FIFA operasyonu Rusya ile ABD'yi gerdi

FIFA operasyonu Rusya ile ABD'yi gerdi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, İsviçre'nin Zürih kentinde rüşvet ve yolsuzluk suçlamasıyla bazı FIFA yetkililerin gözaltına alınmasına ilişkin, "Bu olay ABD Anayasası'nın kendi ülke sınırları dışında kanunsuz bir şekilde kullanılmasının başka bir örneğidir" ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden açıklama yapan Lukaşeviç, üst düzey FIFA yetkililerinin gözaltına alınmasının akıllarda  soru işareti uyandırdığını belirtti.


Lukaşeviç, "Bu olay ABD Anayasası'nın kendi ülke sınırları dışında kanunsuz bir şekilde kullanılmasının başka bir örneğidir. Bunun FIFA'yı, alacağı kararları ve seçimlerini lekelemek için kullanılmayacağını varsayıyoruz" ifadelerini kullandı.


Okların döndüğü adam konuştu


Açıklamada Lukaşeviç, ABD'yi kendi hukuk normlarını Amerika sınırları dışında kullanma girişimlerine son vermeye ve uluslararası hukuk prosedürlerini uygulamaya çağırdı. 


UEFA cephesinden FIFA'ya büyük suçlama


İsviçre Adalet Bakanlığı, 100 milyon doların üzerinde rüşvet aldığı iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında 2 FIFA başkan yardımcısının da bulunduğu 7 kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu. 


ABD dava açtı


ABD, FIFA'nın üst düzey 9 yöneticisi ile 5 spor pazarlama şirketi yöneticisine rüşvet, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarından dava açtı.


ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, sanıklara 1991 yılından bu yana uluslararası futbol organizasyonlarını çok sayıda suçla "kirlettikleri" suçlaması yöneltildiği belirtildi.


İddianamede sanıklara yönelik 47 suçlama bulunduğu kaydedilen açıklamada, "Futbol yöneticileri, iki jenerasyondur bulundukları makamı kendi çıkarları için kullandı. Bu yöneticiler, ahlaki prensibi olmayan spor pazarlama şirketi yöneticileri ile birlikte rekabeti ortadan kaldırarak belirli şirketlerle karlı anlaşmalar imzalama karşılığında sistemli olarak rüşvet ve komisyon elde ettiler" ifadelerine yer verildi.


ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch de konuya ilişkin açıklamasında, sanıkların söz konusu şirketlerle yaptıkları anlaşmaların FIFA ve bağlı kuruluşları reklam geliri açısından zarara uğrattığını ve dünya genelinde çocuklar, gençler ve gelişmekte olan ülke sporunun zarar görmesine neden olduklarını söyledi.


Lynch, "Adalet Bakanlığı, bu tür yolsuzluklara son verme ve sorumluları adalet önüne getirme niyetini bugünkü operasyonla göstermiştir. Diğer ülkelerle de bu konuda birlikte çalışmayı bekliyoruz" dedi.


İddianamede 2011 FIFA seçimlerine ilişkin yolsuzluk ve rüşvet suçlaması getirildiğini de kaydeden Lynch, FIFA yöneticileri ve diğerlerinin 2010 Dünya Kupası'nın ev sahibini belirleme sürecini etkileme için de rüşvet aldıklarının öne sürüldüğünü vurguladı.


Lynch, bir sonraki adımın sanıkların İsviçre'den ABD'ye iadesi olduğunu söyledi.


- 9 FIFA yöneticisi, 5 şirket yetkilisi


Merkel balığı yuttu


İddianamede suçlanan sanıklar şöyle: 


"FIFA Başkan Yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio Figueredo, FIFA yöneticileri Eduardo Li, Jack Warner, Julio Rocha, Costas Takkas, Rafael Esquivel, Jose Maria Marin ve Nicolas Leoz. Spor pazarlama şirketi yetkilileri Alejandro Burzaco, Aaron Davidson, Jose Margulies, Hugo Jinkis ve Mariano Jinkis."


Zanlılardan Webb, Figueredo, Li, Rocha, Takkas, Esquivel ve Marin İsviçre'de polis tarafından bu sabah düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.


ABD'nin Miami kentinde de polisler Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF) merkezinde arama yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS