Son Dakika

Florentino Perez: Avrupa Süper Ligi bitmedi, askıya aldık

A A

23.04.2021 - 08:08 Son Güncelleme:

Avrupa Süper Ligi projesinin en büyük savuncusu olan Real Madrid Başkanı Florentino Perez bir kez daha sert bir çıkış yaptı, “Proje ölmedi ya da bitmedi, sadece askıya aldık. Ben ne UEFA’dan korkarım ne de FIFA’dan” ifadelerini kullandı.

Florentino Perez: Avrupa Süper Ligi bitmedi, askıya aldık

Avrupa futbolunda bir anda deprem etkisi yaratan ve büyük bir kriz çıkaran ‘Avrupa Süper Ligi’ projesi için Real Madrid Başkanı Florentino Perez bir kez daha sert ifadeler kullandı. 72 saatte çökme noktasına gelen projeyi halen daha savunmaya devam eden Perez, bu çalışmadan geri adım atmayacaklarını şimdilik askıya alındığını açıkladı.

İşte Florentino Perez’in açıklamaları:

- Avrupa Süper Ligi ölmedi ya da bitmedi, sadece askıya aldık. Ben ne UEFA’dan korkarım ne de FIFA’dan. Üzgünüm, hayal kırıklığı yaşıyorum. 3 yıldır bu proje üzerinde çalışıyorduk. Şampiyonlar Ligi formatının artık modası geçti.

- Hayatımda böylesine organize şekilde saldırı görmedim. Tehditler, küfürler... Sanki birini öldürmüşüz, futbolu öldürmüşüz gibiydi. 6 İngiliz kulübü içinde ilgisi daha düşük olan biri vardı, o da diğerlerini etkilemeye başladı. Korku vardı.

- Hepinize yalan söylediler. Yerel liglerin sona ereceği, futbolun doğasının bozulacağı, futbolu öldüreceğimiz söylendi. Bunlar doğru değil. Bu yalanları yayanların kaybetmek istemedikleri ayrıcalıkları var. 
 
- Bu proje işe yaramadıysa, bir başkası yarayacak. Unutmayın, 12 kulüp bağlayıcı bir sözleşme imzaladı. Kimse Süper Lig’den ayrılık için gereken tazminatı ödemedi çünkü henüz kimse ayrılmadı. Ayrılırlarsa cezasını çekerler. Juventus ve Milan ayrılmadı, Barcelona düşünüyor.

‘Konuşmayı bilmiyor’

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin’e sert sözlerle yüklenen Florentino Perez, “Daha iyi bir UEFA başkanı istiyoruz. Daha eğitimli bir UEFA başkanı gerekiyor. Mevcut UEFA başkanı konuşmayı bile bilmiyor. Kötü bir dili var” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye’den problem olur’

Florentino Perez, Avrupa Süper Ligi’nde kurucu kulüpler arasına Türkiye’den bir takım alınmayacağını ilginç bir örnekle verdi. Perez, tekrardan para konusunu gündeme getirip, “Her şeye açığız ama örneğin küçük bir ligden, Türkiye’den bir takım girmek isterse problem olur. Çünkü para büyük maçlardan, büyük rekabetlerden geliyor” dedi.

‘Artık transfer zor’

Real Madrid Başkanı Florentino Perez, Avrupa Süper Ligi’nin sekteye uğramasının transfer piyasasına zarar vereceğini iddia etti. Perez, “Artık Haaland ve Mbappe transferlerini yapamam. Avrupa Süper Ligi için bu yüzden önemliydi. İlk geldiğimde Real Madrid’de Los Galacticos’u kurdum, şimdi Covid 19 da var ve Avrupa Süper Ligi olmadan çok zor” diye konuştu.

(Milliyet)