Türkiye Aziz Yıldırım'ın sözlerini konuşuyor

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, 2-2 berabere biten Adanaspor maçı sonrasında çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. İşte Aziz Yıldırım'ın uzun süre konuşulacak açıklamalarından bazıları...1) Bizim takım iyi oynamadı. Buradan duysunlar sesimi. Böyle soğuk günde seyirci geliyor. Oyuncular bunun idrakında değil.

2) İlk devrede 2-3 takım hariç, diğer bütün takımlara hakem hataları yapılıyor. Hakem sarı kart gösteriyor, oyuncuya diyor ki 'burda, burda burda.' Bu olmaz. Bir hata yapmışsa, kuralda ne yazıyorsa onu yaparsın.

3) Hakem camiasında gruplaşmalar var. Senin adamın, benim adamım. Hakemlere para verilsin diye destek veren başkanlardan biriydim. Kafaları rahat olsun, onlar da sahada mutlu maç idare etsin diye. Şimdi bakıyoruz hiçbir hakem ceza almıyor. Eskiden hakemler ceza alırdı.

4) Gruplaşmalar var, bu hakem Cüneyt Çakır tarafı belli yani. Riva'da toplantı yapıyorlar, MHK Komitesi üyesiyle hakem tartşıyor, zincir de kaybolmuş. Daha 6. 10. dakika penaltı var. Bunu vermeyip maçın kaderi ile oynuyorsun. Bütün emekler boşa gidiyor.

5) Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere spor ile alakalı herkesi göreve çağırıyorum. Siyasilere sesleniyorum burada hakem terörü var. Bana ceza vermeniz olayı çözecekse, ben hiç gelmeyeyim. Ama söyleyeceğiz doğruları, yanlışları. Türk sporu böyle gitmez.

6) Bu ülkede Cumhurbaşkanını veya Başbakanı eleştirebiliyorsunuz, size hiçbir şey olmuyor. Federasyon başkanı, federasyon veya hakemle ilgili bir şey söylediğimizde, sopa ellerinde, 'Ceza veririz' diyorlar. Türk sporuna zarar veriyorlar. Türk sporu nereye gidiyor. Spor için ne yapıyorlar.

7) Bu ülkde Sayın Başbakanın maaşı 25 bin TL. Federasyonda kaç kişi 25 bin alıyor, açıklasınlar. Dün Aykut Hoca konuşuyor, yanlış mı konuştu? Doğru. Bugün de Ümit (Özat) Hoca konuşmuş. Yanlış mı? Değil. Başkanlar konuşuyor, yanlış mı, değil. Merkez Hakem Komitesi Başkanı, bir başkanla oturuyor 4 saat yemek yiyor. Bir defa da değil iki defa. Bir defa bizle konuşmuş mu?

8) Türk futbolu 10 sene sonra da bu durumdan kurtulamaz. Almanya hatırlayın, 2000'lerde hiçbir oyuncusu yoktu. Belçika, Macaristan öyle. Planlar doğrultusunda Almanya’da 150-200 oyuncu yetişti. Herkes para yeme peşinde. Böyle iş olmaz. Devlete çağrı yapıyorum; bu işe el atın. Çok yazık. Bu kadar paralar harcanıyor. Hiçbir şey yok.

9) Böyle düzen olur mu? "Kulüpler şu kadar para alıyor, bu kadar para alıyor" diyorlar. TRT'de bir tanesi çıkıyor, çok akıllı ya, Fenerbahçe yayından 100 milyon dolar alıyor diye konuşuyor. 30 milyon dolar alıyoruz. Yayının yarısı TL, yarısı dolar.

10) Böyle sistem olmaz beyler, sizler de bu çarkın içinden çıkın. Doğruları yazın. Hatır gönül muhabbet işine girmeyin. Medyaya genel söylüyorum. Türk Milli Takımı bu sistemde başarılı olamaz. Yerli oyuncuların hepsi kendini o çizgiyi atlamış zannediyor. Bir gelişme yok yani.

11) Dün Mete Kalkavan'ın hali neydi. Hakem kararlarında istikrar olacak. Aynı hareket için aynı karar çıkmalı. Bizimkiler kafalarına göre karar veriyor.

12) Kaleci vakit geçiriyor, uyaran yok. Böyle Türk futbolu gelişmez. Her gün tiyatro oynarız. Adanaspor'un başına bir antrenör yolluyorlar, sonra da milli takımda devam ediyor. Bu ülkede başka adam yok mu? O gittiyse onun yerine başka birini yetiştirin. Böyle bir şey yok.

13) Bütün kulüplere çağrı yapıyorum. Hakem hatalarından şikayetçiyseniz, bunda da samimiyseniz gelin bir karar verelim, yeniden federasyon seçimi yapalım. Yeni bir düzene geçelim. Onlar gitmeyeceklerini anladıkları için, bu tavır devam ediyor.

14) Bir araya gelip, bu operasyonu yaparsak, gelen herkes her şeye dikkat eder. Yusuf Namoğlu, gitmiş kalmış önemli değil.

15) Ben zihniyetten bahsediyorum. Bu zihniyetin ortadan kalkması lazım. Hakem sahanın içine girdiği zaman kafasında hiçbir şey olmayacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS