Lazio her yıl 200 taraftarı Auschwitz'e götürme kararı aldı

Lazio her yıl 200 taraftarı Auschwitz'e götürme kararı aldı

Lazio futbol takımı, Roma taraftarına hakaret etmek amacıyla, Yahudi düşmanlığı yapan ve soykırımın simge isimlerinden Anne Frank'ın fotoğrafını kullanan taraftarlarını her yıl Auschwitz'e götürme kararı aldı.

İtalya'da Serie A'nın önde gelen takımlarından Lazio'nun fanatik taraftar grubunun, ezeli rakipleri Roma'nın taraftarlarına "hakaret" amacıyla Yahudi Soykırımı'nın simge isimlerinden Anne Frank'ın fotoğrafını kullanması büyük tepki çekti. Lazio tepkiler sonrası her yıl 200 taraftarını Auschwitz'e götürme kararı aldı.


BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Roma Yahudi Cemaati Başkanı Ruth Dureghello Twitter'a yazdığı mesajda Lazio taraftarlarına tepki göstererek, "Futbol bu değil, spor bu değil. Yahudi düşmanları sahalardan dışarı" dedi.


İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da bir açıklama yaparak, "Anne Frank'ın yüzü ve günlüğünün sayfaları, Nazi barbarlığı nedeniyle çektiği acıların ve ölümünün hikayesi tüm dünyayı duygulandırmıştır. Onun resmini hakaret ve tehdit maksadıyla kullanmak, insanlık dışı olmanın yanı sıra, ülkemiz açısından alarm vericidir" dedi.


İtalya Futbol Federasyonu ve güvenlik güçleri olayla ilgili olarak inceleme başlattı. İtalya Spor Bakanı Luca Lotti de sorumluların en kısa zamanda bulunup cezalandırılmaları için çalışıldığını açıkladı.


Lazio taraftarları, Pazar günü Roma Olimpiyat Stadyumu'nda oynanan Cagliari maçı sırasında stadın cam bölmelerine Anne Frank'ın fotomontajla Roma forması giydirilmiş resimlerini yapıştırmıştı. Laziolular"Romalılar Yahudi" gibi yazılar da yazmışlardı.


Pazar günkü maçta, daha önceki ırkçı hareketleri yüzünden kendilerine ait Curva Nord olarak anılan tribünlere alınmayan Lazio taraftarları bu nedenle Cagliari maçını, Roma taraftarlarının tribünü olan Curva Sud'dan izlemişti.


Her yıl 200 Lazio taraftarı Auschwitz'e götürülecek
Tepkiler üzerine Lazio Başkanı Claudio Lotito bugün Roma'daki bir sinagoga giderek, Yahudi düşmanlığı kurbanları anısına çelenk bıraktı.


Lotito, taraftarlarını Yahudi Soykırımı konusunda bilinçlendirmek amacıyla her yıl 200 kişilik bir taraftar grubunu Nazi toplama kampı Auschwitz'e götüreceklerini açıkladı.


Kimlikleri belirlendi


İtalyan haber ajansı ANSA'nın haberine göre, Roma Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında, Anne Frank'in fotoğrafına fotomontaj ile Roma forması giydirilmiş görsellerin Olimpiyat Stadı'nın duvarlarına yapıştırılması olayına karışan 15 taraftarın görüntüleri stat güvenlik kameralarından tespit edildi.


Söz konusu 15 taraftar arasında iki çocuğun bulunduğu kaydedildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS