hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Beşiktaş Tüpraş Stadyumu, EURO 2032 statları arasına neden alınmadı? Mehmet Büyükekşi'den açıklama

  Beşiktaş Tüpraş Stadyumu, EURO 2032 statları arasına neden alınmadı Mehmet Büyükekşiden açıklama
  expand

  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Şu an bu tür tartışmalara girmeyi ben çok doğru bulmuyorum. Ayrı ayrı ülkeler olarak müracaat ettiğimizde 10'ar stat bildirmiştik. Zaten bu stat sayısı 5'e düştü. Tekrar bir değerlendirme olacak ve bu değerlendirme 2026 yılında olacak. Bugünden bunları konuşup suyu bulandırmak doğru değil, çünkü bir amacı da yok. İstanbul'dan da stat sayısı 1'e düşecek belki de. Burada UEFA'nın da bir kriteri var en yüksek seyirci kapasiteli stat olması gerekiyor" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri D grubu 6'ncı maçında yarın akşam Hırvatistan ile deplasmanda karşılaşacak A Milli Futbol Takımı, bu ülkeye gitti. Türk Hava Yolları'na (THY) ait uçakla saat 15.00'da Hırvatistan'ın Osijek kentine giden A Milli Futbol Takımı kafilesi İstanbul Havalimanı Genel Havacılık Terminali'ni kullandı.

  Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Hırvatistan yolcuğu öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Sözlerine İtalya ile birlikte ortaklaşa düzenlenecek 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın Türkiye'ye hayırlı ve uğurlu olmasını diledi. 2024 Avrupa Şampiyonası'na katılmak için iki önemli maça çıkacaklarını ifade eden Büyükekşi, "Bizim iki önemli maçımız var Hırvatistan ve Letonya. İki maçta alacağımız sonuçla Avrupa şampiyonasına katılma konusunda avantaj yakalamak istiyoruz" dedi.  

  "HOCAMIZ İSTANBUL'DA YAŞACAK VE TÜM MAÇLARI TAKİP EDECEK"

  A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörlüğüne getirilen Vincenzo Montella'nın Türkiye'yi tanımasının büyük avantaj olduğunun altını çizen Büyükekşi, "Hocamız özellikle Türkiye'ye tanıması, iki yıl Türkiye'de görev yapması ve Türkiye'den ayrılırken ülkemizin lehine burada çok iyi deneyimler yaşadığını söyledi. Bizim duygularımızı ve düşüncelerimizi çok iyi biliyor. Hocamız İstanbul'da yaşayacak, maçtan maça gidip gelmeyecek ve bütün maçları takip edecek. Sadece büyük takımların maçlarını değil. Bunu da zaten geçtiğimiz hafta gösterdi. İlk önce Konya'ya gitti arkasından Kayseri'ye gitti. Sadece maçları değil, o şehirde takımların antrenmanlarını da izliyor. Futbolcularımızla bir aile ortamı oluşturmak için çok iyi niyetli. Bir de Selçuk Şahin'i Türk yardımcı olarak aldık. İnşallah sonuçları hayırlı olur. Hem ülkemiz için hem milletimiz için güzel bir netice elde ederiz" diye konuştu.  

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "2032 AVRUPA ŞAMPİYONASI'NA SADECE FUTBOL OLARAK BAKMIYORUZ"

  İtalya ile Türkiye'nin 2032 Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği aldıktan sonra bu konuyu İtalyan hoca Montello ile görüştüklerini ifade eden Büyükekşi, şunları söyledi: "Tabii ki son derece olumlu. Çünkü önümüzde daha 9 yıl var. Bu süre gerçekten bizim için çok önemli. Olaya sadece biz futbol olarak bakmıyoruz. Olay ülkelerimizin tanıtım açısından, spor ve sanatı da içeren bir iş birliği. Bunun dışında İtalya dış ticaret yaptığımız 5'nci büyük ülke. Bunu daha fazla geliştirmek istiyoruz, turizmi daha da geliştirmek istiyoruz. Bunun dışında bir akademi projemiz var. Süper Lig takımlarında bu yıl başlattık, önümüzdeki yıl 1'nci Lig takımlarına başlatıyoruz. Ortak olduğumuz ve birlikte çalışacağımız ülke, dünya kupasını 4 defa kazanmış futbolun beşiği. Oradaki iş birliktilerini de araştıracağız. İtalya Futbol Federasyonu başkanı ile görüştük zaten ortak sunum yaptık." 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2032 Avrupa Şampiyonası için bildirilen statlarla ilgili Beşiktaş Kulübü'nün paylaşımı da sorulan Başkan Büyükekşi, şöyle konuştu:

  “Olimpiyat Stadyumu'nun kale arkaları büyütülecek; 80 bin kişilik olacak. Şu anda böyle bir tartışmaya girmeyi doğru bulmuyorum. Biz ayrı ayrı olarak müracaat ettiğimiz zaman 10’ar stat bildirmiştik. Bu 5’e düşecek, tekrar bir değerlendirme yapılacak. Bu 2026 yılında yapılacak. Bunun için bugünden suyu bulandırmanın manası yok. Bir amacı da yok. Bugün İtalyanlar ‘bizim için çok önemli’ diye seviniyorlar. Sevincini yaşayalım, böyle bir şey söz konusu bile değil. 38 tane stadımız var zaten, bir çoğunu elemek zorundayız. Bunları değiştirebiliriz, belki İstanbul’da stat sayısı 1’e düşecek. Biz kimseye ulufe dağıtmıyoruz. Burada UEFA’nın kriterleri var; en yüksek seyirci kapasiteli statların olması gerekiyor. Bu statlarda yapılan maçların gelirleri ne o kulübe gidecek ne de TFF’ye gidecek. Bütün gelirler UEFA’ya gidiyor. UEFA kriterlerine uygun olan tekrar değerlendirmeler ile sadece 5 stat kalacak. O zaman her şehrimiz bu konuda ayağa kalkar. 2032 İstanbul şampiyonası değil, Türkiye şampiyonası. Diğer kulüplerimizin statları da dışarıda kalabilir. Bu konuda görüş bildirmek doğru değil. Birçok şehrimiz, Anadolu’da kendi şehrinde yapılmasını istiyor. Gönül ister ki 30 tane şehirde yapabilsek."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "İKİ KULÜBÜN RIZASIYLA ÜLKEYİ AÇIKLAYACAĞIZ"

  Süper Kupa finalinin Suudi Arabistan'da oynanacağı iddiaları üzerine Büyükekşi, "Ben bununla ilgili Suudi Arabistan ve Abu Dabi ile bu konuda görüşüyoruz diye açıklama yapmıştım. Bu, Türkiye Futbol Federasyonu'nun kendine göre yaptığı bir çalışma değil. Hem Fenerbahçe Kulübümüzün Başkanı hem de Galatasaray Kulübümüzün Başkanı ile yaptığımız onlardan da olur aldığımız bir çalışma. İki kulüpte bana muvaffakiyet bildirdiler. Anlaşırsak iki kulübümüzün de rızasıyla yapılan anlaşmayı hangi ülkede olacağını açıklayacağız" dedi. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow