Esporun cirosu 906 milyon dolar oldu

Esporun cirosu 906 milyon dolar oldu

Esporun cirosu 906 milyon dolar oldu

Oyun ve espor ajansı sahibi Ozan Aydemir, dünya genelinde esporun cirosunun 906 milyon dolar olduğunu ve 215 milyon da takipçisi bulunduğunu bildirdi. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ozan Aydemir, son dönemin yükselen trendlerinden espora ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, esporun spor olarak adlandırılıp adlandırılamayacağının tamamen bireysel olduğunu söyledi. 

Aydemir, "Satrancı spor sayıyorsak esporu da spor sayabilmeliyiz. Çünkü esporda takım yapılarından menajerlere ve düzenlenen turnuvalara, liglere baktığımızda her şey çok profesyonel bir hale geldi." dedi.  

Türkiye'de espor merkezlerinin sayısının arttığına işaret eden Aydemir, şunları kaydetti:

"esporcu dediğimiz kişinin aktif spor yaşının özellikleri futbolcuya benzer. 25 ile 28 yaş arası, aslında bizim yavaş yavaş esporcu dediğimiz kişinin son dönemlerine girdiği dönemdir. Bence esporcu olmak isteyen bir kişi, akademik eğitimine devam etmeli. Herkes 'esporcu' veya 'YouTuber' olamayacak. Benim kızım da YouTube videosu çekmek isteyebilir ancak eğitim hayatını da sürdürmeye devam etmeli aynı zamanda. Başarısızlık durumunda hayal kırıklığına uğramaması lazım. Yani kişilerin tek hayali esporculuk olmamalı, ikinci planını da yapmalı." 

"Aileler, endişelerinden kurtulmak için esporun ne olduğunu öğrenmeli"

Ailelerin esporcu olmak isteyen çocuklarını desteklemesini isteyen Aydemir, ailelere endişelerinden kurtulması için esporun ne olduğunu öğrenmelerini tavsiye etti. 

Aydemir, devamla şunları kaydetti:  

"Eskiden 'topçu mu olacaksın, popçu mu olacaksın' diye soruluyordu. Şimdi ise herkes 'e-sporcu mu, YouTuber mı olacaksın', yani 'influencer mı olacaksın' diye soruyor. Aileler, çocukların eğitimlerine devam ederken e-spora da devam etmesine izin verebilir. Aileler, nasıl şiddet içeren dizilerden çocuklarını uzak tutuyorsa internetteki zararlı içerikler konusunda da dikkatli olabilir. Aileler, gençlerin bilgisayarda ne yaptıklarıyla hiç ilgilenmedikleri için baştan karşı duruş sergiliyorlar. Ben tamamen yasaklamamaları taraftarıyım. Önce bakmak lazım, çocuk bilgisayarda ne yapıyor? Müzik dinliyorsa bile aile, çocuğun ne müzik dinlediğine bakmalı. Bilgi sahibi olmalılar ki neye izin verip neye izin vermeyeceklerini bilsinler. Bir oyun hakkında çıkan haberlerin ardından dijital kültüre çok hakim olmayan aileler, bütün oyunları aynı zannederek toptan yasaklama yoluna gidiyor."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

e-sporcu olmak isteyen çocuklara da tavsiyelerde bulunan Aydemir, iyi bir sporcu olmak için ilk şartın oyunları sevmek olduğunu söyledi. Aydemir, "İkinci olarak, eğer bir kişi esporcu olmak istiyorsa diğer sporcuları izleyerek kendisini geliştirmeli. Bu şekilde e-sporcu olup olamayacağına karar verebilir. Çünkü insanların çok genç yaşta net karar vermesi zor olabiliyor. Eğer maddi durumları iyiyse o oyunu iyi oynayanlarla buluşup bir takım olmaları gerekiyor. Böyle bir imkanları yoksa kadrolarına girmek için takımlara başvurmaları gerekiyor. Küçük takımlara girip kendilerini de gösterebilirler. Ondan sonrasındaki süreç ise kurduğu takımın veya katıldığı takımın deneyimine göre ilerlemeye devam ediyor." şeklinde konuştu. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Oyun sektörünün cirosu 138 milyar dolar oldu

Aydemir, dünya genelinde oyun ve espor sektörlerinde cironun büyüdüğüne dikkati çekerek, şunları kaydetti: 

"2018'de dünya genelinde oyun sektörü 138 milyar dolar ciro yaparken, bunun 70 milyar doları mobilde, 35 milyar doları konsolda ve 33 milyar doları bilgisayarda oldu. Türkiye'de ise oyun sektörünün cirosu 853 milyon dolar olurken, esporu seven 4 milyon kişi bulunuyor. Oyun sektörünün 2019'daki beklentisi ise 150 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Dünya genelinde esporun cirosu 906 milyon dolara ulaşırken, esporun  toplamda 215 milyon takipçisi bulunuyor."