FBI rüşvet veren FIFA yetkilisini buldu

FBI rüşvet veren FIFA yetkilisini buldu

FBI rüşvet veren FIFA yetkilisini buldu

FBI, 2010'da Güney Afrika'da düzenlenen FIFA Dünya Kupası'nın ev sahipliği sürecinde 10 milyon dolar rüşvet veren üst düzey bir FIFA yetkilisinin kimliğine ulaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, FBI tarafından "iş birlikçi 17" kodu verilen söz konusu adı açıklanmayan üst düzey FIFA yetkilisinin, 2010'da düzenlenen Dünya Kupası'nın ev sahipliği sürecinde rüşvet verdiğinin saptandığı belirtildi.

Söz konusu kişinin, FIFA'daki yolsuzluk iddialarına adının karışması ve görevini kötüye kullanması gerekçesiyle geçen 29 Eylül'de futboldan ömür boyu men cezası alan eski FIFA Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi Jack Warner'a 3 ödeme halinde toplamda 10 milyon dolar verdiği vurgulanıyor.

FIFA'daki yolsuzluk iddialarının ortaya çıkmasında ABD ile iş birliği yapan FIFA İcra Kurulu'nun eski üyesi Chuck Blazer ile Warner'ın, rüşvetin karşılığında söz konusu şampiyonanın ev sahipliği sürecinde oy satın alınmasını sağladığı kaydediliyor.

Trabzonspor genel kurulundan 10 çarpıcı fotoğraf

Son olarak Guatemala Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Hector Trujillo, FIFA hakkındaki yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında dün ABD'de gözaltına alınmıştı. FIFA'nın eski ve şu andaki 16 yetkilisi hakkında ise soruşturma açılmıştı.

FIFA'daki yolsuzluk operasyonu kapsamında 27 Mayıs 2015'te Zürih'te 7 FIFA yetkisi gözaltına alınmıştı. Operasyonun ikinci dalgası ise hafta içi İsviçre Adalet Bakanlığı tarafından başlatılmış ve FIFA Başkan Yardımcıları Alfredo Hawit ile Juan Angel Napout gözaltına alınmıştı. FIFA, söz konusu ikiliyi futbolla ilgili aktivitelerden 90 gün men etmişti