Stroll çarpı 2 artı 1 = Raikkonen / Formula 1'in en yaşlısı

Stroll çarpı 2 artı 1 = Raikkonen / Formula 1'in en yaşlısı

Avustralya Grand Prix'si ile başlayacak Formula 1'de bu sezon mücadele edecek 20 pilotun en yaşlısı Kimi Raikkonen, en genci ise Lance Stroll oldu.

F1'de her şey değişti


Ferrari Mercedes'i geçebilir mi? / F1 yeni sezon analizi


Ferrari'nin deneyimli Fin pilotu Raikkonen, 37 yaş ile ilk sırada yer aldı. Bu sezon ilk kez Formula 1'de mücadele edecek 18 yaşındaki Williams pilotu Kanadalı Lance Stroll ise en genç pilot olarak dikkati çekti.


Alonso'nun 274 Grand Prix tecrübesi


McLaren-Honda takımı adına yarışan 35 yaşındaki Fernando Alonso, 274 Grand Prix'ye katılarak, bu sezon yarışan sürücüler içindeki en tecrübelisi olarak öne çıktı.


Ferrari'den Raikkonen 253, Williams'tan Brezilyalı Felipe Massa ise 251 Grand Prix ile Alonso'yu izledi.


Mercedes'in Büyük Britanyalı sürücüsü Lewis Hamilton, bu sezon yarışan pilotlar içinde en çok Grand Prix kazanan (53), en çok pole pozisyonu elde eden (61) ve en çok podyuma çıkan (104) pilot oldu. Raikkonen de en çok hızlı tura sahip (43) pilot olarak göze çarptı.


4 dünya şampiyonu


Bu sezon mücadele eden 20 pilottan 4'ü dünya şampiyonluğuna ulaşmayı başardı.


Sebastian Vettel 4 kezle başı çekerken, Lewis Hamilton 3, Fernando Alonso 2, Kimi Raikkonen bir kez sezonu şampiyon tamamladı.


13'ünün yarış birinciliği yok


Formula 1'de mücadele edecek 20 pilotun 7'si en az bir kez Grand Prix kazandı, 13'ü ise henüz yarış birinciliği elde edemedi.


Lewis Hamilton (53), Sebastian Vettel (42), Fernando Alonso (32), Kimi Raikkonen (20), Felipe Massa (11), Daniel Ricciardo (4) ve Max Verstappen (1) Grand Prix zaferi yaşayan isimler oldu.


Sergio Perez, Valtteri Bottas, Nico Hulkenberg, Carlos Sainz, Romain Grosjean, Daniil Kvyat, Kevin Magnussen, Jolyon Palmer, Pascal Wehrlein, Stoffel Vandoorne, Marcus Ericsson ve Esteban Ocon ile bu sezon ilk kez Formula 1'de mücadele edecek Lance Stroll, Grand Prix kazanamadı.


Pilotlar ve kariyerleri


Formula 1'de yeni sezonda mücadele edecek 20 pilot ve kariyerleri şöyle:












































































































































































































































   Takım         PilotGPKGPPolePod.H.TurPuanD.Ş.
MercedesLewis Hamilton18853611043122473
MercedesValtteri Bottas7800914110
Red BullDaniel Ricciardo109411886160
Red BullMax Verstappen4010712530
WilliamsFelipe Massa2511116411511240
WilliamsLance Stroll0000000
FerrariSebastian Vettel1794246862821084
FerrariKimi Raikkonen2532016844313601
McLaren Stoffel Vandoorne1000010
McLarenFernando Alonso2743222972218322
Force IndiaSergio Perez11600733670
Force IndiaEsteban Ocon9000000
Toro RossoCarlos Sainz400000640
Toro RossoDaniil Kvyat5900211280
HaasRomain Grosjean104001013160
HaasKevin Magnussen410010620
SauberPascal Wehrlein21000010
SauberMarcus Ericsson56000090
RenaultNico Hulkenberg11701003620
RenaultJolyon Palmer21000010

(Not: GP: Grand prix katılım, KGP: Kazandığı Grand Prix, Pole: Elde ettiği pole pozisyon, Pod.: Podyum sayısı, H.Tur: Hızlı tur sayısı, D.Ş.: Dünya şampiyonluğu)

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS