Rusya kanıt istedi

Rusya kanıt istedi

Rusya, Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) tarafından yöneltilen suçlamaların kanıtlara dayandırılmasını istedi.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Suçlamalar seslendiriliyorsa kanıtlar ortaya konulmalı. Suçlamaların zemini yok" değerlendirmesini yaptı.


Rusya Spor Bakanlığı ise Uluslararası Spor Basını Birliği'nin internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, "WADA tarafından Rus atletlerin doping kullandığına dair yapılan suçlamalar, basın mensuplarının bilgilerine değil, araştırma sonucu alınan gerçek kanıtlara dayandırılmalı" ifadelerini kullandı.


Spor hiç bu kadar kirlenmemişti


WADA tarafından daha önce belirtilen "giderilmesi gereken eksiklikler listesi"nin de yayımlandığı açıklamada, Rusya'nın sporda doping kullanılmasına karşı mücadeleye bağlı kalacağı kaydedildi.


WADA'nın Alman televizyonlarında yer alan sistematik doping iddiasını soruşturmak için görevlendirdiği bağımsız komisyonun raporunda, "Rus atletlerin yarışmalara katılım haklarının askıya alınması, Rusya'daki doping analiz laboratuvarının akreditasyonunun iptal edilmesi ve yöneticisi Grigoriy Rodçenkov'un işten çıkarılması" önerilmişti.


Askıya alındı


Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA), Moskova Doping Kontrol Laboratuvarı'nın akreditasyonunun askıya alındığını açıkladı.


WADA'nın internet sitesinde yapılan açıklamada, Rusya'daki sistematik doping iddiasını soruşturmak için görevlendirilen bağımsız komisyonun raporundaki öneri doğrultusunda, laboratuvarın akreditasyonunun askıya alındığı belirtildi. 


Metin Tekin: 'Hatır şikesi yaptım'


Moskova Doping Kontrol Laboratuvarı'nda analiz edilen doping numunelerinin, acilen, güvenli biçimde ve açık gözetim zinciri dahilinde akreditasyonu bulunan başka bir laboratuvara aktarılacağı kaydedildi.


Cezanın, WADA İcra Kurulu farklı yönde bir karar alıncaya ya da tebliğ tarihinden 6 ay geçinceye kadar geçerli olacağı bilgisi verildi.


Ayrıca, WADA tarafından oluşturulacak disiplin kurulunun, konuyu inceleyeceği ve laboratuvarın uyması gereken şartlar konusunda bir öneri yayımlayacağı da belirtildi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS