumu anlattım; ‘Hatay’da aldığım peynir, sucuk ve yulafın parasını verecektim’ dedim. Biz markette yiyecek ararken birileri de yağmalama derdindeydi. Yiyecekler dururken, deterjan ve televizyon alanlar vardı.

  SAATLERCE BENZİN ARADIK, ŞEHİRDEN ANCAK 40 SAAT SONRA ÇIKABİLDİK

  Şehirden çıkmaya karar verdik ama arabaların anahtarları yıkılan tesisteydi Artçılar devam ederken enkaza girip anahtarları aldık. Sağlam kalan bir arabaya bindik. Ama bu sefer de yakıt sorunu yaşadık. Şehirde benzin yok. Motosikletlerden falan 2 litre benzin bulduk. Şehirden tam 40 saat sonra çıkabildik. Adana’dan bir antrenör arkadaşımız bize benzin getirdi. 11-12 kişi öyle çıktık şehirden. Her taraf yıkılmış, yolların çoğu kapalı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ENES GÜMÜŞOK (HATAY BB HENTBOL TAKIMI SPORCUSU): ALLAH’TAN BiRiNCi KATTA OTURUYORDUM 15-20 SANiYEDE DIŞARI KAÇTIM

  Takım arkadaşım Ahmet Buhur’la aynı evde kalıyorduk. Binamız 13 katlı. Biz birinci katında oturuyorduk. DEPREM başlayınca 15-20 saniye içinde kendimizi dışarı attık. Allah’tan birinci kattaydık. Deprem inanılmaz şiddetliydi. Birinci kattan çıkarken bile bizi bir metre sağa sola atıyordu. Yüksek katlarda oturanlar neler yaşadı, düşünümüyorum. Arabamın anahtarı cebimdeydi. Hemen arabaya binip kulüp tesislerine gitmek istedik.

  HER TARAF KARANLIKTI

  Tesislere gittiğimizde içerideki herkesin kurtulduğunu öğrendik. Sonra antrenörümüz Savaş Yüksek ve kaptanımız Cemal Kütahyalı’dan haber almaya çalıştık. Saat 05.00 gibi Cemal’ın oturduğu binaya gittik. Her taraf zifiri karanlıktı, kimseyi göremedik.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  8’E KADAR ARABADAYDIK

  Oturduğumuz binaya bir daha geri dönmedim, şu an ne durumda bilmiyorum. Kendimizi dışarı attık ama üzerimizde doğru dürüst bir şey yoktu; şort ve tişört kaldık. Yalın ayaktık. Tesislerden bulabildiğimiz şeyleri giydik. Akşam saat 8’e kadar tesislerdeki baraka tarzı bir yerde ve arabada kaldık.

  BÜTÜN EVLER YIKILDI

  Sonra masörümüz Levent Korkmaz’ın Savaş hocayı kurtardığını öğrendik. Savaş hocanın yanına gitmek istedim ama gidemedim çünkü neredeyse bütün evler yıkılmış, sokaklar, caddeler kapalıydı ve zifiri karanlıktı. Ara sokakları da bilmediğim için Savaş hocanın yanına gidemedim. Diğerlerinin kurtulduğunu öğrendik ama Cemal’den haber alamadık. Sonra oturduğu binaya gittik.

  MAHŞER YERi GiBiYDi

  Akşam saat 8 gibi şehirden çıkabildik. Allah’tan bir gün önce arabanın benzin deposunu fullemiştim. O beni kurtardı. Yiyecek içecek bulmak, para çekmek için akşama kadar yer aradık ama bulamadık. Şehrin durumu çok kötüydü. Mahşer yeri gibiydi.”

  SAVAŞ YÜKSEK (HATAY BB HENTBOL TAKIMI ANTRENÖRÜ): 5 KATLI BiNAMIZ YIKILDI, 5 SAAT SONRA MASÖR BiZi ÇIKARDI

  Antakya’da kendi evimde depreme yakalandım. 5 katlı bir binanın 4. katında oturuyordum. Bizim apartman yıkıldı. Biz bir şekilde kendi imkanlarımızla terasa çıkmayı başardık. Ama sonra aşağı inemedik. 5 saat yardım bekledik. Sonra takımın masörü Levent Korkmaz geldi, bizi balkondan çıkardı. Bende ve annemde ufak tefek morluklar var. Şu anda Ankara’dayım. Depremi yaşayanların hikayelerini daha önce çok dinlemiştim, ama inanın kimse bu kadar şiddetlisini yaşamamıştır. Allah kurtardı.”

  ‘BU EV 8 ŞiDDETiNDE DEPREME DAYANIKLI’ DiYE PAZARLAMIŞLAR

  Ailesi ile birlikte enkaz altında kalan Hatay Büyükşehir Belediyesporlu Cemal Kütahya’nın, o evi neden kiraladığını duyunca ‘Nasıl yani!’ dedim. Takım arkadaşı Gökhan Şanlı’nın ifadesine göre Kütahyalı, Rönesans Residance’taki o evi ‘depreme dayanıklı’ diye kiralamış. ‘Cennetten bir kare’ sloganıyla pazarlanan binanın 8 şiddetinde bir depreme bile dayanabileceğini söylemiş sahipleri. Enes Gümüşok da arama kurtarma çalışmalarında görevli bir askerin, “Koridorda yakalandılarsa kurtulma şansları yok!” dediğini aktardı.

  (Spor Arena)

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow