Pony atlar ilk kez yarışacak

 Pony atlar ilk kez yarışacak

Bugüne kadar 4-14 yaş grubundaki çocuklara hobi amaçlı yaptırılan pony at biniciliği, yarışma statüsüne geçiyor. Türkiye Binicilik Federasyonu, biniciliği çocuklara tanıtıp sevdirerek sporcu tabanını genişletmek amacıyla 8-14 yaş kategorisinde, ilk kez bu yıl Pony Ligi düzenliyor.

İlk etapta İstanbul ve Ankara'da ağırlıklı olmak üzere farklı kulüplerin ev sahipliğinde yapılacak lig müsabakaları sonunda, Türkiye Şampiyonası adı altında düzenlenecek final organizasyonuyla lig birincisi belirlenecek. Pony Ligi'nde, 8-14 yaş grubundaki çocuklar, normal pony atlardan biraz daha iri olan yarışmacı pony atlarla mücadele edecek.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı Bülent Bora, biniciliği çocuklara sevdirmenin, en önem verdikleri konuların başında geldiğini belirterek, "Tabanı genişleterek, sporcu sayımızı artırmak istiyoruz. Bunu da pony biniciliğini geliştirerek yapmayı planlıyoruz." dedi.

Pony atların, küçük çocuklar için çok cazip olduğunu ifade eden Bora, "Pony atların bakımı normal atlara göre daha ucuz, maliyeti düşük. Hem ekonomik hem de bir pony ata, gün içinde birden çok çocuk binebiliyor. Sporcu sayımızı bu şekilde artırmak istiyoruz." diye konuştu.

Tüm kulüplerin kendilerini pony at biniciliğinde geliştirmesi için teşvik edici projeler hazırladıklarını aktaran Bora, "Pony biniciliğini Anadolu'da ve bütün illerimizde yaygınlaştırarak, orta vadede 2 bin yeni pony binicisi oluşturmayı istiyoruz. Bu binicilerin büyüdüğü zaman normal ata geçmesiyle ilgili bir strateji geliştirdik. Pony biniciliğinin uluslararası yarışmaları da yapılıyor ama bizim hedefimiz çocuklara biniciliği sevdirmek ve 10-12 yaş grubunda da normal ata geçmelerini, uluslararası alanda yarışmalarını sağlamak." ifadelerini kullandı.

Projenin ilk olarak İstanbul ve Ankara'da hayata geçirileceğini belirten Bora, "Birçok ilimizde pony envanteri çıkartıyoruz. Maalesef pony at da engel atlama atı gibi ülkemizde yetiştirilmiyor, ithal ediyoruz. Kulüplere pony sayılarını artırmaları için destek olacağız ve teşvikler sağlayacağız." diyerek sözlerini tamamladı.

25-26 Şubat'ta yapılacak müsabakalarla start alacak Pony Ligi'nde yarışma takvimi şöyle:

İstanbul: Dila Atlı Spor Kulübü (25-26 Şubat), Kemer Country Club (25-26 Mart), Tulya Kurtulan Atlı Spor Kulübü (22-23 Nisan), İstanbul Atlı Spor Kulübü (27-28 Mayıs)

Ankara: Binicilik İhtisas Kulübü (4-5 Mart, 17-18 Haziran, 22-23 Temmuz, 5-6 Ağustos), Başkent Binicilik Kulübü (25-26 Mart, 8-9 Nisan, 13-14 Mayıs, 27-28 Mayıs, 1-2 Temmuz, 15-16 Temmuz, 23-24 Eylül, 30 Eylül-1 Ekim), Ankara Atlı Spor Kulübü (22-23 Nisan, 13-14 Mayıs, 20-21 Mayıs, 10-11 Haziran, 26-27 Ağustos, 9-10 Eylül, 11-12 Kasım).

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS