FIFA'ya polis baskını

FIFA'ya polis baskını

İsviçre'nin Zürih kentinde rüşvet ve yolsuzluk suçlamasıyla bazı FIFA yetkilileri tutuklandı. Görevliler 100 milyon dolar rüşvet almakla suçlanıyor. Ayrıca 2018 ve 2022 Dünya Kupalarıyla ilgili de soruşturma açıldı, belgelere el konuldu. FIFA soruşturmalara rağmen seçimin yapılacağını açıklarken çatlak sesler de çıktı.

AA muhabirinin İsviçre federal polisinden edindiği bilgiye göre, yolsuzluk suçlamasıyla aralarında FIFA Başkan Yardımcısı Jeffrey Webb'in de olduğu belirtilen 7 FIFA yetkilisi gözaltına alındı.


Gözaltıların, FIFA'da yeni başkanın seçileceği Zürih'te 29 Mayıs'ta düzenlenecek 65. FIFA Kongresi öncesinde gerçekleştirilmesi dikkati çekti.


İsviçre Adalet Bakanlığı, 100 milyon doların üzerinde rüşvet aldığı iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında 2 FIFA başkan yardımcısının da bulunduğu 7 kişinin isimlerini açıkladı.


İsviçre Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, soruşturma kapsamında 7 kişinin gözaltına alındığı ve bunların arasında FIFA başkan yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio Figueredo'nun da yer aldığını belirtti. 


Gözaltına alınanların tam listesi şöyle:


1- FIFA Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi, Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL) Başkanı, Uruguaylı Eugenio Figueredo


2- FIFA Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi, Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF) Başkanı İngiliz Jeffrey Webb


3- FIFA İcra Kurulu Üyesi, Kosta Rikalı Eduardo Li


4- FIFA üyesi ve Brezilya Futbol Federasyonu Başkanı Jose Maria Marin


5- FIFA yetkilisi, Orta Amerika Futbol Birliği (UNCAF) ile Nikaragua Futbol Federasyonu Başkanı Julio Rocha


6- Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karayipler (CONCACAF) Ateşesi İngiliz Costas Takkas


7- Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL) İcra Kurulu Üyesi ve Venezuella Federasyonu Başkanı Rafael Esquivel 


100 milyon dolar rüşvet


İsviçre Adalet Bakanlığı, 7 FIFA yetkilisinin, 100 milyon doların üzerinde rüşvet aldığı iddiasıyla gözaltına alındığını duyurdu.


İsviçre Adalet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, gözaltıların ABD yetkililerinin talebi üzerine gerçekleştiği belirtilerek, "ABD'li yetkililer, gözaltına alınan şahısların 100 milyon doların üzerinde rüşvet almasından şüpheleniyor" ifadesine yer verildi.


Açıklamada, FIFA yetkililerinin tanıtım ve medya firmalarından 1990 yılından bu yana rüşvet aldığı iddiasının araştırıldığı ve gözaltına alınanların sorgulanacağı vurgulandı. 


Rüşvet veren firmaların, Latin Amerika'da düzenlenen turnuvaların medya, pazarlama ve sponsorluk haklarına bu sayede sahip olduğu ve yasal olmayan ödemelerin ABD bankalarına yapıldığı belirtiliyor.


İkinci baskın 


İsviçre Başsavcılığı, ayrıca 2018 ve 2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği sürecinde kara para aklandığı iddiasıyla sorumlu kişiler hakkında soruşturma açtı.


İsviçre Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "2018-2022 FIFA Dünya Kupası'yla ilgili iddialar kapsamında, kara para aklandığı ve suç teşkil edecek şekilde kötü yönetildiği gerekçeleriyle sorumlu kişiler hakkında soruşturma açıldı" ifadesine yer verildi.


Açıklamada, söz konusu turnuvalara ilişkin FIFA'nın Zürih kentindeki merkez binasında bulunan tüm belgelere el konulduğu da belirtildi.


Rusya'nın 2018'de, Katar'ın ise 2022'de düzenleyeceği Dünya Kupalarının ev sahipliği sürecinde yolsuzluk yapıldığı iddiaları, uluslararası spor kamuoyunda uzun süredir tartışılıyordu.


Avrupa kupalarına katılacak takımlar belli oldu


Seçim etkilenmeyecek


FIFA, devam eden yolsuzluk operasyonuna rağmen cuma günü düzenlenecek kongredeki başkanlık seçiminin planlandığı zamanda yapılacağını açıkladı.


FIFA İletişim ve Halkla İlişkiler Direktörü Walter De Gregorio, İsviçre'nin Zürih kentinde düzenlediği basın toplantısında, İsviçre Adalet Bakanlığı tarafından düzenlenen ve bazı FIFA yetkililerinin gözaltına alındığı yolsuzluk operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


Operasyonda FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter'in gözaltına alınmadığını vurgulayan De Gregorio, "Kaç kişinin ve kimlerin gözaltına alındığı doğrulayamam ve konuyla ilgili bilgi veremem" dedi.


De Gregorio, söz konusu operasyonun FIFA'nın imajı açısından kötü olmasına rağmen "temizlenmesi" için gerekli olduğunu da vurguladı.


Başkanlık seçiminin yapılacağı 65. FIFA Kongresi öncesinde gerçekleştirilen operasyonun programlarında herhangi bir aksaklığa yol açmayacağını kaydeden De Gregorio, "FIFA Kongresi ve başkanlık seçimi zamanında yapılacak. İsviçre Başsavcılığı ile yakın iletişim halindeyiz. Seçim tarihinde herhangi bir değişiklik planlamıyoruz" ifadelerini kullandı.


İsviçre Başsavcılığı'nın 2018 ve 2022 FIFA Dünya Kupası kapsamında kara para akladığı iddia edilen kişiler hakkında soruşturma açmasını da değerlendiren De Gregorio, "Dünya Kupası planında bir değişiklik yok. 2018 FIFA Dünya Kupası Katar'da, 2022 FIFA Dünya Kupası ise Rusya'da düzenlenecek" şeklinde konuştu.


İngiltere seçimi sorguluyor


İngiltere Futbol Federasyonu (The FA) Başkanı Greg Dyke, FIFA'nın üst düzey yöneticilerinin yolsuzluk operasyonunda göz altına alınmasıyla ilgili, "Bu koşullarda seçimin yapılıp yapılmaması gerektiği konusunda soru işareti olmalıdır" dedi.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS