Naim Süleymanoğlu vefatının ikinci yılında anılıyor

Video: Naim Süleymanoğlu vefatının ikinci yılında anılıyor

Türk spor tarihine üç kez Olimpiyat, yedişer kez de Dünya ve Avrupa şampiyonu olarak geçen milli halterci Naim Süleymanoğlu, vefatının ikinci yıl dönümünde anılıyor. Bulgaristan'da doğan Cep Herkülü lakaplı efsane sporcu, 1986'da baskılardan kaçarak Türkiye'ye iltica etmişti.

Milli halterci Naim Süleymanoğlu, vefatının ikinci yılında anılıyor. Elde ettiği başarılarla ismini Türk spor tarihine altın harflerle yazdıran efsane sporcu, 23 Ocak 1967'de Bulgaristan'ın Kırcaali kentinde dünyaya geldi. İlk rekorunu henüz 16 yaşında kıran Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986'da dünyada yılın haltercisi seçildi.


Bulgaristan'daki baskılardan kurtulmak için 1986 Halter Dünya Şampiyonası'nın düzenlendiği Avustralya'da Türk Büyükelçiliğine sığınarak iltica etti. Dönemin başbakanı Turgut Özal ve Türk yetkililerin başarılı operasyonuyla Türkiye'ye getirildi. Seul'de düzenlenen 1988 Olimpiyat Oyunları'na Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükümeti, Bulgaristan'a 1 milyon dolar ödeyerek gerekli izinleri aldı. Cep Herkülü lakaplı sporcu, o tarihten itibaren müsabakalarda Türkiye için yarıştı.


Naim Süleymanoğlu, 1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta'da üst üste üç kez Olimpiyat şampiyonu oldu. Başarılı sporcu ayrıca 7 kez Dünya ve 7 kez Avrupa şampiyonluğu yaşadı. Cep Herkülü, olimpiyatlarda güreş dışında bir branşta Türkiye adına madalya kazanan ilk sporcu oldu.


2000 ve 2004 yıllarında Uluslararası Halter Federasyonu üyeliğine seçilen Süleymanoğlu, 18 Kasım 2017'de 50 yaşındayken, karaciğer yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Efsane ismin cenazesi Edirnekapı Mezarlığı'na defnedildi.


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS