İsmet Iraz son yolculuğuna uğurlandı

İsmet Iraz son yolculuğuna uğurlandı

Türk tekvandosunun efsane isimlerinden İsmet Iraz'ın cenazesi, Ankara'da toprağa verildi.

Ankara 19 Mayıs Stadı Kompleksi içinde yer alan İsmet Iraz Tekvando Salonu'nun önünde düzenlenen törene, Iraz'ın ailesinin yanı sıra eski bakanlar, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, bazı spor federasyonlarının mevcut ve eski başkanları, milli sporcular, milli antrenörler ve spor camiasından birçok kişi katıldı.

Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, törende yaptığı konuşmada, sadece tekvandoyu değil Türk sporunun duayen isimlerinden birini kaybetmenin derin üzüntüsü içinde olduklarını belirterek, İsmet Iraz'ın tekvando sporunun Türkiye'de gelişimini sağlayan en önemli isim olduğunu söyledi.

Başarılarıyla tüm dünyaya adını duyuran Türk tekvandosunun mimarının İsmet Iraz olduğunun altını çizen Şahin, "İsmet Iraz, sporculuğunun yanında teknik direktör olarak da önemli işlere imza attı. Onun gibi bir hocanın öğrencisi olduğum için hep gurur duydum, duymaya da devam edeceğim. Tekvandoda birçok nesil İsmet Iraz ile büyümüş, onun ahlakını ve kişiliğini örnek almıştır. Bizler, onun mirasını en iyi şekilde taşımak için çalışacağız." ifadelerini kullandı. 

Törende ayrıca, eski bakanlar Yücel Seçkiner, Ünal Erkan, Ali Şevki Erek ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan da yaptıkları konuşmalarla İsmet Iraz'ı andı. 

Iraz'ın tabutunun üzerine Türk bayrağının yanı sıra Beşiktaş bayrağı da örtüldü. 

Böbrek ve solunum yetmezliği sebebiyle bir süredir tedavi gördüğü İbn-i Sina Hastanesi'nde 81 yaşında hayatını kaybeden İsmet Iraz için Karşıyaka Mezarlığı'nda cenaze töreni düzenlendi.

Iraz'ın naaşı, burada kılınan cenaze namazının ardından defnedildi.

Türkiye'de tekvandonun tanınmasına öncülük eden Iraz'ı son yolculuğunda Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, ailesi ve sevenleri yalnız bırakmadı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS