Erkan Koyuncu davasında karar açıklandı

Erkan Koyuncu davasında karar açıklandı

2 Ağustos 2015'te Galatasaray Kulübü'nün Florya Metin Oktay Tesisleri'nde 5 tonluk demir kapıya sıkışarak yaşamını yitiren gazeteci Erkan Koyuncu'nun ölümü ile ilgili davada karar açıklandı.

Bakırköy 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına, sanık F. D. ile avukatı katıldılar. Geçen yıl yapılan ilk duruşmada maktul Erkan Koyuncu’nun eşi Bediriye Koyuncu, zararının giderildiğini belirterek şikayetinden vazgeçmiş, davaya katılmak istemediğini ifade ettiği için karar duruşmasına da gelmedi.


GÜNLÜĞÜ 20 TL'DEN 15 BİN 100 TL PARA CEZASI


Karar duruşmasında sanık F. D., taksirle ölüme neden olduğu gerekçesiyle 2 yıl 1 ay hapis cezası aldı. Hakim, günlüğü 20 TL olmak üzere cezayı 15 bin 100 TL adli para cezasına çevirdi. Hakim son olarak sanığın sabıkasız oluşu, meydana gelen maddi zararın karşılanmış olması, mağdurun şikayetinden vazgeçmesini göz önüne alarak sanık hakkında verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.


Tesislere girmek isterken kafası 5 tonluk demir kapıya sıkışan Erkan Koyuncu, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.


GEREKÇELİ KARAR: ASLİ KUSURLA ÖLÜME SEBEP OLDU


Mahkeme, hükmün gerekçeli kararını da yazdı. Bilirkişi raporuna, tanıkların ifadelerine ve sanık güvenlik görevlisi F. D.’nin savunmasına yer verilen kararda, "Sanık F. D.’nin atılı suçu işlediği ve asli kusurla bir kişinin ölümüne neden olduğu dosya kapsamında anlaşılmaktadır" denildi. Sanığın kusur durumu, suçun ağırlığı, suçun işlenişindeki özelliği ve meydana gelen zararın ağırlığına dikkat çeken mahkeme, bu nedenle sanığı "Taksirle adam öldürme" suçunun alt sınırı olan 2 yıl yerine 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. İyi halden cezayı 2 yıl 1 aya indiren mahkeme, bu cezayı da 15 bin 100 TL adli para cezasına çevirdi. Mahkeme, sanığın bu cezasını da 5 yıl süre ile erteledi.


5 TONLUK DEMİR KAPIYA SIKIŞARAK ÖLMÜŞTÜ


Galatasaray’ın 2 Ağustos 2014 günü Florya Metin Oktay tesislerinde yapılacak antrenmanı takip etmek için giden Sabah Gazetesi foto muhabiri Erkan Koyuncu, 5 tonluk demirden yapılma kapıya sıkıştı. Kafasından ağır yaralanan Koyuncu,kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütüle soruşturma sonucunda kapıyı kapatan güvenlik görevlisi F. D. hakkında "Taksirle adam öldürme" suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS